x-kom hosting

Dysk SSD do Macbook'a Air (2017)

Mag Magik
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć Wam :D


Powoli, ale nieubłaganie zaczyna mi brakować miejsca na dane, mam fabryczny dysk 128GB w modelu Air z 2017r. 

Ogólnie rozważam dysk 500-1000 GB, pod M2. Wiem, że muszę kupić jeszcze przejściówkę, bo fabryczne dyski Apple mają inne złącze.

 

Pytanie, czy prócz pojemności, zyskam też trochę na szybkości? Z tego co czytałem, Air z 2017 nie obsługuje PCIe 4.0. Czy zatem warto patrzeć na dyski w tym standardzie?
Dołączam screen z pomiarami obecnego dysku, daje on radę, czy jednak przy zmianie będzie coś lepiej?

 

Jaki dysk możecie polecić w pojemności 500-1000 GB?

 

DiskSpeedTest.png

slivero
komentarz
komentarz

Cześć :) 

Potrzebujesz takiego >>KLIK<< adaptera no i oczywiście dysku :)


500GB >> KLIK << 
1TB >>KLIK<<

Myślę że to są optymalne wyboru w swoim przedziale cenowym. 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
2 godziny temu, slivero napisał:

500GB >> KLIK << 

Samsung 980 - brak DRAM, kiepski dysk na tle konkurencji w tej cenie.

2 godziny temu, slivero napisał:

1TB >>KLIK<<

Crucial P3 - kości QLC I dramless, z daleka od takich konstrukcji.

 

Na pocieszenie powiem że zakup SSD na obecną chwilę to loteria bo chyba każdy już producent podmienił kostki czy kontroler, począwszy od Adaty skończywszy na Samsungu :V.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

W teorii KC3000 powinien działać na PCIe 3.0 z obciętymi transferami więc ja bym to zamówił przez neta I jak coś masz prawo do 14 dniowego zwrotu.

Pentium320
komentarz
komentarz
Dnia 9.02.2023 o 13:10, UnnamedPlayer napisał:

Samsung 980 - brak DRAM, kiepski dysk na tle konkurencji w tej cenie.

 

Pomimo braku DRAM wygrywa w większości zastosowań ze zwykłym 970 EVO, czy tym z dopiskiem Plus, dlatego mimo wszystko bym go rozważył (1TB), bo przy okazji nie ma szczególnych problemów z awaryjnością, jest łatwo dostępny i tańszy od 970 EVO Plus czy KC3000.

 

Samsung-980-1TB-NVMe-SSD-bs1M-1440x1080.png

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
2 godziny temu, Pentium320 napisał:

Pomimo braku DRAM wygrywa w większości zastosowań ze zwykłym 970 EVO

Evo 870 to prawie EOL w chorej cenie więc nie wiem po co takie porównanie.

 

 

W kwocie 980 są lepsze dyski z DRAM i realnie szybsze bo odczyt i zapis sekwencyjny nijak ma się do pracy po zapełnieniu bufora pseudo SLC

 

Nawet 500GB Evo 970 ma mniejszy drop po wyczerpaniu bufora jak 1TB 980 

image.thumb.png.82d0148b24aede6c2e126228c0d0cf9f.png

 

Zaś Evo 970 plus zjada 980 pod tym względem 

image.png.984886d5c5de783e31f3f8ae31be3adf.png

 

 

image.png

Pentium320
komentarz
komentarz (edytowane)
Godzinę temu, UnnamedPlayer napisał:

Evo 870 to prawie EOL w chorej cenie więc nie wiem po co takie porównanie.

 

Chodziło o wydajność, nie cenę. 

 

Godzinę temu, UnnamedPlayer napisał:

W kwocie 980 są lepsze dyski z DRAM i realnie szybsze bo odczyt i zapis sekwencyjny nijak ma się do pracy po zapełnieniu bufora pseudo SLC

 

Jaki? Nie da się ukryć, że wspomniany wyżej KC3000 to lepszy wybór, ale też i droższy. EVO Plus także.

 

Godzinę temu, UnnamedPlayer napisał:

Zaś Evo 970 plus zjada 980 pod tym względem 

 

Dlatego jeśli brać, to tylko i wyłącznie 1TB, aby jak najpóźniej odczuć ewentualne problemy spowodowane brakiem DRAM.

 

EDIT: W tym momencie na komputroniku KC3000 jest przeceniony do 389zl. 

https://www.komputronik.pl/product/738643/kingston-kc3000-m-2-pcie-4-0-nvme-1tb.html

Jeśli za tyle uda się dorwać, to rzeczywiście 980 traci sens. 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

W zasadzie każdy dysk z DRAM na TLC będzie lepszy od Samsunga.

Może inaczej, alternstywa pod względem wydsjnosci do Samsunga 980 to WD Blue SN570, też brak DRAM ale przyzwoite kostki i 5 lat gwarancji, no i cena nizsza.

 

 

Dnia 14.02.2023 o 14:49, Pentium320 napisał:

Nie da się ukryć, że wspomniany wyżej KC3000 to lepszy wybór, ale też i droższy. EVO Plus także.

Samsung 980 to 380zl, KC3000 to raptem 20zl więcej. Evo 970 Plus to już ~440zl.

 

Widzisz tu gdzieś budżet? bo ja nie :D

 

Popatrz sobie ile kosztują dyski z DRAM jak SX8200 PRO, średnio 50zl mniej jak Samsung 980, dlatego nie widzę tego dysku w polecanych.

Adata pomimo kombinacji z kontrolerem i kostkami nadal dsje radę przy tej cenie zakupu.

Mag Magik
komentarz
komentarz (edytowane)

@UnnamedPlayer i na ten WD Blue SN570 właśnie padło, wyszło mnie 155zł (dysk 500GB) + przejściówka 29,99 = 185 zł. 

Rozważałem każdy podany tu model, ale wyszło rozwiązanie budżetowe. 

 

 

 

Dzięki wszystkim za wskazówki, sporo cennych informacji się tu pojawiło :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.