x-kom hosting

Problem z polskimi znakami

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Gawel ,
Domek
utworzono
utworzono (edytowane)

Nie wiem po której aktualizacji w Windows 11, około 30 dni temu zauważyłem zamiast polskich znaków dziwne kwadraciki w dokumentach tekstowych image.png.62c88ba944de75fc18bb314b59296e7e.png(to był  fragment śmiesznych wypowiedzi internautów)  oraz znaki zapytania w niektórych programach jak np. nowa AIDA64 poniżej. 

1249680834_zrzutprogramu.png.9d1f7fdc69e1c2e6e67fef193f955ca9.png

Gdy zmieniam kodowanie dokumentów tekstowych to zamiast naprawy to całkiem znikają polskie znaki  :(

 

 

Kareol
komentarz
komentarz

Witam!

spróbuj odpalić system na czystym rozruchu  link do instrukcji poniżej.

https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/jak-wykonać-czysty-rozruch-w-systemie-windows-da2f9573-6eec-00ad-2f8a-a97a1807f3dd

i zobacz czy tam też brakuje polskich znaków.

 czy aktualizowałeś może niedawno bios?

Polecam też sprawdzić czy masz ustawioną klawiaturę polski programisty.

Pozdrawiam!

Domek
komentarz
komentarz

Tak to mam tak ustawione zaraz zrestartuję. Raczej nie aktualizowałem BIOSu. 

Domek
komentarz
komentarz

Nic się nie zmieniło :( 

Kareol
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam Ponownie!

Jeżeli po czystym rozruchu nadal nie widzisz polskich znaków być może w biosie jest coś poprzestawiane spróbuj przywrócić bios do ustawień fabrycznych.

Jeżeli nadal występuje ten problem dokładniej sprawdź czy rzeczywiście jest wszystko ustawione  na polski programisty bo prawie zawsze jest to główna przyczyna tego problemu.

Przesyłam link do poradnika

https://scroll.morele.net/poradniki/brak-polskich-znakow-podajemy-rozwiazanie-problemu/

Jeżeli nadal będziesz widzieć problem to niestety nie mam pojęcia jak dalej mogę pomóc.

Pozdrawiam!
 

Domek
komentarz
komentarz

Ten błąd nie tyczy pisanych obecnie znaków a tylko starszych tekstów chyba przed jakąś aktualizacją. BIOSu jeszcze nie zresetowałem, mam obawy, ale po czystym rozruchu starszy nadal tekst pokazuje kwadraciki. A prócz tego non stop wyskakuje komunikat sterownika asus can't open asl03.sys error code 5 odmowa dostępu znika i na nowo się pojawia. 

Ciągłe pikanie.  Mam płytę Asus. Czy da się to naprawić, nie jestem pewien co może być przyczyną tych problemów z polską czcionką. Część starszych tekstów nie ma tych kwadracików. Nie wiem od czego to zależy.  

Gość
komentarz
komentarz

Nie możesz po prostu cofnąć aktualizacji i wybrać tą na której nie było problemów? 

Anawa
komentarz
komentarz

Tak jak radzi kolega wyżej, możesz cofnąć aktualizację. Na jakie kodowanie ustawiasz? Do dokumentów tekstowych używasz wbudowany Notatnik czy inny program... ?

  • Dobra wypowiedź 1
Domek
komentarz
komentarz

Ja nie wiem kiedy to było jako to aktualizacja. Używam Worda, wordpada i notatnika (te 2 ostatnie na szybkie pliki na pulpit). Miałem domyślne kodowanie. Wyjątkiem są teksty zapisane na Wordzie, ponieważ te mają polskie znaki.  Nowe dokumenty chodzą dobrze tylko jak odzyskać stare. Część starych dokumentów ma polskie znaki możliwe, że były zakodowane w UTF-8, choć akurat  tego nie jestem pewien. Gdy zmieniam kodowanie, to kwadraciki znikają, zamiast zamienić się w polskie znaki. Kiedyś miałem spieprzone kodowanie napisów do filmów, ale zmiana kodowania to naprawiała. I nie były to kwadraciki, tylko różne symbole.

