x-kom hosting

Włączenie ReBAR na starszych platformach - BIOS mod

Pentium320
utworzono
utworzono

Ciekawostka w dużym skrócie: https://github.com/xCuri0/ReBarUEFI

 

Wiadomo, że ReBAR stał się musem, gdybyśmy zdecydowali się na grafikę Intela, chociaż przyrost wydajności, mniejszy lub większy, jest notowany na w zasadzie każdej platformie, więc możliwość włączenia go na tych starszych byłaby fajną opcją.

 

Wymagania:
- Intel Core 3-gen (3xxx) lub nowszy

- Płyta główna z obsługą PCI-E 3.0 (teoretycznie może to wykluczyć niektóre płyty z wyciętym PCI-E 3.0, np takie na chipie H81)
- włączone "Above 4G Decode" w BIOSie

- wyłączone CSM (Legacy Boot)

- grafika z obsługą UEFI GOP (można to sprawdzić w programie GPU-Z, ale większość wyprodukowanych po 2014 roku powinna już obsługiwać)

 

Oczywiście wszystko na własną odpowiedzialność. Sterownik jest w dość mocnej fazie eksperymentu, choć osoby z Dual BIOSem są raczej bezpieczne, a sam mod jest stosunkowo prosty do przetestowania (i odwrócenia, gdyby coś poszło nie tak)

Lista kompatybilnych płyt tworzona przez osoby, które przetestowały tą modyfikację: https://github.com/xCuri0/ReBarUEFI/issues/11

 

Jak? Teoretycznie proces flashowania/dumpowania BIOSu może się trochę różnić, zależnie od płyty głównej, poniżej na przykładzie ASRocka X99 Extreme4.

1. Potrzebujemy coś, co zdumpuje nasz obecny BIOS. Metody, które ja znam i mogę polecić są dwie:

- FPT https://www.reddit.com/r/Atomic_Pi/comments/cgs1d0/create_bios_backup/ (chociaż u mnie to nie działa, bo płyta "broni się" przed dumpem BIOSu z poziomu Win)

- (dla biosów AMI) AFUDOS: https://www.wimsbios.com/amiflasher.jsp#gsc.tab=0

   - po przygotowaniu pendrive z FreeDOS, wrzucamy tam program i bootujemy z niego komputer, komenda "afudos backup.bin /o" dumpuje BIOS

2. Pobieramy sterownik, który musimy zaaplikować do naszego BIOSu (ReBarDxe.ffs) oraz program, którym aktywujemy później ReBAR (ReBarState.exe), na chwilę obecną ostatnią wersją jest 0.1: https://github.com/xCuri0/ReBarUEFI/releases . Teoretycznie możemy ten sterownik skompilować sobie sami, ale tu raczej wzorowałbym się na wskazówki w linku.

3. Pobieramy UEFIToolhttps://github.com/LongSoft/UEFITool i otwieramy w nim zdumpowany BIOS

4. W UEFITool musimy poszukać miejsca, w którym znajdują się wszelkie wpisy oznaczone jako DXE driver, będzie to wyglądać mniej więcej w ten sposób:

image.thumb.png.213c69577b767b38c0b7a78e1a8d1baa.png

 

Wskazujemy ostatni, który się tam znajduje, wybieramy "insert after" i dodajemy plik .ffs. Taki BIOS zapisujemy, dla pewności czy wszystko poszło OK, możemy go ponownie otworzyć i zobaczyć zmiany.

5. Analogicznie do dumpu BIOSu w ten sam sposób (ale z innymi flagami), flashujemy stworzony przez nas BIOS (dla AFUDOS będzie to komenda: "afudos backup.bin /gan")

6. Po restarcie komputera, który może zająć dłuższą chwilę, upewniamy się, czy mamy na pewno włączone "Above 4G Decode" oraz wyłączony Legacy Boot (CSM).

7. Uruchamiamy ReBarState, i za jego pomocą aktywujemy ReBAR. W dużym uproszczeniu, liczbę jaką podajemy wyznaczamy wzorem: 2^x = ilość MB na "ciągły" segment, np 2^12 daje 4GB. 0 wyłącza modyfikację, natomiast 32 oznacza bez limitu. Możemy spróbować z marszu ustawić 32 by przetestować to ustawienie, po zaakceptowaniu enterem i komunikacie, że wszystko poszło pomyślnie restartujemy komputer.

