x-kom hosting

Montaż chłodzenia wodnego - obawy

Nethrel
utworzono
utworzono

Hej wszystkim!

 

Będę zakładał samodzielnie chłodzenie wodne be quiet silent loop 2. Będę robił to pierwszy raz i strasznie się cykam, że coś zrobię źle. Montowałem już chłodzenia powietrzne i podzespoły, ale mam wrażenie, że to był pikuś. Będę zakładał chłodzenie do obudowy Signum SG7V TG i podpinał do płyty głównej Gigabyte B550 AORUS ELITE.

 

Czy wesprze mnie ktoś jakimiś wskazówkami? Może ktoś montował to chłodzenie na tych elementach? Oglądałem już filmiki, ale nie pokazywały one wszystkiego. Dlatego postanowiłem napisać, bo to będzie wyzwanie.

anioł2009
komentarz
komentarz

Blok wodny montujesz tak samo jak chłodzenie powietrzne, te same zasady, ostrożnie, świeża pasta, zdjęcie ewentualnych folii ochronnych z bloku wodnego, uważne zamocowanie montażu pod blok.  Posiłkuj się instrukcją jeśli nie wiesz czegoś. To jedno z najprostszych do montażu chłodzeń. 

Ostrożnie przy wkręcaniu śrub wentylatorów... zwróć uwagę na długość śrub żebyś nie przebił finów kręcąc na siłe. 

Nethrel
komentarz
komentarz
1 minutę temu, anioł2009 napisał:

To jedno z najprostszych do montażu chłodzeń.

@anioł2009

To są pocieszające słowa. :D ale naprawdę czuję lekki lęk. Mam nadzieję, że dźwignę zadanie i nie będę spamował na forum.

Nethrel
komentarz
komentarz

Hej, jestem po montażu chłodzenia silent loop 2 na płycie gigabyte aoursus b550 elite. 3 wentylatory z chłodnicy połączyłem kabelkiem z zestawy i wpiąłem go do CPU_FAN. Następnie kabelek zasilający pompę wpiąłem do CPU_OPT.  Oto co się dzieje:

 

1. Kiedy jestem w WIN10 wiatraki chodzą na 100% dość głośno.

2. Kiedy wyłączyłem komputer z poziomu WIN10, to ekran zgasł, karta sieciowa zgasła, ale pompa dalej chodziła z wentylatorami na chłodnicy.

W instrukcji jest napisane, że pompa musi mieć 9-12V. W instrukcji sprawdziłem od płyty, że powinienem podłączyć właśnie do CPU_OPT. Chyba, że coś źle rozumiem.

Nie wiem co źle zrobiłem. Ratunku! :<

Jeszcze dodam więcej informacji:

1. Najpierw wymieniłem niemodularny zasilacz bequiet 600W na modularny 750W. Niemodularny miał podpięte zasilanie CPU 8-PIN, Motherboard 24-PIN i PCIE 8-PIN. To samo podpiąłem do zasilacza modularnego, czyli zasilanie 20+4-PIN (była to podwójna wtyczka w stronę zasilacza, były na nim dwa gniazda do zasilania 20-PIN i obok 4-PIN), identycznie podpiąłem CPU 8-PIN i dwie wtyczki do GPU 3070TI 2 x 8-PIN.

2. Wymieniłem procesor Ryzen 7 3700X na 7 5800X i nałożyłem nową pastę.

3. Zamontowałem chłodzenie zgodnie z instrukcją. Chłodnica na górze z trzema wentylatorami, są one spięte tym kabelkiem Y i podłączone do CPU_FAN na płycie.

4. Blokopompka została podpięta do CPU_OPT, i przy przykręcaniu lekko mi się zsunęła/przekręciła - szybko poprawiłem i dokręciłem porządnie do mocowania.

5. Góra chłodnicy jest wyżej niż blokopomka.

6. Po uruchomieniu komputera, włączył się bios, że zostały wczytane ustawienia domyślne. Profil ramu XMP był wyłączony to włączyłem profil 3200 (Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16) Zapisałem i uruchomiłem ponownie komputer. W biosie zwróciłem uwagę, że temperatura procesora była około 29-30 stopni.

7. Po wejściu do win10 chłodzenie pracowało chyba na 100% obrotów i było bardzo głośne. Sprawdziłem temperaturę procesora i szybkość wentylatorów na chłodnicy. Procesor w pulpicie osiągnął temperaturę 50-55 stopni. A wentylatory chodziły prawie z maksymalnymi obrotami.

