x-kom hosting

Zasilacz - bzyczenie podczas obciążenia, grania

mastek81
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

 

Piszę ten temat ponieważ już powoli tracę nadzieje jeżeli chodzi o dziwne brzęczenie w zasilaczach, to brzęczenie reaguje na ruch myszką, tj. w zależności ile obiektów jest w grze na ekranie.
Zacznę od tego że ostatnio zmieniłem kartę graficzną z Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC LHR na ASUS GeForce RTX 3070 DUAL V2 LHR 8GB GDDR6 a następnie na Asus TUF GeForce RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X i wtedy to usłyszałem :)  Tj. jakieś dziwne brzęczenie z PSU oraz cewki na GPU - oczywiście dzieje się to podczas obciążenia, nie ma tutaj znaczenia ilość FPS, a samo obciążenie, tj. pobór mocy.

 

Zapoznałem się już z tematem piszących cewek i faktycznie na karcie 3070 i 3080 jest to słyszalne, na 3080 bardziej ale to aż tak mi nie przeszkadza jak te brzęczenie z PSU.
Dzięki pomocy kolegów wykonałem dość sporo testów:
1. Na początek bawiłem się bezpośrednim podłączeniami PC do gniazdek, potem tylko 1 monitor, wszystko pod jedną listą, potem osobno itp, - bez zmian
2. Podłączałem wszystkie dyski - bez zmian
3. Następnie zacząłem bawić się konfiguracjami PC:
a) Mój zestaw - miałem u siebie:
- dwie karty : ASUS 3070 DUAL, oraz ASUS TUF 3080 GAMING OC
- dwa zasilacza: Corsair HX750 (mój obecny, mam go z 2-3lata), oraz pożyczony Corsair  RM1000i

W każdej konfiguracji z każdego zasilacza wydobywa mi się te brzęczenie podczas obciążenia (granie)
-  ASUS 3070 DUAL i Corsair HX750 - bez zmian
-  ASUS 3070 DUAL i Corsair  RM1000i - bez zmian
-  ASUS TUF 3080 GAMING OC i Corsair HX750 - bez zmian
-  ASUS TUF 3080 GAMING OC i Corsair RM1000i - bez zmian

b) Kolega 1 - przyjechał do mnie kolega z 3090 i brzęczenie również występuje w takiej konfiguracji u mnie w komputerze:
- ZOTAC RTX 3090 Trinity i Corsair RM1000i  - bez zmian

c) Kolega 2 - zacząłem się zastanawiam że powodem jest sam mój PC, moja konfiguracje, płyta główna, ram, procek - dlatego pojechałem do kolejnego na kolejne testy i bez zmian, znowu wszędzie brzęczy podczas obciązenia, testowaliśmy takie konfiguracje:

- jego PC z moją ASUS TUF 3080 GAMING OC i Corsair  RM1000i - bez zmian
- jego PC z jego Gigabyte RTX 3070 Gaming OC i Corsair  RM1000i - bez zmian
- jego PC z moją ASUS TUF 3080 GAMING OC i jakimś MODECOM 750 - bez zmian
- jego PC z jego Gigabyte RTX 3070 Gaming OC i jakimś MODECOM 750 - bez zmian
- moje PC z moją ASUS TUF 3080 GAMING OC i Corsair RM1000i - bez zmian
- moje PC z jego Gigabyte RTX 3070 Gaming OC i Corsair RM1000i - bez zmian
- moje PC z moją ASUS TUF 3080 GAMING OC i jakimś MODECOM 750 - bez zmian
- moje PC z jego Gigabyte RTX 3070 Gaming OC i jakimś MODECOM 750 - bez zmian

Bez zmian, efekt taki sam, oczywiście im słabsza karta tym brzęczenie mniejsze.

4. Kolejne testy to Undevolting - oczywiście pomaga. brzęczenie z PSU jest mniejsze, o dziwo po tym Undervoltingu w tym MODECOM 750 nawet całkowicie ustało, tylko już delikatnie piszczały cewki na karcie. Dziwie się bo chyba to był najsłabszy z tych zasilaczy.

5. Kolega z ZOTAC RTX 3090 Trinity, który ma Zasilacz Aerocool LUX RGB 850M 850 W - twierdzi że nie słyszy żadnego brzęczenia podczas obciążenia, ale ma dość głośne wentylatory więc w 100% nie jest pewien.

6. Dodam że u mnie wszystko mam naprawdę wyciszone, temp karty przy obciążeniu to około 65℃, procek również 50-60℃ max i to przy niskich obrotach wentylatorów i właśnie dlatego bardzo irytuje mnie to brzęczenie ponieważ komputer muszę mieć na biurku przy obok głowy.

