x-kom hosting

DPC WATCHDOG VIOLATION, KERNEL 41 (63), samoistne wyłączanie się gier i zawieszanie komputera. HELP!

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Niebieska ,
Jack01
utworzono
utworzono

Witam. Od pewnego czasu mam problem ze swoim komputerem.
 

OPIS PROBLEMU:

Podczas grania w gry często zawiesza mi się komputer i czasem crashuje się dźwięk (z głośników wydobywa się wtedy dziwny dźwięk, ciężki do opisania, jest on ciągły i ustępuje po restarcie komputera) oraz po 1-2 min pojawia się bluescreen z kodem DPC WATCHDOG VIOLATION aczkolwiek nie jest tak zawsze, czasem zdarza się, że ekran po prostu pozostaje czarny i nic się nie da zrobić a czasem ekran zastyga bez wyłączania się, również zdarza się, że komputer sam się resetuje. Nie zawsze jednak zawieszenie się komputera skutkuje koniecznością jego resetu, bywa też tak, że wyłącza się jedynie gra i po paru sekundach ''zwiechy'' i mignięciu ekranu wszystko wraca do normy. Zauważyłem, że samo wyłączanie się gry zdarza się w konkretnych momentach, np. podczas walki z konkretnym bossem, wchodzenia na konkretną mapę itd. a błąd powodujący konieczność zresetowania komputera (bluescreen lub czarny ekran i brak rekacji) zdarza się w losowych momentach.
 

Dodam, że podczas korzystania z przeglądarki lub podstawowych aplikacji (notatnik, paint, zdjęcia itd.) problem nie występuje prawie w ogóle. Przykładowe gry podczas których pojawia się błąd: Metin2, Warframe, Company of Heroes 2, Diablo Immortal, Warface, Dark Souls: Prepare To Die edition, Hades, Paladins - gry są odpalane na takich ustawieniach, że teoretycznie nie powinny stanowić większego problemu dla mojego komputera. 

DODATKOWE INFORMACJE:

Gdy po zawieszeniu się komputera sprawdzam komunikaty w podglądzie zdarzeń widnieje tam takie komunikaty o błędach:Screenshot_62.thumb.png.c99ae2e9563099565ef34eaeb83969fe.pngScreenshot_63.thumb.png.39ecebbad2acef01ca109a6294539de6.png


Natomiast gdy samoistnie wyłącza się gra bez zawieszenia się całego komputera na dłużej niż kilka sekund zauważyłem, że pojawia się kilkanaście do kilkudziesięciu takich komunikatów: 
Screenshot_64.thumb.png.82556f4c5507f3ba075107c4cb7b7932.png

SPECYFIKACJA MOJEGO KOMPUTERA:

Screenshot_65.png.dc446c8ef369d5790eeda6beef0a3fdd.png

*DODATKOWO:
Zasilacz - MODECOM FEEL 520W

 

** KOMPUTER NIE BYŁ W ŻADEN SPOSÓB PODKRĘCANY ** 

Został zakupiony ok. 8 lat temu i od tego czasu jedyne co było wymieniane z ''bebechów'' to zasilacz gdyż poprzedni pare lat temu się zepsuł

Moje próby naprawienia tych błędów:

- Dokonałem pełnego formatu komputera wraz z wyczyszczeniem dysku

- Zaktualizowałem wszystkie możliwe sterowniki za pomocą programów takich jak: Drive Booster, Driver Genius oraz z poziomu menedżera urządzeń, ponadto pobrałem najnowszy sterownik ze strony producenta karty graficznej i dokonałem czystej instalacji

- Zaktualizowałem windowsa

- Używałem komendy chkdsk /f /r /x

- Używałem programów takich jak: MiniTool Partition Wizard 12.6 oraz Restoro (wszystkie napotkane przez program błędy zostały rozwiązane za jego pomocą)

- Wyczyściłem komputer z plików śmieci

- Zmieniałem plany zasilania 

- Odpiąłem i na nowo podpiąłem wszystkie kable podłączone do komputera

- Wyczyściłem dokładnie cały komputer od wewnątrz sprawdzając dokładnie czy wszystkie kable oraz podzespoły są dobrze umocowane oraz wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze 

 

  To wszystko co na ten moment sobie przypominam ale prawdopodobnie było tego więcej - niestety żadne z tych działań nie pomogło i problem nadal występuje co bardzo utrudnia mi granie a niekiedy wręcz je uniemożliwia (to akurat zależy od konkretniej gry jak często ten problem występuje, w niektórych grach przejście danego bossa lub wejście na mapę jest niemożliwe ponieważ automatycznie lub po kilku/kilkunastu sekundach powoduje zawieszenie się komputera lub wyłączenie się gry).

