x-kom hosting

Crucial Ballistix 3200 2x8 CL16 vs Patriot Viper Steel 3600 2x8 CL17

Norbas78
utworzono
utworzono

Dwa komputery i rozterka co z czym będzie działało lepiej.

1 komp: I5-10400 na MSI Z490M Gaming Edge WiFi (7C79-006R) , teraz siedzą w nim te Cruciale i działają stabilnie.

2 komp: I5-12400F na Gigabyte B660 Gaming X AX DDR4 który jest w drodze do mnie i do niego potrzebuję wybrać i kupić pamięć 2x8GB

Czy wspomniane Patrioty będą ok do komp nr.2 , czy może lepiej Patrioty dać do komp nr1 a Cruciale przełożyć do komputera nr1?

A może kupić jeszcze inne?

Zastanawia mnie różnica w cenie. Patrioty kupowałem rok temu za 369zł , teraz kosztują 415.

Patrioty aktualnie kosztują 329zł.

Podpowiecie co i jak?

Pozdrawiam. 

Norbas78
komentarz
komentarz

OK, ale czy na obydwu platformach nie będzie problemu z osiągnięciem nominalnych 3600MHz?

Na kompie nr,1 po jakimś czasie zorientowałem się, że pamięci  ( Crucial ) zamiast na 3200 pracowały na 2888 czy jakoś tak.

Dopiero zmiana ustawień w biosie dała 3200.

Czy te Patrioty będą działały na pewno na tej płycie B660?  Nie bardzo wiem gdzie sprawdzić kompatybilność by mieć pewność.

Mogeto
komentarz
komentarz

Ograniczenie prędkości RAM (w przypadku i5 10400 do 2666Mhz) dotyczy chipsetu B460. Dopiero od B560 to zdjęli, więc na B660 nie ma tego ograniczenia.

Chipsety serii Z nigdy nie miały tego ograniczenia.

Tak, będą kompatybilne i Twoje płyty wspierają 3600, wystarczy, ze włączysz profil XMP.  Zdarzają się przypadki, że profil XMP nie jest stabilny i trzeba ręcznie pokombinować, ale zazwyczaj wszystko jest ok.

  • Dobra wypowiedź 1
Norbas78
komentarz
komentarz

O właśnie, 2666. Nie prześledziłem biosu i stąd nie zauważyłem przez jakiś czas że działały na wolniejszym ustawieniu. Jeśli dobrze pamietam to po wpisaniu ręcznie timingów sytuacja się naprawiła.

OK. Czyli Patrioty są ok, jeszcze tylko dopytam czy CL17 czy CL18 lepsze i czy w okolicachich ceny jest jeszcze coś co warto kupić zamiast nich?

Mogeto
komentarz
komentarz

Czym niższe CL tym lepiej, ale to są minimalne różnice w wydajności, głównie liczy się taktowanie i cena. Tamte powyższe Patrioty w cenie 316zł są jak najbardziej okej.

Norbas78
komentarz
komentarz

Rozumiem, w takim razie się na nie zdecyduję. Jeszcze zanim kliknę, Jak , gdzie sprawdzić czy ta płyta na B660 + te Patrioty nie będzie kolidować z włożeniem chłodzenia Fortis5 którego już mam w szufladzie?

Szukam w sieci ale albo słabo albo ja nie umiem odszukać takiego info...

Mogeto
komentarz
komentarz

Sprawdź czy wentylator od Fortisa można podciągnąć wyżej w razie czego. On powinien jeździć góra/dół na tych zaczepach, więc można go regulować.

Norbas78
komentarz
komentarz

Tak, niewielka regulacja jest.

  • 2 tygodnie później...
Norbas78
komentarz
komentarz (edytowane)

Dla potomnych by potwierdzić stan rzeczy, fortis w tym zestawieniu z B660 nie zachodzi nad gniazda RAMu więc weszły by i 10cm wysokości :-)

Swoją drogą kiedy przydaje się 32GB ramu, bo zastanawiam się czy nie dokupić kolejnego zestawu do wypełnienia dwóch wolnych portów?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.