x-kom hosting

Podkręcanie 5 3600, RAM

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Mogeto ,
panzlasu__
utworzono
utworzono

Witam ostatnio zrobiłem format kompa do zera, wrzuciłem ram patrioty 2x8 3600mhz, płyta główna asrock ab350m i jutro przyjdzie mi procesor ryzen 5 3600, chłodzenie seryjne amd, zasilacz silentium pc 550w. rx 570 4gb z pasywnym.

Kwestia podkręcania, jak by to miało wyglądać na ile moge podkręcić ram bo taktowanie ramu w biosie sprawdzałem, mam 2133mhz takze nic nie ruszałem przyjdzie mi ryzen 5 3600 wtedy będę kombinował tylko kwestia tego:

a) Na ile jestem w stanie podkręcić kostki na tym setupie (Na ile Mhz, I ile volt przy tym)
b) Na ile moge podkręcić ryzen'a 5 3600 ile mhz i volt
Z góry dzięki każdemu ^^
ps: 2x8gb 2 i 4 bank pamięci 

Mogeto
komentarz
komentarz

Masz wgrany wystarczająco nowy bios do tego Asrocka aby rozpoznał R5 3600?

Z tego co widzę ta płyta posiada tylko dwa sloty na pamięci RAM.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz

@Mogeto Ogólnie mam 4 wejścia na RAM, i w biosie pokazuje mi ab350m, ale na pudełku mam asrock b450m, także nie wiem czemu w biosie mi wychwytuje ab350 z 2 slotami

Mogeto
komentarz
komentarz

Pokaż zdjęcie z programu CPU-Z (zakładka CPU, Mainboard oraz SPD) to sprawdzimy model płyty głównej i przy okazji wersję biosu.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz

 tylko tutaj siedzi jeszcze stary ryzen 3 1200 podkrecony do 3.3 a pamięci ram podkrecilem lekko xmp, ale mam mega scinki takze, nie wiem czy oddac komus zeby mi to podkrecil czy bawic sie samemu

@Mogeto image.thumb.png.0744fce61de5375023172964e0f6b97b.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Czyli jednak AB350M Pro4 R2.0, a nie AB350M.

Masz za stary bios, przed wymianą procesora wgraj bios 2.20

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M Pro4 R2.0/index.pl.asp#BIOS

 

Pamięć RAM - ta płyta oficjalnie wspiera max 3200Mhz dlatego jeśli nie chcesz problemów ze stabilnością - ustaw w biosie prędkość DDR4-3200 i to wszystko jeśli chodzi o pamięć RAM, ewentualnie można pobawić się z opóźnieniami i spróbować zejść do CL16-16-16

Podkręcanie procesora - na tak budżetowej płycie darowałbym sobie OC, lepiej trzymać procesor na fabrycznych ustawieniach.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz

@Mogeto Czyli przed zmianą procesora wgrać bios 2.20.

Ram do 3200Mhz, A procesora nie ruszac

@Mogeto czy bios moge wgrać już teraz na gdy siedzi mi ryzen 3 1200?

Mogeto
komentarz
komentarz

Tak, ale najlepiej nie teraz, tylko tuż przed zmianą procesora.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz

@Mogeto Super dzięki na dniach będę zmieniał procka i będę się odzywał gdyby zaszły jakies komplikacje odpukać haha

 

@Mogeto a tak na marginesie czy rx 570 nie będzie za słaby do tego 5 3600?

 

@Mogeto tylko zapewne gdybym chciał też zmienic karte to pasuje zmienic płytę główną żeby móc podkręcić to i owo

Mogeto
komentarz
komentarz

R5 3600 można parować z kartami graficznymi pokroju RTX3060, także będziesz miał taką wydajność na jaką pozwala RX570, przy czym w miejscach obciążających procesor klatki na sekundę będą stabilniejsze niż w przypadku R3 1200AF.

