x-kom hosting

Własny serwer FTP - niska prędkość uploadu

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: vonPaulus ,
vonPaulus
utworzono
utworzono (edytowane)

Witajcie Przyjaciele,

 

posiadam:

 

- PC: i5 11400, 16gb ram, płyta msi mini-itx, dysk SSD

- internet światłowód orange 1gbps (1000 Mbps/300 Mbps) + funbox 6

 

Karta sieciowa w PC 1gb, pobieranie z serwerów microsoft czy steam praktycznie full prędkość ok 90-96 MB/s. Kiedy wysyłam coś większego np. na MEGA lub OneDrive prędkości uploadu również są w porządku (w granicach 20-30 MB/s). Jak chodzi o pomiary internetu to speedtest wskazuje 951 Mbps download i 315 Mbps upload, także wszystko wydaje się być w normie. 

 

W czym jest problem:

 

Na pc instaluję sobie xlight ftp server celem okazjonalnego pobrania pewnych zasobów spoza swojej sieci (przekierowuję porty na routerze i zaporze) - połączenie do serwerka ftp działa można wysyłac i pobierać pliki. Natomiast problem jest z prędkością pobierania z tego właśnie serwera ftp. Kiedy pobieram coś z tego "serwera" z zewnątrz to pędkość pobierania oscyluje w granicach 200 - 400 Kbps. Łącza na PC-tach  "pobierających" w zależności od tego gdzie jestem to 80 - 150 Mbps, także one nie są problemem raczej (dodatkowo wszystkie mają dyski SSD z szybkim zapisem na poziomie ok 490 MB/s). W ramach testu zainstalowałem również resilio sync, żeby spróbować synchronizacji z tymi pctami "pobierającymi" i tutaj niby na oko jest lepiej bo prędkość dochodzi do 3 MB/s ale nie wiem czy można w to wierzyć, ponieważ plik wysyła się bardzo długo, a prędkości wskazywane przez Resilio Sync "skaczą" co chwila od 0 do 3MB, to znowu 500 KB itp (nie ma jakiejść stałej prędkości). Cały czas mówimy o wysyłce 1 dużego pliku wielkości np. 3-4 GB z jednym z rozszerzeń np. (.7z/.msi/.exe). Próbowałem kolejnej rzeczy, z całkiem innej beczki, mianowicie zainstalowałem serwer plexa żeby puścić jakieś video full hd poza sieć i tutaj podobnie - ciągłe buforowanie (bez transkodowania), pomimo tego, że zarówno speedtest "na papierze" wskazuje duży wysył na poziomie 315 Mbps jak i samo wysyłanie na zewnętrzne serwery w postaci Mega czy hostingowych jest na bardzo dobrym poziomie. Pokusiłem się również o instalację Ubuntu 20.04 z vsftpd i tutaj sytuacja jest dokładnie ta sama.

 

Czy to jest normalne zjawisko? Z czego wynika taka sytuacja, że wysyłając na serwer Mega światłowód osiąga prędkość na poziomie 25 MB/s, a wysyłając na inny mój komputer prędkość jest na poziomie 400 KB/s, gdzie komputery są w miarę szybkie, a łącza również pozwalają na pobieranie z innych serwerów z prędkościami 5 - 12 MB/s?

 

gavron7
komentarz
komentarz

1. Rozumiem, że masz publika skoro łączysz się z zewnątrz?

2. Co na FW odblokowałeś?

3. A jak lokalnie się łączysz to jaka jest szybkość?

vonPaulus
komentarz
komentarz

1. Tak, mam publika + stałe IP

2. Do testów odblokowałem porty: 20, 21 i 32400 (plex). Resilio samo sobie potrzebne porty odblokowało (UPnP)

3. Lokalnie prędkości są ok, sieć lokalna jest 1Gbps więc prędkości oscylują w granicach 92-96 MB/s

 

Kolejny test przeprowadziłem, mianowicie wrzuciłem sobie gotowy obraz owncloud (ze strony owncloud) na VirtualBoxa i tutaj o dziwo wszystko jest tak jak trzeba, tzn. prędkość pobierania plików z wirtualnej maszyny owncloud spoza sieci idzie max na jaką pozwalają łącza. I teraz nie wiem, czy obraz wirtualki owncloud jest tak dobrze skonfigurowany "sieciowo" w porównaniu do czystej instalacji windowsa 10 (lub też ubuntu bo na tym też testowałem serwer ftp, jak pisałem wyżej) czy gdzie jest jakiś błąd...

