x-kom hosting

Za słaby zasilacz w laptopie Acer Aspire 5 515-45 15.6" IPS R5-5500U

Babosz
utworzono
utworzono

Cześć. Dziewczyna kupiła sobie lapka do pracy i czasami do pogrania w The Sims 4. Otrzymała zasilacz do tego laptopa 45W. Nie jest to za słaby zasilacz? Podczas podłączenia go do laptopa i włączeniu jakiejś gry, zasilacz wgl nie ładuje baterii, jej naładowanie utrzymuje się cały czas na takim samym poziomie. Mam dzwonić do Acer i pytać o wymianę zasilacza czy kupić na własną rękę zasilacz np. 60W? Dodam, że na stronie Acer zalecaną mocą zasilacza jest zasilacz 45 W. Jeśli mogę kupić 60W lub 90 W i więcej to prosiłbym o pomoc w wyborze takiego zasilacza. Dodam, że w laptopie cały czas chodzą wentylatory, czy to też ma związek zza słabym zasilaczem? Parametry obecnego zasilacza to
INPUT : 100-240V, 1,2 A 50-60Hz
OUTPUT : 19V, 2,37 A, 45,1 W
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/laptop-acer-aspire-5-a515-45-15-6-ips-r5-5500u-16gb-ram-512gb-ssd-windows-11-home?gclid=Cj0KCQiA_P6dBhD1ARIsAAGI7HDwAa5-755poUjfR9CdQYAog95972PkAHc1ujZ9iV0CMdS0j0NaSdIaApFVEALw_wcB&fbclid=IwAR1y_3RozSL5jbEQfNu6_1taIAuKIo7zfYqKv7aO_rsXYHlpPdoAzohnOao

Mogeto
komentarz
komentarz

Na spodzie laptopa nie jest napisane jakich parametrów zasilacza wymaga laptop?

Babosz
komentarz
komentarz

@Mogeto No właśnie chodzi o to, że zasilacz jest chyba zgodny z tym co jest napisane i na laptopie jak i na stronie producenta. Z tym, że ewidentnie ten zasilacz nie daje sobie rady.. Ja mam w swoim dellu 135 W i nigdy z nim nie miałem problemu. Da się jakoś sprawdzić ile faktycznie potrzebuje laptop mocy z zasilacza do poprawnego działania?

aSPIRE.jpg

Mogeto
komentarz
komentarz

19V razy 2,37A to 45 watów. Tyle szczytowo pobiera ten laptop, a w praktyce jeszcze mniej.

Myślę, że to nie chodzi o moc zasilacza, prędzej o ustawienia systemowe.

Jeśli odłączysz zasilacz i poziom baterii spadnie np do 5% i podłączysz zasilacz, to ładuje czy nie?

Babosz
komentarz
komentarz

Ładuje, ale jeśli mam włączony jakikolwiek program, obojętnie czy to Word czy prezentacja w PowerPoint to ładowanie jest bardzo powolne - 1% na kilka minut ładowania, nie mówiąc już nic  o włączonej grze... Nie da się tak funkcjonować. Jeżeli obniżam wydajność laptopa, zwiększając oszczędzanie energii to gry zaczynają się zacinać. Wiem, że to nie jest laptop do gier, bo taki miał nie być ale The Sims 4 powinien bez problemu ogarnąć. Zmiana zasilacza nic nie da? Problem tkwi w czymś innym? 

Mogeto
komentarz
komentarz

Laptopy działają w ten sposób, że: 

- podłączony zasilacz = pełna wydajność laptopa

- bez zasilacza = ograniczona wydajność, żeby szybko nie rozładować baterii

W opcjach zasilania najlepiej mieć tryb zrównoważony lub AMD Ryzen Balanced, bo automatycznie dobiera wydajność w zależności od obciążenia.

 

W czym przeszkadza wolne ładowanie, skoro na podłączonym zasilaczu i tak masz pełną wydajność laptopa? Jeżeli korzystasz z laptopa i ładujesz jednocześnie, to logiczne, że ładowanie jest wolniejsze niż przy wyłączonym laptopie. Jeśli podłączysz zasilacz z większym natężeniem i będziesz chciał korzystać z laptopa jednocześnie szybko ładując baterię, to po roku bateria będzie do kosza.

 

Zrób sobie test. Wyłącz laptopa na rozładowanej baterii, podłącz ładowarkę. Jeżeli bateria ma pojemność 4590mAh to czas ładowania przy tym zasilaczu powinien wynosić 2,7h (+/- 20%).  Jeżeli od 0-100% naładuje się w ok. 2,7h przy wyłączonym laptopie, to wszystko jest ok.  Jeżeli widocznie dłużej,  to faktycznie coś jest nie tak.

Babosz
komentarz
komentarz

Ok, zrobię taki test.
Wcześniej miała jakiegoś tam asusa i nie było podobnego, odczuwalnego problemu. Nawet jak miała włączone Simsy to potrafił się normalnie naładować do 100% podczas grania. Ja mam to samo u siebie w Dellu, też na oryginalnym zasilaczu. Odpalam grę, podłączam zasilacz i kończąc grę np. za godzinkę- dwie mam 100% baterii. 

Nowy laptop, o którym mowa - po takiej godzince grania ma niewiele więcej baterii niż przed podłączeniem. Jest to uciążliwe, ponieważ chce później na nim popracować bez zasilacza i nie może bo z 20% wzrosło np. tylko do 30%. 
A te ciągłe działanie wentylatorów? Przegrzewa się z jakiegoś konkretnego powodu? Nawet czasem po włączeniu go, mija 5 min i odpalają się wentylatory - dosyć głośne.. A nie jest wtedy obciążony jakimkolwiek działającym programem.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.