 

Nie musisz wymieniać płyty głównej by zmienić kartę graficzną.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz

@Mogeto tak wiem, że nie musze wymieniać płyty, tylko czy aby to nie płyta główna ogranicza mi możliwość podkręcania procka, ramu?
A na marginesie jaka karta graficzna do 1500-2000zł była by najlepsza do tego setupu z r5 3600

  • Rekomendowana odpowiedź
Mogeto
komentarz
komentarz

Za 1500zł XFX RX6600, a za 2000zł Sapphire Pulse RX6700 (choć ostatnio podskoczył do 2200zł, ale może niedługo znów spadnie)

R5 3600 ogólnie nie ma dużego potencjału w podkręcaniu, więc nie warto wymieniać płyty głownej.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz (edytowane)

@Mogeto okej rozumiem, jutro jade po paste termoprzewodzącą i chłodzenie boxowe do procka, będę ostatecznie jutro wszystko montował wgrywał nowszy bios, i będę dawał znać, jak to będzie chodziło z tym rx 570, a i jeszcze 1 podczas rejestru z amd, grania w gierke miałem mega skoki wykorzystania GPU jest wykorzystanie równe 20% i nagle skok do 100% i wtedy występowały te przycinki

Poniżej znalazłem notke o obsługiwanej pamięci z chipsetu który posiadam, mam teraz wrzucone pamięci 3600mhz, które bios automatycznie ustawił na 2133mhz czy nie będzie z tym problemu?

 

image.png.b462b8b9195f8cb714666c4cd194bcc0.png

Edytowane przez panzlasu__
Mogeto
komentarz
komentarz

Bios domyślnie ustawia 2133, żeby 3600 było aktywne trzeba włączyć profil XMP, ale w Twoim przypadku nie da się 3600, ponieważ płyta główna obsługuje max 3200, czyli wybierasz tryb DDR4-3200 dla pamięci RAM.

  • Dziękuję 1
panzlasu__
komentarz
komentarz

Już po włożeniu ryzen 5 3600 i po aktualizacji biosu na taką jaką mi wyżej podałeś, jedyne co się stało to po instalacji biosu i zmianie procesora, karta graficzna przestała działać w menedżerze urządzeń pokazywała kod błędu 43. próbowałem wszelakich sterowników ze strony producenta, wyszukiwanie z windowsa, automatyczne z oprogramowania AMD, jednakże antikmad jedynie zaradził pobierając jakiś stary sterownik do karty który nie jest kompatybilny z oprogramowaniem AMD, ponizej wykresu z CPU,Z i owa informacja z oprogramowania AMD

@Mogeto image.thumb.png.88b3015cd1f1821295d47922a0914388.pngimage.png.22c826a569d9b5d715c8f61c071fb224.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Jaki Windows? Win10 64bit?

Zrobił się jakiś bałagan w sterownikach.

Pobierz program Display Driver Uninstaller, uruchom kompa w trybie awaryjnym, włącz program, z listy wybierz AMD i kliknij "wyczyść i zrestartuj", po czym zainstaluj sterowniki ze strony AMD Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL)

https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-570

A w Windows Update odznacz aby nie instalował sterowników do grafiki.

 

panzlasu__
komentarz
komentarz (edytowane)

@MogetoDobra już to ogarnąłem, standardowy problem ze sterownikami GPU od amd.

Jeszcze 1... postanowiłem że jak juz zabieram się za dokładanie kasy do kompa zrobie to odrazu.. Jaką grafika wrzucić do max 1600-1700zł.. do ryzen 5 3600, chwilowo chipsetab350m pro4 asrock, zasilacz silentium 600w. czy rx 6600 od asus będzie najlepszym wyjsciem??

 

Edytowane przez panzlasu__
  • 2 miesiące później...
Mental
komentarz
komentarz

Nie wiem czy jeszcze masz ten procek ale moim zdaniem mogłes smiało spróbowca podkrecic ten procek na 4.0  ghz a nawet spróbowac na 4.2  (Max )  najwyzej komputer by nie wstał ;< 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.