x-kom hosting

BSOD DPC_WATCHDOG_VIOLATION

BQuiet
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć,
system windows 10 aktualizowany na bieżąco. 

Około pół roku temu złożyłem PC msi b50 a pro+ i5-11400F + (stara karta GTX...) + 2x8 Ram ddr4. Komputer działał prawidłowo przez około 5 miesięc. Później została dołożona nowa karta RX6700xt i w tej konfiguracji komputer działał kolejne pare miesięcy. Od jakiegoś czasu dostaję BSOD w losowych momentach. (raz, dwa lub trzy razy w ciągu dnia, po długiej sesji/krótkiej, raz na 3 dni, raz na 10dni - totalnie nie jestem w stanie znaleźć zależności).
Szukałem już różnych rozwiązań, zrobiłem wszystko z tego poradnika https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/dpc-watchdog-violation.html,

Wcześniej usunąłem też sterowniki GPU za pomocą DDU i zainstalowałem nowe/próbowałem różne wersje. Updatowałem BIOS, updatowałem wszystkie sterowniki, również przed formatem tego próbowałem. 
DXdiag wskazuje na brak błędów. Z mojej amatorskiej analizy minidump z użyciem bluescreenview wskazuje na MPKSIDRV.SYS, natomiast whocrashed pokazuje 

dxgmms2.sys (dxgmms2+0x1443d)

Koniec końców, cały system został zainstalowany na nowo na innym dysku niż wcześniej - ale BSOD nadal wyskakuje. 

W załączniku podrzucam minidump'y z większości BSOD, które zapisałem i proszę o pomoc. Jeśli ktoś się boi wirusów to proszę o informację jak to podesłać poprawnie.
Na screenie parametry cpu/gpu podczas ~1,5h sesji w gre + yt na drugim monitorze itp.

hwinf.png

minidump.zip

BQuiet
komentarz
komentarz

Czy jest możliwość, że jakieś uszkodzenie GPU hardware powoduje taki błąd i mógłbym to odesłać na gwarancję? Czy gdzie szukać problemu.. dziś kolejny BSOD

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

A nie masz na podmianę innej grafiki? To by się wyjaśniło czy to wina nowej grafiki. Jaki zasilacz jest w tym zestawie? Nic nie pisałeś o pamięci. Jakie to dokładnie kości i na jakim taktowaniu pracują?

BQuiet
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam ten stary GTX 960, tylko biorąc pod uwage fakt, że ten BSOD czasem nie pojawia się przez np tydzień czy dwa-to trochę długo trwały test.
Dodatkowo ta "nowa" grafika działała bez BSOD przez parę miesięcy i dopiero pojawiły się problemy.
Ram crucial ballistix red 2x8gb ddr4 pracują na 2677
Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze - działało przez długi czas, różne stress testy przeprowadzałem, a BSOD pojawia się przy niedużym obciążeniu.


 

anioł2009
komentarz
komentarz
7 godzin temu, BQuiet napisał:

SilentiumPC Vero L3 600W

podmień chińczyka na markowy zasilacz, ten może mieć wadę fabryczną ( jak większość zasilaczy z tej linii spc ).

BQuiet
komentarz
komentarz

Zasilacz działał przez około rok, nadal działa. Czasem z jakiegoś nieznanego powodu jest BSOD, ale co sugeruje, że to problem z zasilaczem poza nazwijmy to "złą sławą tego modelu"? Czy jest jakaś podstawa do wymiany tego zasilacza, chciałbym uniknąć wymieniania wszystkich podzespołów na zasadzie "może trafię, bo wtedy mógłbym wymienić cały PC, a problem pozostanie. Jeśli jest jakiś sposób na diagnostykę tego, która pomoże to proszę o wskazanie, co sprawdzić i jaki parametr mam przesłać. (programy moge zainstalować, multimetr posiadam).

Przed chwilą komputer zamarzł, zero reakcji na cokolwiek na jakieś 12 minut, dopóki nie zrestartowałem go ręcznie. Zazwyczaj BSOD wyskakiwał po minucie/dwóch. 

anioł2009
komentarz
komentarz

Podmieniałeś zasilacz na inny markowy ?

Jak nie to jak chcesz diagnozować komputer na odległość ??

W serwisie też podmieniamy części na sprawne żeby wyeliminować wadliwy sprzęt...

BQuiet
komentarz
komentarz

Udało mi się zapisywać logi z HW info przed jednym z BSOD, logi się kończą w momencie wysypania BSOD(plik w załączniku). Na zrzucie masz 12V, 5V, 3.3V
Zrobiłem też pomiar na multimetrze, nie ma odchyleń na żadnej z linii, - obciążałem OCCT podczas testowania 

na multimetrze:

12V = 12,04 - 12,09
5V = 5.05 - 5,09

3.3V = 3,33 - 3,38

 

Skoro wszystkie parametry według tych pomiarów są poprawne, to ponawiam pytanie z jakiego powodu mam wymienić zasilacz? Jesli coś robię, to chciałbym wiedzieć dlaczego.

