x-kom hosting

Shell Infrastructure Host - wysokie użycie CPU

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Anawa ,
Anawa
utworzono
utworzono

Piszę jako ciekawostka, a dodatkowo rozwiązanie problemu z wysokim użyciem procesora przez proces Shell Infrastructure Host.

shell_host(1).png

 

Dowiedziałem, że odpowiedzialna jest za to aplikacja "Photos" od Microsoft. Jest podobno błąd, który powoduje, że wzrasta mocno użycie CPU w sytuacji, gdy mamy uruchomioną aplikację "Zdjęcia" przez dłuższy czas. Być może ma na także wpływ duża liczba zdjęć znajdująca się w folderze, z którego edytujemy zdjęcie. Co ciekawe, błąd daje o sobie znać dopiero po jakimś czasie.

  • Rekomendowana odpowiedź
Anawa
komentarz
komentarz

Rozwiązaniem problemu jest zamknięcie aplikacje "Zdjęcia". Choć warto zaznaczyć, że w menedżerze zadań nie zobaczymy od razu gwałtownego spadku użycia CPU. Zamknąłem dodatkowo folder ze zdjęciami i dopiero wtedy zauważyłem, że ten proces Shell Infrastructure Host zniknął z listy (lub użycie procesora przez proces znacznie spadło przez co znalazł się niżej na liście). Nie jestem pewien, czy wystarczy wyłącznie zamknięcie aplikacji "zdjęcia", czy także folderu ze zdjęciami, ale dla pewności warto wykonać te dwie czynności :)

toska78
komentarz
komentarz

A masz najnowszą wersję aplikacji Zdjęcia? Do sprawdzenia w Microsoft Store.

  • Dobra wypowiedź 1
Anawa
komentarz
komentarz

Tego nie sprawdzałem, ale w Microsoft Store nie widzę informacji o możliwości pobrania aktualizacji, a w ramach ustawień "aplikacje i funkcje" jest podana data 17.01.2023, więc zakładam, że aplikacja jest aktualna. Prawdopodobnie aktualizacje pobierają się automatycznie.

zdjecia_microsoft_aplikacja(1).png

 

Możecie sami sprawdzić wysokie użycie CPU - nie wiem natomiast, czy za każdy razem ten problem będzie się pojawiać.

 

Ja po prostu otworzyłem grafikę przez aplikację "Zdjęcia" od Microsoft, zrobiłem zbliżenie, a potem zostawiłem otwarty program bo o nim zapomniałem. Po jakimś czasie (myślę, że paręnaście minut) wentylatory w laptopie zaczęły głośno pracować, więc od razu zerknąłem w "menedżer zadań" w poszukiwaniu procesu, który tak mocno obciąża komputer. W tym samym czasie miałem także otwarty folder ze zdjęciami i innymi plikami (łącznie ok. 17 000 plików jest w tym folderze na ten moment).

toska78
komentarz
komentarz

U mnie na win11 trzeba ręcznie pobierać aktualizacje z Microsoft Store. Klikam na zakładkę Biblioteka (na lewym pasku aplikacji) i widać wtedy czy coś jest do aktualizacji:

 

32f021110acaf.png

  • Dobra wypowiedź 1
Anawa
komentarz
komentarz

Dzięki. Nie mogłem tego znaleźć. W Windows 10 jest podobnie. Kliknąłem "pobierz aktualizację" i akurat nie było aktualizacji dla "Zdjęcia Microsoft".

microsoft_store_biblioteka(1).png

 

Edit: I ponownie po otworzeniu zdjęcia proces Shell Infrastructure Host używał dużo CPU. Trwało to parę minut po otworzeniu zdjęcia. Po zamknięciu wszystko wróciło do normy.

  • 2 miesiące później...
Anawa
komentarz
komentarz

Wracając do tematu... ponownie proces Shell Infrastructure Host się uaktywnił i sam z siebie nie chciał się wyłączyć.

 

Jeżeli wcześniejsze metody nie działają to pozostaje kliknąć na proces prawym przyciskiem myszy (będąc w widoku menedżera zadań) i po prostu kliknąć "zakończ zadanie".

 

Potem trzeba pamiętać, aby zaznaczyć opcję "porzuć niezapisane dane i zamknij system" i kliknąć "zamknij".

 

shell(1).png

 

Po chwili wszystko wróci do normy ;)

  • 3 miesiące później...
Adi666
komentarz
komentarz

Widzę, że problem uaktywnia się co jakiś czas. Ostatnio też to złapałem. To co działa w moim przypadku to wejście w "Ustawienia" -> "Aplikacje" -> "Aplikacje domyślne" i ponowne ustawienie aplikacji zdjęcia dla przeglądu fotografii. Na dłuższą metę fajnie byłoby jednak pozbyć się tego na amen, a nie dowiadywać się po zapachu ugrzanego sprzętu, że coś tam żre bezpodstawnie zasoby :)

  • Dobra wypowiedź 1
  • 2 miesiące później...
Anawa
komentarz
komentarz

@Adi666 dzięki za informację. Jakiej aplikacji używasz do przeglądania zdjęć zamiast systemowego programu "Zdjęcia"?

Adi666
komentarz
komentarz

W tym cały szkopuł, że otwieram wszystko w domyślnym programie. W ustawieniach też widnieje aplikacja windowsowa. Przeglądam po prostu zdjęcia i czasami jest ok, a czasem zaczyna zwiększać obroty chłodzenie i już wiem, że trzeba przestawić. 

Od jakiegoś miesiąca jest spokój. Być może była jakaś poprawka.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.