x-kom hosting

Problem w Biosie Nie widzę opcji

doroborty
utworzono
utworzono

Witam, chciałbym zmienić taktowanie pamięci ram w biosie, lecz nie wiem dlaczego nie mam widocznych tam opcji które by na to pozwoliły, tak jakby w ogóle nie istniały. I teraz pytanie brzmi, dlaczego tak jest? Jak to odblokować czy coś w tym stylu?

20230201_001717.jpg

toska78
komentarz
komentarz

Podaj konfigurację tego komputera (jeśli to PC) lub model laptopa.

doroborty
komentarz
komentarz

@toska78 Intel Core i5-9400F, 16gb ramu, gtx 1660 super, Bios version: R01-C0

Jak coś jeszcze Ci potrzebne to daj znać 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Płyta gł. i zasilacz jaki?

doroborty
komentarz
komentarz

@toska78 Płyta główna to Predator PO3-600 a zasilacz 500W 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

To nazwa komputera a nie płyty.  W tym gotowcu nie ma możliwości zmiany taktowania ramu. Według manuala ten komputer obsługuje RAM o taktowaniu 2400 i 2666 MHz mój link.

doroborty
komentarz
komentarz

@toska78 To słabo

 

@toska78 Ale to czemu w takim razie zmniejszyło mi taktowanie z 2666Mhz do 2400Mhz, po dołożeniu ramu?

Płyta w jest od Acera tyle mi się udało znaleźć, ale modelu ni cholery

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

To jest budżetowa płyta (bez żadnych radiatorów chłodzących) przeznaczona do gotowców dlatego ma mocno okrojony bios.  Z tym taktowaniem to sprawdź czy wszystkie kości RAM mają taktowanie 2666 MHz. Sprawdź to w CPU-Z (w zakładce SPD). W zakładce Mainboard być może będzie podany model płyty.

doroborty
komentarz
komentarz

@toska78 Kości ram oby dwie mają 2666Mhz, a model płyty w tej aplikacji jest zapisany jak wcześniej pisałem, czyli nazwa gotowca  image.png.5efe06c50639a60714d12d6a991f69ee.png

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak więc widać że chipset na płycie jest B360, a dla tego chipsetu max taktowanie ramu to 2666 MHz. Pokaż zawartość zakładek Memory i SPD (dla obsadzonych slotów).

doroborty
komentarz
komentarz

Masz

 

Desktop 03-02-2023 23-04-53-105.png

Desktop 03-02-2023 23-05-04-217.png

Desktop 03-02-2023 23-04-58-614.png

@toska78

leelareso
komentarz
komentarz

masz pomieszane kości i różne timingi na nich to też robi swoje bo ten hynix ogranicza kingstona

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

No i dlaczego dałeś uciętą zakładkę Memory. Nie widać m.in. aktualnego taktowania ramu. Poza tym źle masz zamontowane moduły i zapewne przez to ram działa w single a nie dual channel, co akurat widać w zakładce Memory. Przełóż kości (tak jak jest w zalinkowanym wyżej manualu) do dimm1 i 2 czyli do 2 i 4 slotu, patrząc od CPU.

doroborty
komentarz
komentarz

No masz zakładkę memory, przełożyłem też ram z 3 slota na 2, aczkolwiek wszystko jest po staremu czyli mhz ramu nadal wynosi 2400

image.png

Desktop 04-02-2023 22-34-07-873.png

@leelareso Wiem, kość od kingstona ma mniejsze opóźnienie to przystosowuje się do tej co ma opóźnienie większe, ale nie zmienia to faktu, że płyta obniża je do 2400mhz, co nie powinno tak się dziać

Ogólnie chodzi też o to, że gdyby w biosie znajdowały się zakładki i opcje które powinny się tam znajdować to nie miałbym żadnego problemu aby to zmienić, lecz sytuacja jest jaka jest i nic innego tam nie ma oprócz tego co widać na pierwszym zdjęciu na samej górze tematu

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.