Rozumiem, że "w serwisie" się tak robi, ale ja nie mam x zasilaczy na podmianę w domu.
Wada fabryczna zasilacza ujawnia się dopiero po roku użytkowania i jeszcze w tak losowych momentach? - Nie znam się, nie wydaje mi się, jeśli się mylę daj znać. 

 

Jak chce diagnozować - podaję minidumpy - może ktoś jest w stanie z nich wyczytać przyczynę problemu, pomiary multimetrem tak jak powyżej.

 

Potrzebuje sugestii co/gdzie/jak mogę sprawdzić/szukać przyczyny.

Teraz np. uruchomiłem verifier na wszystkie sterowniki poza microsoftowe (bo może to pomóc ustalić przyczynę błędu). 

3.png

freeze5.CSV

anioł2009
komentarz
komentarz
26 minut temu, BQuiet napisał:

Wada fabryczna zasilacza ujawnia się dopiero po roku użytkowania i jeszcze w tak losowych momentach?

Tak, trafił się gorszy komponent na linii produkcyjnej i wytrzymał nie 5 lat a rok i pada..To jest elektronika i to chińska także dużo tu tłumaczyć nie trzeba. Najszybszy i najprostszy sposób to podmianka zasilacza i sprawdzenie czy to jego wina a nie dywagacja tygodniowa na ten temat co jak i dlaczego. Tym bardziej że jest to forum i nikt nie widzi sprzętu, nie widzi jak się zachowuje itp. 

Zmierzenie miernikiem nic nie da a tym bardziej programem... Kondensator wadliwy działa dobrze 3 dni a 4 jak komputer dłużej był wyłączony po prostu sie nie uruchamia albo wywala bsody itp...

 

Oddaj do serwisu jak nie masz części na podmiankę. Programem tego nie zdiagnozujesz, programem diagnozujesz temperatury i uszkodzenia ewentualne vramu, ramu lub rdzenia grafiki.  Zasilacz podłączasz pod tester psu ( takie urządzenie ) a nie pod program.

 

Jeszcze pytanie jakie tam dyski siedzą ???

Swojego czasu była wpadka MSI które dawało dyski adata do prebuildów które nie chciały działać i sypały bsodami randomowo, po wymianie ssdka wszystko minęło. Był jakiś konflikt między firmware adaty a biosem płyty msi. Tu jeszcze może leżeć problem, ale nie sprawdzisz tego programem,

BQuiet
komentarz
komentarz (edytowane)

PC składałem sam

nvme: Samsung 970 EVO PLUS 1TB,
SSD: crucial mx 500 CT500MX500SSD1

HDD: WD blue WDC WD10EZEX 1TB 
Na początku pojawienia się BSOD system był zainstalowany na SSD, podczas formatu przeniosłem na NVME.


Okej, takie wytłumaczenie sprawia, że jestem skłonny kupić nowy zasilacz na podmianę, tylko pytanie jaki to będzie "markowy", bo według googla SilentiumPC Vero L3 600W to jeden z najpopularniejszych/najlepiej ocenianych zasilaczy w 2022,  Jaką markę/certyfikat polecasz, żeby to wykluczyć?

7 godzin temu, anioł2009 napisał:

Tym bardziej że jest to forum i nikt nie widzi sprzętu, nie widzi jak się zachowuje itp. 

Jeśli chodzi o zachowanie PC'ta przed/podczas BSOD, to najczęściej wszystko się zawiesza, PC nie reaguje na nic, jeśli odłączę i podłącze myszkę to (nie dostaje zasilania/nie jest rozpoznana przez system do czasu restartu), dzwięk się zapętla, Komputer wisi zawieszony przez ok minute-dwie i dopiero wyskakuje BSOD + restart. 

Mam jeszcze pomysł, żeby zamienić się ze znajomym na GPU i sprawdzić czy na jego PC z moim GPU pojawi się BSOD oraz czy na moim PC z jego GPU nadal będzie problem. Co o tym sądzisz?

anioł2009
komentarz
komentarz
3 godziny temu, BQuiet napisał:

Mam jeszcze pomysł, żeby zamienić się ze znajomym na GPU i sprawdzić czy na jego PC z moim GPU pojawi się BSOD oraz czy na moim PC z jego GPU nadal będzie problem. Co o tym sądzisz?

To jest dobry pomysł choć w większości przypadków jak gpu pada to sa przekłamania obrazu...ale warto sprobowac. Zdarza się że na gpu padnie cos innego niz rdzen i vram i tez będą zwiechy itp.

 

 

Próbowałeś może uruchamiać system / pracowac na jednej kosci ram???

 

 

Co do zasilacza to chocby seasonic s12III 650w. 

 

Masz 3 dyski podlaczone teraz ?? Odlacz pozostale a zostaw tylko ten z systemem i testuj. 

  • Dobra wypowiedź 1
BQuiet
komentarz
komentarz (edytowane)

Odłaczyłem 2 dyski, testowałem sterowniki verifier, Jednak teraz to dzieje się coś dodatkowo dziwnego. Mam 2 monitory ustawione jako extend display. Teoretycznie wszystko działa, ale czasem mam tapetę na 2 ekranach, czasem na 1, czasem na obu jest czarne tło, ale wszystko działa, wystarczy kliknąć refresh i sytuacja czasem się zmienia. Co może powodować takie zachowanie? Przywróciłem system z środy i nadal to samo. 

