x-kom hosting

Budowa oraz rozdzielenie sieci internetowej na dwa budynki

rookienb1
utworzono
utworzono

Cześć,
Jestem aktualnie w trakcie planowania i budowy sieci internetowej rozdzielonej na dwa budynki, 
niestety mam problem z doborem urządzeń i późniejszą ich konfiguracją, ciężko mi się w tym wszystkim połapać, zaznaczam, 
że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o takie sprawy, więc niektóre fachowe pojęcia mogą być mi obce, ale do rzeczy, sieć mniej więcej ma wyglądać tak:


Internet od Inei 1Gbit, urządzenie od dostawcy to prawdopodobnie Nokia G-240W-C, w nawiasach podaje modele urządzeń które biorę pod uwagę jeśli chodzi o zakup sprzętu.

Początek sieci, czyli router od dostawcy: 
                                                                                               1. Nokia G-240W-C  
     
                                                                                                                ↓
                                                         2. Switch(TP-Link 5p TL-SG105PE) lub Router przewodowy (TP-Link ER605)

                                    Planowałem switch, aktualnie rozważam również router przewodowy, nie wiem co będzie odpowiednie i lepsze
                                     warunkiem koniecznym jest możliwość sztywnego ustawienia prędkości transferu dla poszczególnych portów.
                                 ↓                                                                                                                                                                                                              ↓
                 3.   Budynek nr1                                                                                                                                                                                          Budynek nr2
                                                                                                                                        
  Router z funkcją acces point (TP-Link Archer AX55)                                                                                                          Router z funkcją acces point (TP-Link Archer AX1500),
  Do routera przewodowo podłączony byłby jeden lub dwa komputery, reszta urządzeń przez WiFi,                               Urządzenia będą łączyć się tylko przez WiFi,
  Zależy mi również na ewentualnej mozliwości poszerzenia sygnału WiFi bezprzewodowo,                                             Tutaj mocno zależy mi na możliwości rozszerzenia sygnału WiFi,
  do tego budynku jest możliwość pociągnięcia jeszcze jednej skrętki ze switcha,                                                             bezprzewodowo lub przewodowo
  w celu poszerzenia zasięgu WiFi


W przyszłości budynek nr2 będzie prawdopodobnie podłączony samodzielnie do sieci światłowodowej, natomiast w jego miejsce zostanie podłączone małe pomieszczenie 25m2 oraz piętro mieszkalne, jednak wydaje mi się, że aktualnie jest to mało istotna informacja.

 

W załączniku przesyłam rysunek sieci, aby wyglądało to trochę czytelniej. 

 

Jeśli są potrzebne jeszcze jakieś szczegóły o których nie napisałem lub nie mam zielonego pojęcia, proszę pytać.

 

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, porady oraz poprawki.

budowasieci.png

Gość
komentarz
komentarz
Godzinę temu, rookienb1 napisał:

warunkiem koniecznym jest możliwość sztywnego ustawienia prędkości transferu dla poszczególnych portów.

portów? na pewno portów? a nie urządzeń?

na ww urządzeniach tego za chiny ludowe nie zrobisz

 

Ogólnie to co napisałeś jest ok, natomiast albo w Twojej konfiguracji tworzysz 2 niezależne sieci (routery ustawione jako routery), które nie widzą się na wzajem tzn. urządzenia z budynku 2 nie widzą urządzeń z 1 i odwrotnie, albo tworzysz jedną sieć (routery ustawione jako bridge) ale nie masz nad nią kontroli, bo tą kontrolę ma ONU dostawcy, do którego nie masz wjazdu :(

 

Co robić? Jak żyć?

zamiast switcha proponuję coś ze stajni MikroTika, np. 750, nie ma wifi bo i tak Ci nie potrzebne a możliwości ma takie że będzie się nudził.

Routery konfigurujesz jako bridge.

W ten sposób 

1. masz kontrolę (w dodatku w 1 miejscu) nad CAŁĄ siecią

2. możesz sobie szybkość ustawić na PORT, IP czy jakkolwiek przyjdzie Ci ochota

3. masz konfiguracje jaką tylko sobie wymarzysz

4. jak dostawca przełączy swoje urządzenie na bridge to adres IP terminujesz u siebie na mietku

 

 

 

 

A co do wifi, przeczytaj mój post

 

Generalnie podprowadź wszędzie gdzie się da co najmniej po 2 skrętki... Nawet w miejsca w których byś nie pomyślał :P

rookienb1
komentarz
komentarz (edytowane)

@gavron7


Chcę rozdzielić prędkość pomiędzy budynkami: budynek nr1 900Mbit/s, natomiast budynek nr2, pozostałe 100Mbit/s

 

Ze specyfikacji urządzeń które podałem (switch oraz router przewodowy) wynika, że mają opcję Bandwith Control, więc może nią da rade podzielić prędkości.

 

Dwie oddzielne sieci byłyby fajną opcją, niestety MikroTik raczej nie wchodzi w grę, z tego co kojarzę jest to skomplikowany sprzęt, mi zależy na czymś prostym i intuicyjnym.

 

Gość
komentarz
komentarz
47 minut temu, rookienb1 napisał:

Ze specyfikacji urządzeń które podałem (switch oraz router przewodowy) wynika, że mają opcję Bandwith Control, więc może nią da rade podzielić prędkości.

tak ale nie na PORT

 

47 minut temu, rookienb1 napisał:

to skomplikowany sprzęt,

nie jest, bułka z masłem :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.