gavron7
komentarz
komentarz
8 godzin temu, vonPaulus napisał:

UPnP

Założenie UPnP jest spoko, ale

1. nie koniecznie poprawnie działa

2. jest dosyć mocno niebezpieczne

Lepiej ręcznie przekierować, ale pewnie prędzej cyz później do tego dojdziesz sam :>

 

8 godzin temu, vonPaulus napisał:

tak dobrze skonfigurowany "sieciowo"

nie ma co konfigurowac - to pryszcz

 

8 godzin temu, vonPaulus napisał:

windowsa 10

osobiście bym się bał wystawić, ale.. nie mój cyrk

 

Spróbuj przestawić tryby pasywny/aktywny. Generalnie to moim zdaniem problem z brakiem jakiegoś portu ale fakt faktem, że nigdy nie zastanawiałem się jaką szybkością lecą dane. Ale za moment sprawdzę..

 

 

 

 

Dobra, porobiłem testy. Nie wiem jakim łączem dysponuje maszyna amazona ale przesyłałem ten sam plik przy pomocy FTP i SSH. Po SSH prędkość oscyluje ok 1,2MB/s, natomiast po FTP ok 0.7MB/s.. 

 

 

Dobra, a co Ty w ogóle chcesz osiągnąć? Skoro masz już serwer to może lepiej VPNa sobie odpal a dopiero później inne usługi w środku?

vonPaulus
komentarz
komentarz (edytowane)

1. UPNP - tak, zdaję sobię sprawę, dlatego tylko do testów zainstalowałem Resilio. bo docelowo nie chcę korzystać z tego typu programów (poniżej opisałem co chcę osiągnąć).

2. VPN już jest postawiony (Wireguard) natomiast testy przeprowadzałem z jego pominięciem żeby wyeliminować ewentualny narzut na prędkość połączenia. Natomiat po VPN sprawa wygląda tak samo, prędkości są praktycznie identyczne.

3. Przeprowadziłem kolejny test w weekend przy pomocy jperf, również na połączeniu bezpośrednim z przekierowanymi portami (z pominięciem VPN). W sieci lokalnej prędkość połączenia byłaby ok 800-950 Mbps. Natomiast połączenie poza siecią (zarówno bezpośrednio jak i po VPN) jest w granicach: 7.90 - 13.70 Mbps. I tutaj jest jakiś pies pogrzebany myślę. Nie wiem gdzie jest ograniczenie (i czy w ogóle jakieś jest czy to normalne wyniki). Ale patrząc jak działa owncloud na wirtualnej maszynie (prędkości zgodne z łączami i pobieranie pliku spoza sieci na poziomie 6-8 MB/s na łączu 80 Mbps  (po VPN, bez klienta owncloud, a bezpośrednio z portalu webowego instancji owncloud) to wydaje mi się, że jednak jest jakiś problem.

4. Co chce osiągnąć:

- stabilne i szybkie połączenie z serwerem na poziomie w miarę adekwatnym do łącza światłowodowego z orange

- szybsze "użytkowanie" mapowanego dysku sieciowego w ramach VPN z tego serwera. Na dysku sieciowym jest 7500 folderów i listowanie ich trwa na tyle długo, że uniemożliwia to wygodne używanie

- możliwość streamowania z plexa filmu w jakości full hd bez buforowania (chyba powinno być możliwe przy takim uploadzie?

Czyli reasumując - chciałbym maksymalnie wykorzystać łącze 1000/300 + stały zewnętrzny adres IP, tak jak Bóg przykazał i to w podstawowych zastosowaniach myślę. Natomiast ten problem spędza mi sen z powiek już 3 tydzień i straciłem nadzieję na dojście do źródła problemu. Jperf to ostatnia rzecz jaka mi wpadła do głowy żeby sprawdzić.

gavron7
komentarz
komentarz (edytowane)
10 minut temu, vonPaulus napisał:

Jperf

iperf jak już :>

 

Dobra, przy Twoim upload rzędu 300Mb/s powinieneś osiągać transfery ok 37.5MB/s.. To czy to "łącze światłowodowe" czy radio nie ma najmniejszego znaczenia.