Gość
komentarz
komentarz

Nie wiem ja tutaj widzę jedną opcję, którą jest czysty system lub wgranie na nowo języka systemu. 

Domek
komentarz
komentarz

Chciałbym się zapytać, jak wgrać na nowo język polski. 

Gość
komentarz
komentarz

Wejdź w ustawienia, czas i język, język i region i tutaj zaznacz język polski odinstaluj go i zainstaluj ponownie klikając w pole dodaj język, a potem wybierz jako domyślny.

Domek
komentarz
komentarz (edytowane)

Gaweł naprawiłem, ale z tej pozycji zmienić mogłem tylko wybrać region, a nie język system  W Windows 11 musiałem wejść w modern UI w ustawienia/czas i język /język wyświetlania systemu Windows. 

  • 3 miesiące później...
maddog1984
komentarz
komentarz

witam. w sierpniu kupiłem laptopa z aliexpres z angielskim (uk) pakietem językowym. pobrałem i przełączyłem na pakiet polski ale podczas instalacji coś poszło nie tak. windows wymagał restartu po instalacji, która nigdy nie została ukończona i skończyło sie na twardym resecie laptopa. po uruchomieniu jednak wszystko było w języku pl. jednakże zaobserwowałem jakiś czas temu ze mam podobne problemy z polskimi znakami jak te opisane w tym temacie. niektóre programy (np winamp) gubią polskie znaki w ścieżkach i nazwach plików (co sprawia że program nie potrafi stworzyć poprawnie listy )

image.png.c765f92ee998aa479090a2e36dd7711f.png

w aplikacji Battle.net polskie symbole działają ale już w samej grze (diablo 3) nie.

image.png.3de4857a8ac9b3a64849083992a1a53a.pngimage.png.fc6f278c9c0664aa90ef77125299bbd2.png

próbowałem przełączyć na inny pakiet językowy (niestety domyślny angielski uk usunąłem) i zastosować sie do wskazówek z tego poradnika. niestety to nie do końca działa gdyż pobieranie utyka w miejscu i niestety nie zostaje ukończone. dzieje sie to niemal na każdym jezyku.

image.thumb.png.62f8c42def0a448e23b236a7f52b8ed1.png

tutaj zrzut ekranu po 12 godzinach pobierania. pierwsze niemal 80% ukończone w zaledwie minutę bądź dwie. dalej stoi w miejscu. windows wymaga wylogowanie lub uruchomienia ponownego ale w trakcie tego procesu pojawia sie komunikat o aktualizacji i komputer tak jak przy próbie pobrania pakietu stoi w miejscu bez końca. 

Gawel
komentarz
komentarz

Nazwa tego pliku mp3. w folderze jest poprawna ? Może systemowi brakuje czcionek i dlatego nie daje rady, albo coś z kodowaniem znaków. Twardy reset to znaczy że przywróciłeś go do ustawień domyślnych czy był pełny format i Windows PL ?

maddog1984
komentarz
komentarz

twardy reset znaczy przytrzymałem klawisz power na tyle długo by komputer sie całkowicie wyłączył (innego wyjścia nie było gdyż laptop utknął na całą noc w pozycji zaczekaj aż komputer zakończy instalacje aktualizacji). nie robiłem przywracania systemu czy też przywracania do ustawień fabrycznych.

obawiam sie też formatowania bo fabrycznie był tu windows 11 (anglojęzyczny) a na samym laptopie nie mam kodu aktywacyjnego wiec nie wiem jak to będzie wyglądać w przypadku formata i aktywacji windowsa 11.

ciekawostka taka iż udało sie w końcu zainstalować pakiet językowy angielski (usa), usunąć pakiet polski i poprawnie go zainstalować. jest poprawa ale niestety problem nie zniknął wszędzie np w w grach, ale dostrzegłem kolejną zależność (aczkolwiek nie jestem jeszcze przekonany w 100% bo dopiero to testuje)

przerzucałem dane ze starego laptopa na nowy korzystając z nowego dysku, który miał format zapisu exFAT. zarówno wersja winampa jak i pliki na samym dysku wyglądają poprawnie ale otwierane z dysku zewnętrznego brakuje polskich znaków (lista nie wczytuje sie poprawnie). na laptopie wszystkie "opisy plików" jak tytuł - wykonawca mają braki polskich znaków ale ścieżki plików wczytywane są poprawnie , nie ma też problemów z zapisaniem listy i otwieraniem ich mogę też swobodnie skasować symbole z opisu i wpisać je poprawnie.

