x-kom hosting

Jaki ram pod ryzen 5 5600 i b550 aorus elite v2

blazz33
utworzono
utworzono

Czesc, stoje przed wyborem ram do zestawu ryzen 5 5600, b550 aorus elite v2 i rtx 3060. Co wybrać? zastanawiam się między kingston fury 2x8 3200MHz CL16 a Patriot Viper  2x8 4400MHz CL19. Czy te 3200mhz nie bedzie zbyt mało pod ten zestaw? a z kolei 4400 zbyt wiele i nie wykorzystam potencjału? Ewentualnie prosze o inne propozycje z najlepszą pamięcią pod ten zestaw według Was, dzieki!

blazz33
komentarz
komentarz (edytowane)

Ciekawa sprawa a więc biore kolejne pod uwage. Generalnie to prawda, że te 3200 przy ryzenie to zbyt mało i osłabi wydajnosc jednostki? Niektórzy specjaliści polecaja 3200 do ryzena wiec mam małe zakłopotanie od tych wszystkich testów i porównań. A z drugiej strony dopłacać 100% ceny czyli 250zł do propozycji które przestawiłem jest sens i da to coś wiecej niż tylko cyferki w postaci 4400?

Edytowane przez blazz33
Mogeto
komentarz
komentarz

3200 było polecane za czasów Ryzenów 2gen lub 3gen, w obecnym zestawie możesz śmiało dać 3733, bo ten procesor ma nowszy kontroler pamięci i nie będzie miał problemów przy 3733. Na necie masz dużo testów wydajności 3200 vs 3733.  Totalnie nie warto dokładać 250zł do 4400.

blazz33
komentarz
komentarz

A jakby wsadzić te 4400 i ustawic na 4000 MT/s CL14 nie będzie wtedy 1:1 z procesorem? I wyciśniemy dzięki temu najlepszą optymalizacje?

Mogeto
komentarz
komentarz

Ile kosztują te 2x8 4400?

AudiAWX
komentarz
komentarz

Ponieważ mam 8 komp na gigabyte, bo od początku tylko tej firmy używam to proponuję znaleźć coś innego niż patriot i to jeszcze 3700.
Gigabyte nie lubi tej firmy i mogą być problemy.
Od lat wszystko wszędzie bangla, ale patriot na gigabyte kiedy chce, i jak ma dobry humor.

Ja używam kingstonow 3600 na B550 i też bywają problemy a na 3200 nie działo się nic.
A tu sobie od czasu do czasu xmp potrafi wyłączyć ot tak. Na razie na najnowszym biosie jest cisza, ale kto wie.

blazz33
komentarz
komentarz

500zł za 2x8 4400. Właśnie nie chciałbym mieć problemów z kompatybilnością, jest może jakis sprawdzony pewniak do tego zestawienia:co:

AudiAWX
komentarz
komentarz

Na stronie płyty głównej masz podane kompatybilne pamięci. Tam gdzie bios i sterowniki.

Ale od razu ci mówię że patrioty będą jak zwykle tylko 2 i jakieś 2100 lub 2400.

Mogeto
komentarz
komentarz

@AudiAWX  Przy dwóch modułach nie ma co się obawiać. Czasem problemy pojawiają się przy czterech modułach, bo są trudniejsze do ustabilizowania i trzeba ręcznie grzebać aby to wszystko uregulować, ale to nie jest wina płyty głównej czy pamięci RAM, lecz kontrolera pamięci w procesorze który przy czterech modułach jest bardziej obciążony niż przy dwóch.

 

W tym temacie ktoś miał konfigurację  Gigabyte B550 Aorus Elite V2 +  Patriot Viper Steel 2x8 3733 i przy dwóch działało mu dobrze.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3869740.html

 

@blazz33Tak czy owak nie warto brać 2x8 4400 za 500zł, po prostu się nie opłaca. Korzystniej wypada 3733 za 329zł.

AudiAWX
komentarz
komentarz

OK. Może czasy się zmieniły. Ale...

Ale ja bym patriotów nie kupił do gigabyte, w żadnej konfiguracji nie miałem stabilnie. To działało tylko na jednej i koniec.

