x-kom hosting

PC złożony 3 lata temu, zmiana podzespołów

stevcio
utworzono
utworzono

Witam,

3 lata temu złożyłem PC, jednak wydaje mi się za słaby(gram dużo w gry-te najbardziej wymagające).

Nie wiem czego to jest wina, czy podzespołów czy ogólnego zaśmiecienia, ale teraz nawet podczas nie wymagających gierek karta graficzna szwankuje. Dziwi mnie to bo nigdy tak nie robiła(tzn. co pare sekund daje czarny ekran na pare sekund-tak sterowniki aktualizowane). I ogólnie wolno już chodzi, dużo otwartych mam programów. Dlatego też chce odnieść go do czyszczenia i nasmarowania procka oraz karty(tak, moge to sam zrobic ale nie mam czasu).

A poniżej moj zestaw(nie wydaje mi sie slaby).

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

Płyta główna Gigabyte B450M DS3H

Obudowa SilentiumPC SilentiumPC Gladius GD6 TG ARGB [outlet]

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64 bit OEM (KW9-00129)

Karta graficzna XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ 8GB GDDR5 (RX-580P8DFD6)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

Procesor AMD Ryzen 5 2600, 3.4 GHz, 16 MB, BOX (YD2600BBAFBOX)

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165)

Dysk SSD Crucial BX500 240 GB 2.5" SATA III (CT240BX500SSD1)

Dysk Seagate Seagate BarraCuda 1TB 6Gb/s SATA (ST1000DM010) [outlet]

Wentylator SilentiumPC Zephyr 140 (SPC018)

Wentylator SilentiumPC Mistral 140 (SPC046)

 

chciałbym wiedzieć co mogę zmienic aby lepiej komp chodzil. Wiem, ze można powiedzieć wszystko, ale w granicach rozsadku.

Myslalem o procku oraz dodaniu RAMu+chlodzenie wodne.

Jak myslicie, dobry pomysl? Jak tak to co polecacie? Oraz czy do tej obudowy wejdzie chlodzenie wodne? 

Bo przed daniem go do serwisu wlasnie chcialem zamowic pare tych podzespołow, aby odrazu zainstalowali je.

 

Pozdrawiam i licze na wyrozumialosc.

 

Sławomir
komentarz
komentarz

Można zmienić procesor na np. r5 5600x, powinien znacząco poprawić osiągi w grach.

 

Chłodzenie wodne zmieści się w tej obudowie,(240mm/ 280mm na przód, oraz 240mm na górę) jednak nie jestem pewien czy przy zmianie na takie i wymianie procesora, nie ugotuje się sekcja zasilania na płycie jeśli pozbawi się ją bezpośredniego nadmuchu, co gwarantuje zwykłe chłodzenie powietrzne.

 

poniżej dwa filmy:

 

porownanie procesorów z rx 580 4GB

 

 

porównanie procesorów na znacznie mocniejszej karcie rtx 3070, aby pokazać jak wielka różnica jest między tymi dwoma modelami:

 

 

 

 

Dziwne migotanie ekranu i czarny obraz moze oznaczać że karta kończy swój żywot, lub temperatura ją zabija.

byś musiał sprawdzić jaka temperatura jest osiągana przez procesor i karte.

Najlepiej to sprawdzić za pomocą programu HWinfo64: https://www.hwinfo.com/download/

 

odpalasz program, zostawiasz go włączonego grasz użytkujesz komputer przez 15-30 minut, tak aby był obciążony i sprawdzasz jakie temperatury były osiągane podczas tej pracy.

stevcio
komentarz
komentarz

temperatury kolo 70-80 stonpi, jednak jakis czas temu cos sie stalo, ze wszystkie wentylatory dzialaja na 1 wolnej predkosci ;/ a wentylatorow mam z 5 czy 6 wiec przewiew byl

Sławomir
komentarz
komentarz

wszystkie te wentylatory są niskoobrotowe:

zamontowane fabrycznie około 1200 rpm

 

zephyr 140mm, 600 rpm

 

Mistral 140mm, 1000 rpm.

 

przy tych temperaturach działają one na maksymalnych obrotach.

stevcio
komentarz
komentarz

Powiem Ci, ze odpale gre i mam juz 80 stopni, a ekran wysiada.. zminimalizuje gre i jest ok.. dziwne, bo od paru dni tak mam, a wczesniej nic na to nie wskazywalo

Sławomir
komentarz
komentarz

otwórz obudowę i sprawdź czy wentylatory od karty działają.

 

Bawiłeś się ostatnio jakimiś programami od karty?

stevcio
komentarz
komentarz

Wentylatory od karty stoja jak uzywam chroma i gry java, zaczynaja chodzic jak wlacze jakas konkretna gre. Tak powinno byc?

Bawilem sie kiedys, bo jak przyslali mi kompa co zlozylem to wgl nie chodzily i udalo m isie je uruchomic, ale od pare misiecy(prosze nic nie mowic) dzialaja slabo. W sensie nie wiem czy to te od obudowy, grafy czy procka ale nie ma juz charakterystycznego wiatraka podczas gier.

Sławomir
komentarz
komentarz

pewnie w którejś aktualizacji sterowników

AMD Radeon™ Software ustawił wszystko do wartości fabrycznych.

wejdź w ten program i ustaw krzywą wentylatorów bo teraz działają na maks 30%.

 

 

 

 

wejdź w PERFORMANCE, tuning i dalej interesuje cie tylko "Fan tuning" czyli zmiana krzywej wentylatorów.

1. wyłączenie ZERO rpm (tryb półpasywny).

2. zmiana krzywej, czyli ustawienie procentowej wartości obrotowej do osiąganych temperatur.

możesz się posiłkować filmem poniżej.

film trochę stary, jednak nazwy opcji powinny pozostać.

 

 

 

 

 

 

ps. po dokonanych zmianach należy wszystko zapisać.

 

  • Dziękuję 1
stevcio
komentarz
komentarz

oo, normalnie stały na 0 RPM... a w zaawansowanych bylo przy 85 stopniach 40% obrotow wentylatora... juz podkrecone i faktycznie, kreca sie jak kiedys :)

Dzieki wielkie kolego :)

Mialem ten program ale tylko patrzalem czy sterowniki sa aktualne

Sławomir
komentarz
komentarz

To teraz tylko obserwować, czy już nic się dziwnego nie dzieje.

pozdro :D

stevcio
komentarz
komentarz

Dzieje sie... jak wlaczam gre wywala ekran po chwili...Chyba karte szlak trafil..

Sławomir
komentarz
komentarz

możesz zmienić sterowniki na starszą wersję np. o 2 rewizje i sprawdzić.

stevcio
komentarz
komentarz

Czy w tym programie to zrobie? AMD

stevcio
komentarz
komentarz

Niestety, dalej to samo... :(

Problem rozwiazany, wystarczylo zaktualizowac BIOS

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.