image.png.508e93177313fde56ca1f7e83aedb010.png

na starym sprzęcie wszystko sie zgadza. ścieżki i nazwy plików. jestem teraz w trakcie formatowania dysku (ntfs) zewnętrznego i chce raz jeszcze przekopiować pliki ze starego laptopa poprzez dysk na nowego (na starym wszystko działa jak należy a same opisy plików nie maja żadnych braków w znakach specjalnych).  zauważyłem, że jak tylko na dysk wkleiłem pliki to coś sie działo z czcionką i znikały polskie znaki. (nawet jak stworzyłem nową listę poprawioną i skopiowałem ją na dysk zewnętrzny już poprawnie nie działała- wszystkie znaki specjalne zamieniają sie w znaki zapytania). jest możliwe że format dysku exFAT nie pozwalał na zachowanie znaków specjalnych?

usunąłem też cała aplikację Battle.net oraz samą grę ale instalacja na nowo nie załatwiła sprawy. w aplikacji mam polskie znaki ale w grze np w czacie prywatnym mam już tylko znaki zapytania. 

 

image.thumb.png.927ea9ff496c4fa8e8aac87f0e945679.png

jak tylko raz jeszcze skopiuje pliki po formatowaniu dysku na NTFS dam znać czy coś sie zmieniło. mam wrażenie że exFAT nie przenosi "unicode" i dlatego pliki przemielone przez ten format nie maja poprawnych opisów (dziwne że nazwy plików sie nie zmieniły)

ale tak jak wspomniałem. to nie eliminuje wszystkich niedogodnie. 

mały edit:

z ciekawości pobrałem napisy do filmu na nowym i starym laptopie. okazuje sie że na nowym problem leży głębiej

image.png.d80edae81c162ee6a4ebb01a2f478d94.png

wszystkie pliki tekstowe maja braki w polskich znakach. znikają automatycznie  gdzie na starym tego problemu nie ma 

image.png.f9bd4c7ebade74f4e351e47fb5fe3d7f.png

  • 1 miesiąc później...
dbg
komentarz
komentarz

mam to samo

image.thumb.png.9d70f6f64db2cc8404cbe051d9997411.png

 

napisy do filmów też z krzakami

 

reinstalacja systemu i wymuszenie tylko języka polskiego nie pomogła

 

może te programy wykorzystują jakieś stare frameworki nie kompatybilne w windows 11?

 

 

 

Anawa
komentarz
komentarz

To dotyczy tylko tego programu h3blade HD.exe? Może program ma takie kodowanie znaków, które nie współgra z Windows 11.

dbg
komentarz
komentarz

niestety nie tylko, są to conajmniej 3 applikacje:

- mod do startowania Heroes 3 (osobna aplikacja)
- samo heroes 3

- napiprojekt (napisy które ściąga napiprojekt)

 

W pozostałych applikacjach np notatniku, mogę używac (wpisywać) i poprawnie wyświetlać polskie znaki.

Wygląda na to że problem dotyczy aplikacji które nie używają unicode (non-unicode) , ale niestety ustawienie poprawnego języka w intl.cpl > Administrative > Language nie pomaga

 

maddog1984
komentarz
komentarz

ja tylko sprostuje bo wcześniej sie pytałem. połączyłem sie z konsultantem Windows który kilku próbach postanowił przeprowadzić reinstal Windowsa. u mnie pomogło. problem zniknął. prawdopodobnie jakiś pakiet językowy sie wysypał. 

dbg
komentarz
komentarz

dzięki za sprostowanie.

też przeprowadziłem instalacje od nowa, upewniałem się, że wszędzie wybieram język polski, niestety u mnie nie pomogło.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.