7. No i teraz pytanie. Czy ogólnie jest jakaś szansa na znalezienie zasilacza, który nie będzie brzęczał podczas obciążenia ?
Zawsze uważałem że te Corsair są z wysokiej półki i jak w przypadku tego RM1000 to występuje to mam obawy że nie ważne czy kupie 850, 1000 to i tak tego nie uniknę i może jestem trochę przewrażliwiony. Ogólnie z Morele zamówiłem RX850X ale przyszedł uszkodzony więc nie mogłem przetestować, ale skoro dwa HX750 i RM1000i mają ten sam problem to mam wrażenie że tutaj będzie podobnie. Zastanawiam się czy nie spróbować jeszcze jakiejś 850tki z GOLDa EVGA, be quiet! czy SilentiumPC bo na pewno chce wymienić obecnego HX750 na inny ale zastanawiam się czy w ogóle uda mi się rozwiązać ten problem.

Oczywiście rozumiem że trafią się niekompatybilne GPU, np. załóżmy moje Asus TUF GeForce RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X, no ale skoro testowałem 4 karty i na każdej był ten sam problem to już nie wiem.  Jak zobaczycie listę wyżej to ten RM1000i miał podłączone 4 karty graficzne (2 x 3070, 3080, 3090) i brzęczał przy obciążeniu.

8. Ewentualnie może macie jeszcze jakieś sugestie - mogę udostępnić jakieś logi, testy itp. Z góry wdzięczny będą za każdą poradę, nawet typu - stary, tak już będzie, to jest normalnie, już nie marnuj na to czasu bo obecnie przy takich kartach każdy zasilacz będzie delikatnie brzęczeć.

9. Na koniec podam swoją konfiguracje PC:

- Processor: AMD Ryzen 5 5600x 6-Core
- Motherboard: MSI B450 Gaming Plus MAX
- Graphics Card: Asus TUF GeForce RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X
- Disk: SSD Silicon Power A80 512 GB Gen3x4 NVMe (3400/3000 MB/s)
- Memory: 2x16GB Kingston HyperX Predator DDR4 3200 32GB CL16 (Dual Chanel)
- Cooling: SileintiumPC Navis RGB 240 2x120mm
- Case: SileintiumPC Singum SGT TG ATX Midi Tower
- Psu: Corsair HX750
- Monitor1: Gigabyte Aorus AD27QD
- Monitor2: Philips 245E1S/00
- System: Windows 10 Pro

 

10. Umieściłem na stronie filmik który pokazuje problem: http://www.lexcom.pl/pliki/hx750.html

  • 4 tygodnie później...

mastek81
komentarz
komentarz

Kupiłem Zasilacz Seasonic FOCUS GX-850 80Plus Gold 850W i problem się rozwiązał.

  • Super 1
  • 4 tygodnie później...
psznuzio
komentarz
komentarz

Cześć, wiem że napisałeś że problem rozwiązany ale mam podobną sytuację ze swoim rtx 3080 gaming z trio. Mam zasilacz corsair rm750x i zasilacz brzęczy, oraz gpu brzęczy (nie piszczy) bzyczy troszkę ciszej niż u ciebie. Po życzyłem od kumpla be quiet pure power 750w jest to samo, karta podpięta dwoma kablami mimo że są 3 wejścia. Zamówiłem corsair rm850x oraz be quiet straight power 11 850w i czekam jak dojdą. Tobie pomogła zmiana zasilacza? i wszystko ustało? Dodatkowo mam stuttering w grach pod obciążeniem. 

Jak możesz odpisać będę wdzięczny. RTX 3080 mają jakiś problem z zasilaczami ?

mastek81
komentarz
komentarz

U mnie zasilacz przestał brzęczeć - totalna cisza, cewki na karcie nadal się czasem ujawnią, ale w zamkniętej obudowie w sumie niesłyszalne podczas obciążenia. Jedynie jak odpalam WW3 i podczas uruchamiania gry odpali mi się 2300 fps to wtedy cewki na karcie słyszę. Jeżeli chodzi o stuttering to nie miałem problemów, tylko wkurzało mnie brzęczenie.

 

Co do Zasilacza Seasonic FOCUS GX-850 80Plus Gold 850W to aktualnie mam tak cicho w komputerze (UV GPU i CPU) że niestety czasem słyszę sam wentylator z tego zasilacza, w corsair był on niesłyszalny. 

 

Natomiast tak, zmiana zasilacza na Seasonic a testowałem też kilka, od kumpli itp, i były prolemy nawet z corsair 1000 także chyba wychodzi że zależy jak się trafi ;/

 

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.