 

Wydaje mi się że Twój router może nie wyrabiać. Z tego co rozumiem masz NAT 1:1 tak? Jaki masz sprzęt i jak skonfigurowany? Aczkolwiek to że jakieś softy poprawnie działają zbija mnie trochę z tropu.

 

Wypełnij z łaski swojej tą ankietę

a przede wszystkim wyłącz IPv6!!! To może być KOLOSALNY problem na pomarańczy+WINDOWS!

 

 

 

 

 

 

 

vonPaulus
komentarz
komentarz
5 minut temu, gavron7 napisał:

iperf jak już :>

Tutaj mi chodziło o tą wersję z gui pod windowsa, a ona w nazwie ma "j" (mimo, że to iperf)

 

7 minut temu, gavron7 napisał:

Wydaje mi się że Twój router może nie wyrabiać. Z tego co rozumiem masz NAT 1:1 tak? Jaki masz sprzęt i jak skonfigurowany? Aczkolwiek to że jakieś softy poprawnie działają zbija mnie trochę z tropu.

Tak, NAT jest 1:1. Jak chodzi o sprzęt to po stronie światłowodu jest funbox 6 od orange. Też wpadło mi do głowy, że to może on nie wyrabia, ale wszelkie pomiary, download/upload na zewnętrzne serwisy "nie moje" jest w porządku. Po stronie klientów z których korzystam (spoza sieci LAN) są łącza na poziomie minimum 80 - 100 Mbps. Tam są również routery od operatorów tj: NetiaSpot na łączu 80 Mbps i Huawei B590 na łączu 100 Mbps. Prędkości na tych urządzeniach osiągane są adekwatne do łączy tj 6-8 MB/s na Netii i 4 - 12 MB/s na Tmobile (tutaj rozrzut jest spory bo to LTE, ale testy przeprowadzałem w godzinach  2-3 w nocy kiedy prędkość LTE dochodzi do 120 Mbps downloadu i 36 Mbps uploadu).

 

12 minut temu, gavron7 napisał:

a przede wszystkim wyłącz IPv6!!! To może być KOLOSALNY problem na pomarańczy+WINDOWS!

Chodzi o wyłączenie:

- na routerze czy w ustawieniach karty sieciowej w Windzie?

- po stronie serwera czy po stronie klientów?

13 minut temu, gavron7 napisał:

Wypełnij z łaski swojej tą ankietę

Dzisiaj wieczorem wypełnię po pracy

Poniżej ankieta:

1. Kto jest Twoim operatorem? (np. ORANGE, TOYA, MultiMedia, itp.)

- orange (po stronie serwera)

2. Jaki masz sposób podłączenia do domu: 

- światłowód

3. Jaki masz w domu sprzęt operatora? (zazwyczaj wypożyczony na czas trwania umowy, przeważnie dotyczy to pkt 2b i  2d) Podaj model i producenta sprzętu.

- funbox 6 od operatora

4. Jaki jest producent i model Twojego sprzętu (router/switch/ap/karta sieciowa w komputerze)

- Huawei B590 (po stronie klienta), NetiaSpot (po stronie klienta), karty sieciowe w komputerach 1 Gbps Intela na płytach głównych

5. Łączysz się po kablu czy wifi?

- po kablu, prędkość na kablach w sieci lan to 1000 Mbps

6. Problem występuje na jednym czy na kilku urządzeniach?

- na wszystkich z których łączę się z serwerem

7. Na komputerze wykonaj:

 

iperf.png

ipconfig.png

route print.png

tracert.png

Wrzuciłem jeszcze screen z iperf i speedtesta zaraz po zrobieniu testu iperf. Niestety wieczorem lte w domu wyciąga jedynie tyle co na obrazku

 

Natomiast reszta obrazków jest z danymi z serwera (ipconfig, trace route itd) podpiętego pod światłowód

  • 2 tygodnie później...
  • Rekomendowana odpowiedź
vonPaulus
komentarz
komentarz

Aktualizacja po kolejnym weekendzie - problem rozwiązany przez instalację i konfigurację ubuntu server w miejsce windowsa. Osiągi w połączeniu z serwerem wzrosły do maksymalnych możliwych na poszczególnych łączach.

 

Jakby ktoś kiedyś doszedł to tego co mogło być przyczyną tak wolnych transferów na windowsie to chętnie się dowiem.

 

Aktualnie temat jest zakończony.

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.