 

BARDZO PROSZĘ O POMOC I UDZIELANIE SIĘ W TEMACIE, BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNY ZA WSZELKIE RADY

 

Będę oczywiście odpowiadał na pytania i stosował się do rad oraz raportował o ich skutkach na bieżąco

 

Z GÓRY DZIĘKUJĘ <3

 

  • Rekomendowana odpowiedź
Niebieska
komentarz
komentarz
4 minuty temu, Jack01 napisał:

Zasilacz - MODECOM FEEL 520W

To jest przyczyna twoich problemów, jeden z najgorszych zasilaczy z czarnej listy uszkodził Ci komputer dając niestabilne napięcia do podzespołów. Prawdopodobnie dostało się albo karcie graficznej albo płycie głównej.  Biorąc pod uwagę co zrobiłeś do tej pory tym bardziej jestem przekonana do problemu hardware'owego. 

  • Dobra wypowiedź 1
Jack01
komentarz
komentarz
1 minutę temu, Niebieska napisał:

To jest przyczyna twoich problemów, jeden z najgorszych zasilaczy z czarnej listy uszkodził Ci komputer dając niestabilne napięcia do podzespołów. Prawdopodobnie dostało się albo karcie graficznej albo płycie głównej.  Biorąc pod uwagę co zrobiłeś do tej pory tym bardziej jestem przekonana do problemu hardware'owego. 

Co powinienem zrobić w takim przypadku? Wymienić zasilacz? Jeśli tak to jaki najlepiej się sprawdzi do mojej konfiguracji? Mogę ewentualnie spróbować wykonać test za pomocą programu OCCT - zainstalowałem ten program w celu testów ale nie potrafię zbytnio zinterpretować jego wyników 

Zapomniałem dodać, że od pewnego czasu wiatrak od zasilacza wydaje dźwięk drapania/chrobotania ale byłem przekonany, że to jakaś usterka mechaniczna, gdzieś czytałem, że to nic poważnego

Jack01
komentarz
komentarz
Teraz, Niebieska napisał:

Masz możliwość sprawdzenia karty graficznej w innym kompie? Przy tym zasilaczu ja bym się nie odważyła obciążać tego komputera. Co do nowego ten będzie ok https://proline.pl/zasilacz-be-quiet-system-power-9-500w-80plus-bronze-bn246-p1178317

Niestety nie mam takiej możliwości. Mam w domu jedynie stary laptop

Niebieska
komentarz
komentarz

Cóż, w takim przypadku zostaje jedynie serwis by sprawdził, który podzespół został uszkodzony. Ale podejrzewam, że płycie głównej się dostało.

Jack01
komentarz
komentarz
38 minut temu, Niebieska napisał:

Cóż, w takim przypadku zostaje jedynie serwis by sprawdził, który podzespół został uszkodzony. Ale podejrzewam, że płycie głównej się dostało.

Rozumiem. No to w takim razie oddam komputer do serwisu, niech sprawdzają.  Zrobię to prawdopodobnie w środku lub pod koniec tygodnia i będę informował jak będę już coś więcej wiedział. Orientujesz się może ile taka usługa sprawdzenia wszystkich potencjalnie uszkodzonych podzespołów może mniej więcej kosztować? Coś powinienem zrobić przed oddaniem komputera do serwisu? 

Niebieska
komentarz
komentarz

Przyznam się, że nie wiem bo nie oddawałam jeszcze swoich kompów do serwisów. Jeżeli będziesz dawał na sprawdzanie podzespołów kompa to chyba nie musisz dawać dysku twardego. Na stronach www serwisów chyba powinno być napisane co robić przed oddaniem.

Jack01
komentarz
komentarz
5 minut temu, Niebieska napisał:

Przyznam się, że nie wiem bo nie oddawałam jeszcze swoich kompów do serwisów. Jeżeli będziesz dawał na sprawdzanie podzespołów kompa to chyba nie musisz dawać dysku twardego. Na stronach www serwisów chyba powinno być napisane co robić przed oddaniem.

Oki. Dzięki za wstępną pomoc. W razie czegoś będę informował. Jak poznam przyczynę to na pewno dam znać bo widziałem, że nie tylko ja borykam się z tym problemem i być może komuś to pomoże

Niebieska
komentarz
komentarz

Zobacz sobie jeszcze te tematy:

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.