Zasilacz ogarnę w przyszłym tygodniu.

 

Sprawdze też na 1 kości jak będzie działać.

BQuiet
komentarz
komentarz

Ram przeszedł 4/4 test memtestem.

Dzis z jedną pamięcią pojawił się BSOD i dziwny pasek na dole ekranu... Czy to może o czymś świadczyć? 

 

IMG20221214210530.jpg

toska78
komentarz
komentarz

Tylko o tym że najprawdopodobniej szwankuje albo PSU albo GPU.

BQuiet
komentarz
komentarz

Wymieniłem zasilacz na inny 750W gold plus i ponownie pojawił się BSOD. 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

To podmień (jak pisałeś) na tego GTX-a 960 lub grafikę od kolegi i potestuj. Jak sam widzisz bez podmiany GPU się raczej nie obejdzie. Sprawdź dokładnie model płyty bo nie mogę nigdzie znaleźć modelu b50 a pro. 

BQuiet
komentarz
komentarz (edytowane)

Zjadłem jedną liczbę płyta to MSI B560-A pro.
Coraz bardziej zastanawiam się, czy to nie jest problem właśnie po stronie płyty głównej, błędy BSOD za kazym razem wskazują na coś innego, raz cpu, gpu, directx, (według whocrashed). Chociaż już sam nie wiem, każdy program do analizy BSOD pokazuje co innego, windbg wskazuje w większości na amdkmdag 

System32\drivers\dxgmms2.sys,  
System32\drivers\intelppm.sys
amdkmdag.sys

 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Przynajmniej 2 z tych sterowników wskazują na problem z GPU. Sprawdź Podgląd zdarzeń --> Widoki niestandardowe --> Zdarzenia administracyjne czy nie ma błędów z nazwą Display po tych bsodach.

Zelazny
komentarz
komentarz

Miałem taki blue screen, u mnie powodem był przegrzewający się CPU. Miałem coolera boxowego, po części moja wina, bo dobrze go nie wpiąłem, no ale zauważyłem na czas.

Później kupiłem spartana, zrobiłem skalpa i po problemie.

BQuiet
komentarz
komentarz (edytowane)
42 minuty temu, toska78 napisał:

Sprawdź Podgląd zdarzeń --> Widoki niestandardowe --> Zdarzenia administracyjne czy nie ma błędów z nazwą Display po tych bsodach.

Pierwsze co robiłem to sprawdzałem logi eventvwr, jest czystko tylko critical kernel-Power dotyczący resetu/crash podczas BSOD.

 

17 minut temu, Zelazny napisał:

Miałem taki blue screen, u mnie powodem był przegrzewający się CPU.

Wyżej wrzucałem temperatury, podczas grania w ciągu 2h temp procesora to max 66 stopni. Cooler mam fera 5. Testowałem PCta pod obciążeniem typu OCCT/AIDA/intel processor diagnostic tool - tam dochodzi do 90-100stopni ale nie ma BSOD, nie wyłącza się, nie ma throttling'u. 

BQuiet
komentarz
komentarz

Dziś PC działał przez 12 godzin bez BSOD pod średnim obciązeniem, dopiero o 22 wystąpił pierwszy BSOD:
Zdjęcie z task managera podczas zawieszenia:
https://drive.google.com/file/d/13qH-L8DYRuul9fdzH8Ymo7TAtG3T-6uS/view?usp=sharing
Logi z HW info:
https://drive.google.com/file/d/1SuQKUTMzFRfH5UL4NkH7ww6cmTcugwoy/view?usp=sharing
2 kolejne minidumpy:
https://drive.google.com/file/d/1UIN0UmLOXy6DpXoJbq9sCWZhbXBmappO/view?usp=sharing

Kartę będę mógł podmienić / przetestować dopiero po świętach - ale może ktoś jest w stanie coś wyczytać i doradzić z tych danych.

  • 4 tygodnie później...
BQuiet
komentarz
komentarz

Od 3 stycznia do 19 stycznia miałem inną kartę (RTX 3070), a znajomy korzystał z mojej RX 6700XT.
Przez dwa tygodnie BSOD nie wystąpił ani u mnie, ani u niego. 

Dziś ponownie wsadziłem RX'a do mojego PC i miałem już 2 BSODy.

Wygląda więc na jakiś problem z kompatybilnością, sprzętową lub na co bardziej stawiam ze sterownikami lub aplikacjami których używam.

Przypominam, że system był instalowany na nowo,
BSOD występuje najczęsciej podczas grania w Lost Ark - jednak głównie do tego używam tej karty i najczęsciej ta gra jest włączona. (znajomy używając mojej karty nie grał w tą grę)

anioł2009
komentarz
komentarz

Nie pojawił sie może nowy bios do mobo ?? Przydałaby się aktualizacja

BQuiet
komentarz
komentarz

Wszystko mam updatowane do najnowszej dostępnej wersji.
image.thumb.png.31811fe81d2c83daf823d55d6e979639.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.