8. Wyłączyłem komputer przez "zamknij" -> zgasło światełko karty sieciowej, monitor się wyłączył, a LEDY na pompce dalej się świeciły, wentylatory na chłodnicy i w obudowie dalej pracowały z tymi samymi wysokimi obrotami. Odczekałem 1-2 minutę, pomyślałem, że może to coś standardowego. Wyłączyłem przełącznikiem na zasilaczu. Uruchomiłem ponownie PC i dalej to samo. Trzeci raz to skasowałem pamięć CMOS na płycie, po kilku minutach włożyłem baterię, ale dalej to samo.

9. Wyłączyłem PC jak w punkcie wyżej. Odpiąłem kabel od zasilacza. I nie ruszam, dopóki nie zdobędę wiedzy, co zrobiłem nie tak. Nie chce się poddać i iść do serwisu na poprawny, montaż, bo chciałby zdobyć tę wiedzę.


Bardzo będę wdzięczny za pomoc!

anioł2009
komentarz
komentarz

Którego silent loopa masz do tego 5800x ?? 360 ??

 

Co do podłączenia w instrukcji jest że cpu_opt możesz użyć do podłączenia pompy aio.  Cpu_fan do wentylatorów.

Jeśli tak zrobiłeś jest dobrze.

Następnie: temperatury i głośność - co do temperatur nie wiem jaki rozmiar aio dałeś do 5800x oraz jaką pastę dałeś i czy dobrze ją nałożyłeś.  W biosie powienieneś móc ustawić krzywą wentylatorów ( obroty ) żeby nie działały na 100% ciągle...  Pompę też ale jeśli jest cicha to zostaw ją na maxa, szybszy przepływ = mniejsze temperatury.

 

Co do nie wyłączenia się pompy i wentylatorów po wyłączeniu komputera to nie jestem pewien...zaktualizowałeś bios przed upgrejdem cpu ???

Nethrel
komentarz
komentarz (edytowane)

@anioł2009 Silent loop 360, a biosu nie zaktualizowałem. Czy duży fuck up popełniłem? Pasta była od be quiet w zestawie, użyłem metody na 5 pasków równoległych i mocno przycisnąłem pompkę, ale przy przykręceniu dwa razy "lekko" się przesunęła po paście na procesorze.

anioł2009
komentarz
komentarz

Hmmm 3700x działa od f1 a 5800x od f10...Jeśli masz wersję niższą niż f10 biosu mogą się dziać dziwne rzeczy ( i nie to że "ale to by procesor nie działał" - właśnie nie , miałem tak że nowszy procesor działał połowicznie na starszym biosie ale były jazdy dziwne ). Sprawdź w biosie jaką masz wersję biosu, jeśli f10 to luz.

Nethrel
komentarz
komentarz

@anioł2009 Wersja biosu jest F10

anioł2009
komentarz
komentarz

A nie masz włączonej opcji wybudzania myszą/klawiaturą w biosie ?? Albo always on / ErP funkcja jakaś ( nie znam biosów na pamieć ) ??

 

Nethrel
komentarz
komentarz

@anioł2009 Nie, nie mam. Też o tym pomyślałem. To zweryfikowałem

anioł2009
komentarz
komentarz

Bo obroty pewnie dasz radę ręcznie zmniejszyć i to załatwi problem hałasu ( o ile te obroty nie są skutkiem zwarcia/uzkodzenia ). 

 

Pozostaje problem temperatur - nadal nie wiem jakiej pasty użyłeś i czy dobrze rozsmarowałeś.

 

I problem cały czas włączonego aio i wentylatorów.

@Nethrel masz podpięte jakieś paski rgb, kontrolery, dodatkowe karty w gniazdach pciex,  pcie ???

Spróbuj jeszcze przełączyć wentylatory aio z cpu_fan  do  case_fan  a  pompę z cpu_opt do cpu_fan.

Nethrel
komentarz
komentarz

@anioł2009 Pasta była od be quiet w zestawie, użyłem metody na 5 pasków równoległych i mocno przycisnąłem pompkę, ale przy przykręceniu dwa razy "lekko" się przesunęła po paście na procesorze.

 

LEDY/ARGB - nie mam w obudowie. Jedyne co mi się świeci to GPU, ale to sama z siebie. Pompka ma kabelek LED, wpiąłem go do PINu LED i zapala się logo na pomarańczowo. Wypinałem ten kabalek od ledów i nic to nie zmienia. Mam kartę sieciowe w PCIE ale też próbowałem bez niej.

