x-kom hosting

problem z kartą po podkręceniu ram

kuba90
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć

 

Mój kolega ma problem. Siedzi w DE wiec nie mogę do niego wpaść i też nie mam pojęcia o kartach radeon jakiegoś wielkiego bo nigdy nie używałem i nie wiem jak działają tam stery. 

Złożył kompa 5800x3d, tomahawk B550, 2 x 8GB ripjaws 3600 cl16, rx6700xt, bequiet 750. 

Bios płyty najnowszy, stery grafy najnowsze i wszystko śmiga na ustawieniach w biosie default. 

Chciał przetaktować ramy i wybrał profil xmp, czarny ekran system nie wstał. Doradziłem mu żeby ręcznie je ustawił. System ruszył ale jak chce odpalić grę to ma komunikat, że sterownik karty nie są aktualne i gra nie odpala. W biose cofa zmiany i przywraca default i wszystko znowu śmiga. Co mu doradzić ?   

Edytowane przez kuba90

Mogeto
komentarz
komentarz

(Zakładając, że pamięci RAM są sprawne)

Jest włączone XMP i jest aktywna prędkość 3600, tyle że napięcie kontrolera pamięci w procesorze pozostaje bez zmian,w skutek czego (co prawda są to rzadkie przypadki, ale może ten właśnie taki jest) komputer jest niestabilny. Czyli jeśli chcieć stabilne XMP, to trzeba uregulować MEM VTT, (domyślnie wynosi połowę napięcia RAMów) i podnieść go delikatnie, tylko nie mam pojęcia jak ta opcja nazywa się w biosie płyty głównej kolegi, bo może nazywać się inaczej niż MEM VTT.

 

Na szybko - radzę przywrócić bios do domyślnych, XMP wyłączyć (na Disabled) i ustawić ręcznie prędkość (DRAM Frequency lub System Memory Multipler nazwa zależna od biosu) na 3200, może wtedy taka kombinacja będzie stabilna. Jeśli chcieć XMP 3600, zrobić to co napisałem wyżej.  

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.