8. Jeśli wszystko poszło pomyślnie, to komputer włączy się a ReBAR będzie aktywny, możemy to sprawdzić np. programem GPU-Z:

Obrazek

W przypadku gdyby się tak jednak nie stało i komputer wpadnie bootloop, lub po prostu nie będzie w stanie się uruchomić, konieczny może być reset CMOS, baterią, zworką lub dedykowanym przyciskiem, jeśli nasza płyta posiada. Trzeba wtedy spróbować z mniejszą wartością, polecam zacząć od 2^10 (1024M) i sukcesywnie zwiększać, ponieważ z tego co czytałem, nie każda płyta pozwala na ustawienie tak dużych segmentów.

 

Czy warto? U mnie działa to połowicznie, wszystko opisałem w swoim wątku: https://www.forumpc.pl/topic/498605-moje-komputery/?do=findComment&comment=3082777 , ale to może być kwestia fixa, oraz innym może się bardziej poszczęścić, myślę, że warto temat śledzić :)

 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Rozumiem, że ta cała procedura włączenia ReBAR wygląda identycznie, niezależnie czy mamy do czynienia z połączeniem:

1) płyta główna i karta graficzna nie obsługuje Resizable BAR,

2) płyta główna obsługuje Resizable BAR a karta graficzna  nie.

Edytowane przez toska78
Pentium320
komentarz
komentarz

Jeśli płyta z marszu obsługuje ReBAR, to ten mod nie ma sensu - po prostu wystarczy włączyć.

Co do grafik, na pewno powinny działać Radeony od RX400 w górę, no i oczywiście Intel ARC. Z kolei okazuje się, że NVIDIA niezbyt chce wspierać oficjalnie cokolwiek poniżej RTX3xxx, aczkolwiek nie mam póki co karty pod ręka aby to sprawdzić, ale nawet jeśli to zapewne mija się to z celem bo przyrostu wydajności nie będzie. Nastawiałbym się tu najbardziej na ARC'i, bo bez ReBARu te karty nie mają sensu.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)
Cytuj

Jeśli płyta z marszu obsługuje ReBAR, to ten mod nie ma sensu - po prostu wystarczy włączyć.

Ale to by wynikało z tego że (wbrew temu co napisałeś w wymaganiach) konieczna jest grafika ze sprzętową obsługą ReBAR żeby ten mod miał szansę działać. U Ciebie zadziałał (przynajmniej wizualnie patrząc na zakładkę w GPU-Z) bo sprawdzałeś w połączeniu karta gr. obsługuje ReBAR a płyta nie i tylko w takim połączeniu jest sens robić tego moda. W przypadku odpowiednio nowszych płyt głównych wystarczy np. wgrać najnowszy bios, który wprowadza oficjalną obsługę ReBAR i Windows11. Gorzej jest z kartami graficznymi bo nie widziałem nigdzie w sieci żeby producenci czy moderzy udostępniali bios wprowadzający obsługę ReBAR (o ile to jest w ogóle możliwe) w kartach bez sprzętowej jego obsługi.

Edytowane przez toska78
Pentium320
komentarz
komentarz
Dnia 11.11.2022 o 18:22, toska78 napisał:

W przypadku odpowiednio nowszych płyt głównych wystarczy np. wgrać najnowszy bios, który wprowadza oficjalną obsługę ReBAR i Windows11. Gorzej jest z kartami graficznymi bo nie widziałem nigdzie w sieci żeby producenci czy moderzy udostępniali bios wprowadzający obsługę ReBAR (o ile to jest w ogóle możliwe) w kartach bez sprzętowej jego obsługi.

 

Jest dokładnie jak napisałeś, dlatego wspomniałem że dotyczy to starszych platform, które raczej nie doczekają się aktualizacji BIOSu.

 

Fakt, że grafika z UEFI GOP to będzie troche za duże uogólnienie. W przypadku AMD powinny działać wszystkie od RX400 w górę, u NVIDII oficjalnie to jedynie RTX3000 (i zapewne RTX4000), starsze nie są przez nich wspierane, i pewnie się to nie zmieni. Na mod tutaj są raczej marne szanse, bo od GTX1000 BIOS musi być podpisany cyfrowo (więc co najwyżej masz mozliwość przeflashowania od innego producenta, zgodnego z chipem), a wątpię, by sami producenci wyszli z inicjatywą dodania dla starszych serii.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.