Jakuszyn
komentarz
komentarz

Nieco szybsze

 

https://www.x-kom.pl/p/724818-pamiec-ram-ddr4-lexar-16gb-2x8gb-3866mhz-ares-black-rgb.html

 

Wolniejsze, ale z mniejszym CL

 

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16-gb-3600mhz-cl16-cmk16gx4m2d3600c16-8205265/

 

Warto by pamięci były DR (Dual Rank), a nie SR (Single Rank), bo przy DR nawet 3600MHz stock będą szybsze od wykręconych na 4000 pamięci SR. Ale w przypadku kości 8GB to czysta loteria. 

 

Dual Ranki robi aktualnie nasz Wilk

 

https://www.x-kom.pl/p/531223-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-2x8gb-3600mhz-cl17-irdm-pro.html?gclid=Cj0KCQiAj4ecBhD3ARIsAM4Q_jGkOuRaLRTTw7H01ZfbtZL0TsIVdpMXUgnLXOtokSTEqhRqlzyjUhwaAoGIEALw_wcB

 

Więc tak naprawdę szedłbym w naszego Wilka.

blazz33
komentarz
komentarz

@JakuszynTeż masz taką opinie jak kolega wyżej o patriotach w płycie gigabyte?

Jakuszyn
komentarz
komentarz

@blazz33

 

Od dawna nie miałem żadnego Gigabyte'a ponieważ nie mam o nim dobrej opinii, więc o współpracy ich płyt z Patriotami nie będę się wypowiadał, ale wiem, że obecne "biny" Patriotów są naprawdę bardzo słabe i jak kiedyś kupując starsze biny mogłeś liczyć i na dobre OC, jak i przy obniżaniu taktowania mogłeś liczyć na bardzo małe CL, tak teraz obecny biny Samsungów B-Die wykorzystywane w tych konkretnych pamięci jest bardzo słaby i ja osobiście nie ryzykowałbym ich kupna przy Ryzynie, bo mogą się okazać nie do okiełznania, ale też masz 14 dni na zwrot. więc możesz zaryzykować z zakupem. Tylko pamiętaj, że jak teraz kupisz i je do dwóch tygodni oddasz, to przez okres świąteczny możesz zostać bez pamięci, bo kasa nie zdąży wpłynąć na twoje konto.

blazz33
komentarz
komentarz

Nie bez powodu szukam jakiegoś pewniaka co idealnie zgra się z tym zestawieniem, ponieważ zanim to uruchomię pewnie minie te 14 dni więc raczej nie będę zwracał produktów, chyba ze poczekam z finalnym zakupem tego ramu aż będę gotowy. Ciekawi mnie ten corsair który podlinkowales, znalazłem też https://www.x-kom.pl/p/668087-pamiec-ram-ddr4-kingston-fury-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-renegade-black.html co o tym sądzicie? Czy kingston jakikolwiek odpada?

Jakuszyn
komentarz
komentarz

@blazz33

 

I te Kingstony i te pamięci Corsair będą działały bezproblemowo na domyślnych ustawieniach, nawet jeżeli wbijesz ustawienia "z palca" dla głównych timingów (16-x-x-x) i tylko ustawisz napięcie - czasami na AMD profil XMP dostaje "kręcioła" i zwyczajnie ustawia jakieś timingi drugorzędowe z 4 liter i system się sypie. Na tych pamięciach nawet ustawienie tylko tych głównych, a reszta na AUTO normalnie będzie działało.

 

Corsair ma "lepsze" timingi gwarantowane przez producenta (16-19-19-36) i mniejszy radiator, więc te pamięci wejdą pod każde chłodzenie powietrzne i do każdej budy z chłodnicą na górze.  

Sam mam te Corsairy tylko w wersji 2X16 i nawet wbicie tylko profilu XMP działa tak, jak powinno (Asrock B500 Taichi + Ryzen 5900X). Corsairy są na pamięciach "Micron E-Die". 

Te Kingstony nie wiem na jakich kostkach działają, ale pewnie również na Micronach.

Jeżeli chodzi o te, które są certyfikowane przez producenta do współpracy z AMD to G.Skill Trident Z Neo - one są na pamięciach Hynix-CJR, a te są bardzo łatwe do ustawienia i podkręcania - te Tridenty miałem u siebie, ale nienawidzę LEDów, więc je sprzedałem i wziąłem Corsairy - i jedne i drugie pamięci działają na 3800MHz i wyżej nie pójdą.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.