x-kom hosting

Jaka pamięć RAM do Ryzenów serii 7000?

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Navier ,
RadowidIV
utworzono
utworzono

Witam. Zamierzam zmienić platformę i jestem już na etapie zamawiania płyty i rozglądam się za RAMem. Procesor kupię w lutym i będzie to najprawdopodobniej 7950X3D. Lepiej kupić RAM o bazowym taktowaniu 5200/5600 MHz i je kręcić do 6000 MHz czy lepiej bazowo kupić jakieś kości 6000 MHz i w ogóle nie kręcić? G.SKILL jest dla mnie w zasadzie bezproblemowy. Kingstona nie miałem więc nie wiem czy warto. Miałem kości ADATA, ale w ich przypadku problemem na B350 było mobo. Dodatkowo wolę już 32 GB lub ewentualnie 64 GB. 

  • Rekomendowana odpowiedź
Navier
komentarz
komentarz

Przy 32GB celuj w 6000, przy 64GB nie sądzę, że IMC uciągnie więcej niż 5600.

  • Dobra wypowiedź 1
RadowidIV
komentarz
komentarz

@Navier Dlaczego? W sensie pojemność pamięci ma jakikolwiek wpływ na taktowanie?

Navier
komentarz
komentarz

Oczywiście. Moduły 8 i 16GB to są Single Ranki, obsadzenie dwóch to żadne obciążenie dla kontrolera pamięci. 32GB to Dual Rank - kontroler ma zdecydowanie trudniej. To samo było z DDR4. Z czterema Single Rankami jest jeszcze gorzej (niż z dwoma dual rankami) - oprócz obciążenia IMC pozostaje jeszcze topologia płyty. Na daisy chain dwa moduły pójdą wyżej niż cztery, na T-topology cztery (długość ścieżek od procesora do obu modułów w kanale przy t-top jest jednakowa, przy daisy chain do drugiego modułu ścieżki są dłuższe). Ale... moduły Dual Rank są przy tej samej częstotliwości taktowania nieco wydajniejsze, co kompensuje trochę stratę na MCLK.

Też jestem teraz na etapie zmiany RAM (nie przewidziałem, że przy zmianie z 12 na 16 jajec kompilacja zeżre więcej RAMu, no i zaczyna brakować). Szukam 2x32GB DR 5600 z CL36 albo mniej, najchętniej na kościach Hynixa, bez RGB.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.