x-kom hosting

Instalacja Windows 10 na nowym dysku

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Mogeto ,
Adela_35
utworzono
utworzono

Do rzeczy, żeby nie rozwadniać. Miałam dwa dyski, jeden to talerzówka na dane, bez znaczenia. Drugi to SSD 240 GB Crucial. Kwestia jest taka, że komp ma 5-7 lat, wtedy 240 GB na system to była przyzwoita ilość, teraz to za mało.

 

Dokupiłam trzeci dysk, SSD 500GB, na większy mnie nie stać, Goodram czy tak jakoś.

 

A teraz pytanie, jak mam zainstalować Windowsa na nowym i pustym SSD 500 GB, tak, żeby Instalka Windowsa olała Windowsa na tym 240 GB? Nie potrafię i nawet nie będę próbowała odpinać kabelka od starego 240 GB, czy mogę instalką od Windowsa, sformatować 240 GB, a potem to tak zostawić i zainstalować Windowsa na 500 GB?  Ostatni raz instakowałam Windowsa tak dawno temu, że serio... Nie pamiętam szczegółów. Choć z resztą dam sobie radę.

 

I takie dodatkowe pytanie, czy Windows 10 zapamiętał jakoś numer seryjny, tak, że nie będę musiała go wpisywać?

Anawa
komentarz
komentarz

Podpinasz do komputera nośnik instalacyjny (np. pendrive) z Windows 10 i wybierasz, na którym dysku chcesz system zainstalować.

 

Co do zapamiętania numeru seryjnego to nie orientuje się w temacie - może ktoś inny podpowie.

Adela_35
komentarz
komentarz

Ale czy nie zrobią mi się tak jakby dwie wersje Windowsa, że będę musiała przy starcie wybierać którego Windowa 10 chcę uruchomić? Pytam, bo lata temu miałam na jednym kompie Windowsa XP i Windowsa 7. Odpalałam kompa, i było pytanko o wybór systemu. 

  • Rekomendowana odpowiedź
Mogeto
komentarz
komentarz

Licencja Windowsa 10 przypisywana jest do płyty głównej komputera lub do konta Microsoft.

Będą dwa Windowsy, dlatego 240GB trzeba sformatować i dopiero instalujesz na 500GB, ale najpierw skopiuj sobie ważne dane z dysku 240GB w bezpieczne miejsce.

 

Podczas instalacji będzie okienko z wyborem dysku na którym ma być zainstalowany Windows, są ponumerowane:

- Dysk 0

- Dysk 1

- Dysk 2

i tak dalej. Numerek oznacza fizyczny dysk. Poszczególne dyski mogą mieć kilka partycji. To który dysk jest który - rozpoznasz po pojemności, bo będzie podana.

Czyli w oknie wyboru formatujesz dysk 240GB, a do instalacji wskazujesz dysk 500GB.

To wszystko wygląda tak samo jak w przypadku instalowania Windowsa 8 czy 7.

Inna opcja to klonowanie dysku.

  • Dobra wypowiedź 1
Adela_35
komentarz
komentarz

Dzięki, temat do zamknięcia, ależ mam roboty. Sterowniki i kopiowanie danych... Nienawidzę instalacji Windowsa... 

  • Dobra wypowiedź 1
  • 1 miesiąc później...
Niedoinformowany
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobrym rozwiązaniem jest również sklonowanie dysku z 1 na drugi. Wtedy automatycznie przenosisz pliki i windowsa na drugi dysk. A stary dysk formatujesz bez stresu. 

 

Dobry i łatwy sposób na ominięcie ponownej instalacji Windowsa i wszystkich inny programów. Programy do klonowania łatwo w necie znajdziesz ;)

 

 

 

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.