x-kom hosting

Jak pozbyć się MBAM

Rising9
utworzono
utworzono

Witam

Nigdy nie myślałem, że w ogóle dojdzie z mojej strony do takiego problemu, bo sam MBAM był kiedyś dla mnie klasą samą w sobie i zawsze kiedy przychodziło mi do pomocy w ogarnięciu komputera znajomych czy rodziny, to sięgałem po niego w pierwszej kolejności. I jestem przerażony tym, co twórcy z nim zrobili.

Zrobiłem sobie nim skan, nic nie wykrył, a wersja premium nie jest mi do niczego potrzebna, więc postanowiłem go zwyczajnie usunąć i może ściągnąć znowu kiedyś, gdyby był mi potrzebny. No ale właśnie... sam zachowuje się jak wirus i nie chce dać się odinstalować, a jeszcze na dodatek  wyłączył mi na chwilę ochronę z Defendera. A, żeby było jasne, nie pobierałem go z lewych źródeł, a ze strony producenta. Ale do rzeczy.

Kiedy wchodzę w Dodaj lub usuń programy i wybieram odinstalowanie MBAM to, po potwierdzeniu, pokazuje mi się "Malwarebytes unistaller". Klikam "unistall", okno zaraz się zamyka, MBAM, jak na złość, odpala się w trayu. To samo się dzieje, kiedy wchodzę w folder z tym programem i otwieram jako administrator "mbuns.exe".

Będę bardzo wdzięczny, jeśli pomożecie mi pozbyć się tego dziadostwa, które stało się cieniem samego siebie. Oraz, tak poza tym, w dobraniu jakiegoś dobrego skanera antywirusowego na żądanie.

Pozdrawiam

Rising9
komentarz
komentarz

Spróbowałem i w taki sposób i efekt jest dokładnie ten sam - po klinięciu "unistall" okno zaraz znika, a MBAM uruchamia się w tle

Rising9
komentarz
komentarz (edytowane)

Użyłem tego programu z dosyć dziwnym rezultatem.

MBAM faktycznie zniknął z Dodaj lub usuń programy, ale wszystkie jego pliki na dysku D (tam gdzie go instalowałem) są na miejscu. Z ciekawości postanowiłem uruchomić program czy faktycznie się skasował - pojawia się w menedżerze zadań, a po kilkunastu sekundach wyskakuje okienko "Unable to connect the Service". Co z tym zrobić? Im bardziej ten program "walczy" żeby zostać na moim komputerze, tym bardziej ja chcę go stąd wywalić...

Edytowane przez Rising9
Niebieska
komentarz
komentarz

Właśnie na tym polega dobry program antywirusowy, że nie da się łatwo usunąć i dlatego powstają dedykowane deinstalatory. U Ciebie problemem może być to, że zainstalowałeś go na dysku D a nie systemowym.

Rising9
komentarz
komentarz

Wiem, że chodzi o to aby za łatwo się nie dało, ale od lat korzystam z MBAM i nigdy nie miałem takich problemów przy deinstalacji. Może faktycznie niepotrzebnie wrzuciłem go na D... Wystarczy, że usunę ten folder, czy jeszcze coś mi się mogło zagnieździć gdzieś w komputerze?

Niebieska
komentarz
komentarz

Myślę, że jak coś zostało to tylko na dysku D. 

toska78
komentarz
komentarz

Możesz jeszcze wrzucić logi ze skanowania w FRST. Będzie widać czy składniki MBAM zostały faktycznie usunięte, przynajmniej w tych obszarach systemu, które skanuje FRST.

Rising9
komentarz
komentarz

FRST sobie chyba na razie podaruję, bo MBAM mimo wszystko syfem nie jest i nie sądzę, aby jego pozostałości mogły mi coś namieszać w systemie - paradoksalnie to właśnie FRST jest kapkę bardziej inwazyjny (czyści historię przeglądarki np).

 

Co do samego MBAM, to jest jego jakaś sensowna alternatywa w postaci skanera na żądanie? Malwarebytes złe nie jest, wiem, ale po tej walce się trochę od niego odbiłem...

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Bez przesady z tą inwazyjnością skoro nie wymaga instalacji. Jak nie będzie w skrypcie naprawczym FRST komendy EmptyTemp:, nie wyczyści żadnej historii przeglądarek czy np. plików tymczasowych;). A alternatywą (mniej skuteczną zapewne bo nie wymaga instalacji i nieźle się sprawdza jako jego uzupełnienie) dla MBAM jest np. adwcleaner. Wystarczy porównać czas skanowania obu narzędzi, właściwie to nie ma porównania:D.

Edytowane przez toska78
  • Dziękuję 1
Rising9
komentarz
komentarz

Z ADW Cleanera też zdarzyło mi się korzystać, ale oba programy zdaje się szukają co innego - MBAM typowych wirusów, ADW adware czy innych reklamowych śmieci. Zastanawiam się więc nad alternatywą dla tego pierwszego. Kiedyś odpalałem tdsskiller, ale chyba już wyszedł z powszechnego użycia, tak?

Bromidum
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli chcesz inny skaner, to mam dwie propozycje:

 

RogueKiller Anti Malware

Zalecane pobranie wersji przenośnej (portable). Przed uruchomieniem pełnego skanowania należy włączyć w ustawieniach bezsygnaturowy „moduł MaIPE (BETA)”; opcjonalnie „skanuj z pełną wydajnością” (ustawienia → ustawienia skanowania). Wymaga każdorazowo pobrania najnowszej wersji, gdyż nie aktualizuje komponentów i sygnatur.

 

Emsisoft Emergency KIT

Przed rozpoczęciem skanowania wykonaj aktualizację sygnatur, następnie wybierz „malware skan”. Upewnij się, że wykrywanie potencjalnie niechcianych programów (PNP) jest włączone.
 Posiada moduł automatycznej aktualizacji. 

Edytowane przez Bromidum
Niebieska
komentarz
komentarz

A co byś doradził autorowi by pozbyć się resztek MBAM? Bo ja poza tym deinstalatorem to nie wiem już jak pomóc.

hitpoint
komentarz
komentarz

hmm i niewiadomo co ztym ramam niechcianym

Bromidum
komentarz
komentarz (edytowane)

Autorowi proponowałbym załączyć logi FRST - być może nie jest to wina programu, a aktywnej infekcji, która blokuje możliwość usunięcia. 

 

Próbowałeś użyć Malwarebytes Support Tool w trybie awaryjnym? Dodatkowo skorzystaj z wymienionych skanerów. :) 

Edytowane przez Bromidum
  • Dobra wypowiedź 1
Rising9
komentarz
komentarz

Bromidum Nie ma szans, aby to była infekcja, bo system jest świeżo postawiony, ma obecnie jakieś trzy dni. Podczas korzystania z MBAM wcześniej nie było żadnych problemów z jego usunięciem.

 

toska78 Sprawdziłem folder System32/drivers i nie ma tam ani żadnego z plików, który podałaś. Chyba tylko CCleaner mi zostaje, żeby wywalić jakieś resztki

 

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.