x-kom hosting

FS 22 - dropy FPS

dasdjso
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, mam problem z grą farming simulator 22. Mianowicie mam dropy FPS - synchornizacja pionowa włączona więc limit na 60 klatek. Po prostu w pewnych momentach klatki spadają przeważnie o 5-10 co powoduje mini laga co jest irytujące. Wydaję mi się, że z moim PC ta gra powinna śmigać... . Dodatkowo nawet jeżeli zmniejszam ustawienia graficzne to problem występuje.. 

PC: 

I5 10400F

SPC Signum SG1V EVO 

VIPER DDR4 16 gb 3733MHz CL 17

SSD XPG SX 8200 PRO 1 TB M.2 NVMe

MSI Z490 Gaming Plus

ZASILACZ XPG CORE REACTOR 650W 80 + GOLD

 

W RAM włączony profil XMP 2.0 przy 1.35V, gram w full hd 

W załączniku scr ustawień grafiki w grze. Proszę o pomoc i z góry dziękuje

scr1.png

scr2.png

scr3.png

scr4.png

  • konto oficjalne
X-KOM
komentarz
komentarz
Cytuj

SSD XPG SX 8200 PRO 1 TB M.2 NVMe

Czy to jest jedyny dysk, który posiadasz? Czy masz może HDD? 

dasdjso
komentarz
komentarz

Jedyny dysk podzielony na 2 partycje, dodatkowo zastanwiam się od czego jest funkcja M.2 genie w biosie. 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

A sprawdzałeś temperatury, użycie i taktowania CPU i GPU w grze (np. przy użyciu MSI Afterburner)? Nie podałeś jaką masz grafikę. Wiadomo jedynie że jakiś RTX. Z tego co można znaleźć w sieci, M.2 genie włącza się tylko w przypadku tworzenia macierzy RAID z dysków.

dasdjso
komentarz
komentarz

Rtx 3070, sprawdzałem maksymalne zuzycie karty to Ok. 70%, procesor nawet dużo mniej. Niepokoiło mnie tylko to, że procesor zamiast trzymać stałe taktowanie na poziomie np. To co jakiś czas spadał do 2.9 GHz. Dlatego zastanawiam się czy nie przez to są takie dropy

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak dla mnie w FHD CPU nie powinien się tak nudzić w odróżnieniu od tego RTX-a, który jest przeznaczony do wyższych rozdzielczości. Więc grafikę raczej bym wykluczył. W systemowych opcjach zasilania jest włączona wysoka wydajność? W panelu sterowania nvidia sprawdzałeś oba tryby zarządzania energią tzn. optymalna moc albo preferuj maksymalną wydajność?  Problem ze spadkami fps-ów jest tylko w tej grze? Zmieniałeś coś w biosie nie licząc załadowania profilu XMP dla pamięci? Temperatury CPU i GPU w normie? Jeśli nie używasz afterburnera do wyświetlania bieżących parametrów pracy podzespołów w grze, najlepiej by było uruchomić w tle (przed włączeniem gry) hwinfo64 (może być portable), żeby był włączony i pograć 15-30minut (i przynajmniej do czasu wystąpienia pierwszych spadków fps-ów). Następnie zrobić screena z całego okna (żeby było widać wszystkie parametry) zakładki Sensors i podać w temacie.

dasdjso
komentarz
komentarz

Temperatury w normie. Problem dotyczy wyłącznie tej gry. Spróbuje się pobawić opcjami nvidia. W Mafii 3 w ustawieniach na max wyraźnie widać ze karta pracuje, ale żadnych dropów fps tam nie ma, działa elegancko. Jutro podeśle screeny. Wysoka wydajność włączona. Włączyłem tylko XMP żeby ramy były odblokowane do swoich możliwości. Może to kwestia sterowników(najnowsze, bios również aktualny), systemu (mam win 10 zastanawiam się czy aktualizować do 11) ?

co do tego procka to właśnie się zastanawiam czy nie zmienić platformy tylko jaki? (Rozważyłbym również Amd)

dodaje scr z hwinfo

scr1.png

scr2.png

scr3.png

scr3.png

toska78
komentarz
komentarz

Na screenach wszystko wygląda ok. Taktowanie CPU nie schodziło poniżej 4 GHz. Dlatego wydaje się że aktualizacje FS 22 nie do końca naprawiły jej słabą optymalizację.

dasdjso
komentarz
komentarz

hmm a co do innego procka to co myslisz o 11600K? plus wrzuce zasilacz od razu 850wat zeby bylo sporo zapasu na przejscie na inną platformę

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Główna przewaga tego CPU to większe taktowania pod obciążeniem i obsługa PCI-E 4.0 bo ilość rdzeni i wątków taka sama (6/12). Poza tym i5 11600K wymaga do działania odpowiedniej wersji biosu płyty głównej, sprawdź sobie na stronie producenta swojej płyty głównej. Ale nie wiem jaki byłby procentowy przyrost wydajności po takiej wymianie i czy jest to opłacalne.

Może zapytaj o to w dziale "Zestawy komputerowe".

dasdjso
komentarz
komentarz

właśnie chodzi o to, że ta płyta obsłuży 11600k, tylko pytanie czy jest sens, ewentualnie już zmieniać na socket 1700 albo am5 chyba lepiej

Mogeto
komentarz
komentarz

Obsłuży, ale nie warto wymieniać i5 10400F na i5 11600K, za mały przyrost wydajności. Jak już, to i7 11700F, ale ogólnie procesory pokroju i7 11700F są średnio atrakcyjne na tle i5 12/13gen.

AM5 na chwilę obecną jest nieopłacalne.

Nic dziwnego, że masz lekkie dropy, bo RTX3070 trochę za mocny w duecie z i5 10400F.  Masz RTX'a 3070 więc dajesz b. wysokie ustawienia graficzne i okazuje się, że i5 10400F w takich warunkach niekoniecznie świetnie sobie radzi.

dasdjso
komentarz
komentarz

ale widziałem zestawienia procesorów nawet 9th gen z tą kartką w tej grze i wszystko elegancko działa, te dropy są sporadyczne, ale wkurza sam fakt, że są i człowiek zastanawia się czy komp czy gra :D

Spróbuje przejść na 13gen, ale nw jak ze sprzedażą obecnych podzespołów, ewentualnie jak znacie jakieś miejsca gdzie w miarę szybko się sprzedają to podajcie

Właśnie jak składałem kompa to chciałem mocniejszy ale forum stwierdziło, że ten jest zajebisty do rtx 3070 ehh czasami trzeba posłuchać rozsądku 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.