 

Co do pracy wentylatorów, to jak jest w biosie, to wiatraczki chodzą bardoz cicho i powoli się kręcą. Akcje dzieje się w win 10.

anioł2009
komentarz
komentarz
Godzinę temu, Nethrel napisał:

Akcje dzieje się w win 10.

Dziwne, jak ustawisz w biosie krzywą to w windowsie też powinno to śmigać...Coś namieszane w systemie albo jakaś aplikacja narzuca swoje ustawienia - masz coś od kontroli obrotów wgrane ? Jakieś speedfany czy inne programosy ?? 

 

Na 5 pasków powiadasz? Ja bym dał  na "ziarnko ryżu" albo " na X"  na środek, 5 to może być za grubo.

 

A masz jeszcze stary zasilacz ????

9 godzin temu, Nethrel napisał:

na modularny 750W.

Co to za zasilacz , marka i model ??

Nethrel
komentarz
komentarz

@anioł2009 Nowy zasilacz to Be Quiet 750W Platinum. Wieczorem podłączenie stary zasilacz 600W. Czy stary zasilacz może być ryzykowny do włączenia komputera z R7 5800X i 3070TI, wejdę tylko WIN10. Wydaje mi się, że nie. Sprawdzę też docisk procesora i chłodzenia.

anioł2009
komentarz
komentarz

Dopóki nie obciążysz na maxa to nic sie nie stanie...

Nethrel
komentarz
komentarz

Temat do zamknięcia. Dostałem uszkodzony zasilacz. ;<

anioł2009
komentarz
komentarz

No a na starym zasilaczu też miałeś problem wiec oba uwalone ??

Nethrel
komentarz
komentarz

@anioł2009 Hej, jednak źle to sprawdziłem. Nie poprzedni zasilacz ten 600W jest sprawny, wymieniłem go pod mocniejszą kartę taki był powód. Zrobiłem przed chwilą na spokojnie powolny test:

1. Podłączyłem stary zasilacz na miejsce nowego.

2. Problem jest ten sam. Po wyłączeniu wentylatory dalej pracują.

Albo źle podłączyłem albo bios.

No ale co mogłem źle podłączyć? Trzy wentylatory spięte przewodem Y i do CPU_FAN a zasilanie pompki do CPU_OPT.

3.Naszła mnie refleksja. Instrukcja płyty głównej mówi, że CPU_OPT jest zalecane do połączenia pompki, ale instrukcja nie podaje jakie jest tam napięcie. Natomiast instrukcja chłodzenia mówi, że pompka musi być wpięta w stałe napięcie między 9 a 12v. Aczkolwiek tutaj się boję losowo wpinać zasilanie pompki w headery, żeby jej nie uszkodzić.

anioł2009
komentarz
komentarz

No ale te fan headery maja ten zakres regulowany przez pwm lub ręcznie... I maja ten zakres 9-12v wiec nic sie nie stanie pompce czy wentylom. Byle byś nie podpial odwrotnie wtyczki do headera

Nethrel
komentarz
komentarz

Hej, problem został usunięty, pomogła aktualizacja biosu z F10 do F15c. Bardzo dziękuje za kolegów pomoc! 

anioł2009
komentarz
komentarz

Czyli jednak bios :)

Nethrel
komentarz
komentarz

Jedyne nad czym muszę popracować to ustawieniami chłodzenia, teraz podczas pisania, jest 35 stopni. Przy uruchamianiu WIN10, są niezłe skoki temperatur 35-60 stopni i chłodzenie wyje jak szalone. Przy instalacji sterowników do GPU, procesor wszedł na ponad 70 stopni. Coś dziwne to jest, dark rock 4 przy Ryzen 7 3700X chodził jak cichutko. Albo zle pastę nałożyłem. Jednak czuję, że to jest bardziej temat w Smart Fan 5.

Znacie może jakieś rzetelne poradniki jak to mądrze ustawić Smart Fan 5 dla silent loop 2?

anioł2009
komentarz
komentarz
26 minut temu, Nethrel napisał:

Znacie może jakieś rzetelne poradniki jak to mądrze ustawić Smart Fan 5 dla silent loop 2?

Metoda prob i błędów, musisz wziac pod uwage temp otoczenia, warunki w budzie i pod to ustawiac sobie krzywa wentylatorow. Ktos kto ma klime w pokoju ustawi nizsze obroty co u Cb moze skutkowac wiekszymi temperaturami niz u niego dlatego IMHO to indywidualna sprawa 

  • Dziękuję 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.