x-kom hosting

Chlodzenie amd ryzen i rtx 2060

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: anioł2009 ,
Sidzio
utworzono
utworzono

Cześć, przymierzam się do zakupu chłodzenia. Posiadam następujący sprzęt:

 

ASRock Płyta główna B450 PRO4 am4 4DDR4 DSUB/DP/HDMI/M.2/USB3.1 ATX

 

SilentiumPC Obudowa PC - Regnum RG6V TG Pure Black

 

AMD Procesor Ryzen 5 1600 3,6GH AM4 YD1600BBAFBOX

 

zasilacz spc supremo m2 gold 550W.

 

Z doborem chłodzenia do procka nie mam problemu. Chce zamówić:

SilentiumPC Fortis 5

 

Jednak nie wiem co zrobić z chłodzeniem karty graficznej. Ostatnio przy dużych temperaturach karta rozgrzewała się prawie do 90 stopni. Co polecacie z tym zrobić?

xardas228
komentarz
komentarz

Przede wszystkim napisz jaka to karta, konkretny jej model i czy czyściłeś ją w jakiś sposób ?

 

Sidzio
komentarz
komentarz (edytowane)

O kurcze, zapomniałem napisać.

 

Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6

 

Czyściłem ją odkurzaczem i sprężonym powietrzem

anioł2009
komentarz
komentarz

90 to duzo jak na tą kartę. Do wymiany pasta na karcie.

Sidzio
komentarz
komentarz (edytowane)

No dobrze, a sposob na poprawe chlodzenia na przyszłość?

anioł2009
komentarz
komentarz

Poprawa wentylacji w budzie oraz zmiana pasty na karcie. W skrajnym przypadku można zrobic undervolting.

Sidzio
komentarz
komentarz

Wentylacje w obudowie poprawić poprzez?

KillaHill
komentarz
komentarz

Nie wydaje mi się żeby problemem była tutaj pasta, chyba że karta siedziała gdzieś w koparce. 

 

RG6V ma 4 wentylatory więc z wentylacją też jest ok.

 

Ta karta po prostu taka jest, temperatury znacznie powyżej 80 stopni podczas pełnego obciążenia to norma. Miałem 1660S z tym chłodzeniem i też miałem problemy a i w przypadku 1660S undervolting mało dawał. 

anioł2009
komentarz
komentarz

Chyba że zastygnięta była i podczas odkurzania pękła między rdzeniem a radiatorem i nie ma kontaktu. Takie sprawy też już miałem :niepewny:

40 minut temu, KillaHill napisał:

RG6V ma 4 wentylatory więc z wentylacją też jest ok.

Może ma może nie - nie wiem, autor nie napisał..a jak ma to czy zrobione zgodnie z podstawami dobrego przepływu powietrza? Tego też nie wiesz. 

Sidzio
komentarz
komentarz

No dobra, ale widzę, ze są chłodzenia do karty graficznej. Czemu to jest złe rozwiązanie?

  • 1 miesiąc później...
Sidzio
komentarz
komentarz

image.png.192cc8b4ca09b3a26420b5fb939532b9.png

 

Temperatury są druzgocące na memory i hotspocie... Dodałem duży wiatrak na procesorze. Liczyłem że to troche zmniejszy temperatury w całej budzie... ale nic.

anioł2009
komentarz
komentarz

A co to da karcie jak wieje na procesor ???

Karta na progu throttlingu

Sidzio
komentarz
komentarz

Nie wiem nie znam się ^^ dlatego tu napisałem, ale nadal nikt mi nic nie podpowiedział :( rozkręcić karte i wymienic te paste?

anioł2009
komentarz
komentarz

To niech nie wieje na procesor tylko na kartę, wyczysc karte, zmien pastę

Sidzio
komentarz
komentarz

czysciłem, jutro wymienie pastę. To jest wiatrak od chłodzenia cpu, to chyba nie moge zmienić kierunku wiania ^^

anioł2009
komentarz
komentarz

Nie, ma wiać na gpu.

Sidzio
komentarz
komentarz

Fortis 5 : SilentiumPC

 

Aktualnie jest zamontowany dokładnie tak jak na zdjęciu i wiatrak jest zwrócony w kierunku GPU. O to chodzi? Czy mam obrócić sam wiatrak, żeby ta strzałka u góry była w przeciwnym kierunku niż jest na zdjęciu? Co będzie wtedy chłodzić CPU jak tak zrobię?

anioł2009
komentarz
komentarz

Tak ma byc 

IMG_20220827_101920.jpg.b0867da1ae34453f25c74f29d7cb27ad.jpg

Sidzio
komentarz
komentarz

Brak opisu.

 

 

mam tak.  czyli musze obrócić radiator o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Powinienem karte przełożyć w miejsce bliżej cpu?

 

Wymieniłem pastę i temperatury na GPU nie dochodza do 80 stopni więc jest ok, ale nadal temperatura hot spota i memory powyzej 90. Nie wiem czy na temperature memory i hot spota powinienem zwracac uwage?

anioł2009
komentarz
komentarz

Najlepiej obrócić cooler cpu tak zeby zasysał powietrze z przodu a wywiewał w ten wentylator na tyle obudowy, czyli tak - musisz go obrócić jak wspomniałeś.

 

Kartę możesz dać w slot pciex wyżej, niewiele to zmieni ale czasem te 2-3 fps więcej jest.

 

Hot spot zawsze jest gorętszy...a pamięci ? No cóż widocznie ten model karty ma słabo chłodzone te pamiątki  ale możliwe że jak kartę przełożysz wyżej do slotu to bedzie miała lepszy nawiew i trochę jeszcze temp spadną :) 

Sidzio
komentarz
komentarz

Wcześniej była slot wyżej i było bez zmian.

 

Wydaje mi się, że czujnik temperatury hot spota i pamięci jest wspólny bo temperatury się pokrywają. Czyli jak temperatura GPU jest poniżej 80, a hotspota ponad 90 to nie ma tragedii?

  • Rekomendowana odpowiedź
anioł2009
komentarz
komentarz
2 minuty temu, Sidzio napisał:

Wydaje mi się, że czujnik temperatury hot spota i pamięci jest wspólny bo temperatury się pokrywają.

Nie koniecznie ale to dłuższa dywagacja.

 

Hot spot to najgorętszy punkt na rdzeniu, jeśli jest dużo większy od ogólnej temp rdzenia tzn że gdzieś nie ma pasty albo kontaktu z rdzeniem. Zazwyczaj norma to o ok 10-13 stopni większa temp hot spota w stosunku do rdzenia.  ALE UWAGA czasami producenci jako hot spot nazywają czujnik gdzie indziej na karcie np mosfety albo inna część gpu. Tu już by trzeba termowizją mierzyć który punkt jest hot spotem na takiej gpu.  

 

Spróbuj undervoltingu , temperatury jeszcze bardziej spadną.

 

 

8 minut temu, Sidzio napisał:

Czyli jak temperatura GPU jest poniżej 80, a hotspota ponad 90 to nie ma tragedii?

 

Podczas obciązenia ? To nie ma tragedii :) 

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.