x-kom hosting

cisco packet tracer - wifi dla 2 grup

Tomeczek1231
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, dostałem zadanie do zrobienia na następne zajęcia, które polega na stworzeniu projektu. I tu zastanawia mnie pod punkt gdzie mamy zrobić osobne wifi dla personelu akademika i dla samych studentów. Samo skonfigurowanie routera ogarniam, tylko jak rozciągnąć sygnał na cały Akademik ?

 

Z tego co rozumiem access pointa, podłączysz go tylko do jednego wifi, czy użycie jednego dla studenta i jednego dla wykładowców ma sens?

Jedno Wireless 2.4G mam SSID Pracownicy a drugie Wireless Guest 2.4G SSID mam Studenci, w momencie podłączenia do AC SSID musi byc jednolite by wiedziało z czym ma sie połączyć. Myśle ze to dobrze rozumiem i tu pytanie jak to rozszerzyć, czy 2x AC na każdy poziom akademika jest dobrym pomysłem ?

Edytowane przez Tomeczek1231

gavron7
komentarz
komentarz (edytowane)
9 godzin temu, Tomeczek1231 napisał:

pod punkt

chyba podpunkt, ale studiujesz informersy, a nie polski więc nie ma znaczenia :)

 

Słuchaj, studiowałem informatykę >20 lat temu, tzn. próbowałem studiować, po czym po roku stwierdziłem że oni mnie nic nie nauczą ciekawego bo umieją o wiele mniej niż ja i zrezygnowałem bo nie będę płacił tylko za papier. Tak czy siak wracając do tematu - nie wiem co studiujesz i na którym roku ale.... TO SĄ PODSTAWY PODSTAW...

 

1. Co to jest AC? Skrót od czego ACcess point? Naprawdę? Chyba Access Point - AP !

9 godzin temu, Tomeczek1231 napisał:

AC SSID

 

2. 

9 godzin temu, Tomeczek1231 napisał:

Z tego co rozumiem access pointa, podłączysz go tylko do jednego wifi, czy użycie jednego dla studenta i jednego dla wykładowców ma sens?

Przetłumacz to bo nie ogarniam

 

3. 

9 godzin temu, Tomeczek1231 napisał:

Z tego co rozumiem access pointa, podłączysz go tylko do jednego wifi, czy użycie jednego dla studenta i jednego dla wykładowców ma sens?

Jedno Wireless 2.4G mam SSID Pracownicy a drugie Wireless Guest 2.4G SSID mam Studenci, w momencie podłączenia do AC SSID musi byc jednolite by wiedziało z czym ma sie połączyć. Myśle ze to dobrze rozumiem i tu pytanie jak to rozszerzyć, czy 2x AC na każdy poziom akademika jest dobrym pomysłem ?

Ogólnie to gdzieś tu się mylisz w czymś albo weź całość przetłumacz jeszcze raz na polski bo nie ogarniam.

 

Generalnie:

Wszystko zależy KONKRETNIE od pytania jakie zostało postawione - czy dwie różne sieci WIFI czy dwie różne sieci?

 

Jeśli  sieci WIFI to tak - poniekąd masz rację, ale jest kilka opcji:

1. Stawiasz w każdym miejscu gdzie zaczyna brakować zasięgu (czyli sygnał jest na poziomie < ok -70dB:

a) AP i spinasz go kablowo z obecną infrastrukturą.

b) AP meshowe (ale tu musisz mieć również router meshowy) - np. wszystko UniFi. Jedynie router łączysz kablem i tyle. Reszta sprzętów umie sobie poradzić przez WIFI. (w tym przypadku stawiałbym wcześniej te APki, aby miały lepszy sygnał "przychodzący")

 

Brak wykorzystania technologii MESH niesie za sobą pewien problem, opisałem go tu: 

 

w rozdziale o wzmacniaczach i technologii MESH

W każdym przypadku - jeśli AP umie obsługiwać tylko jedną sieć to stawiasz w każdym miejscu 2x AP

 

2. Jeśli w pytaniu chodzi o dwie różne sieci to dokładnie tak jak w pkt 1 ALE wystarczy po 1x AP, bo sieć WIFI robisz jedną, a wszystko rozdzielasz na routerze.

 

Pamiętaj, aby zaprogramować to tak aby urządzenia były w zupełnie innej adresacji a najlepiej innym VLANie niż użyszkodnicy... Zostawiając urządzenia w tej samej adresacji (szczególnie w takim miejscu) to proszenie się o duże kłopoty.

 

Edytowane przez gavron7
  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.