x-kom hosting

Crucial Ballistix BL2K16G32C16S4B i Laptop MSI GP 76

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: seba84_2005 ,
fawfrf
utworzono
utworzono

Dobry,

zakupiłem ten ram https://www.morele.net/pamiec-do-laptopa-crucial-ballistix-sodimm-ddr4-32-gb-3200-mhz-cl16-bl2k16g32c16s4b-6492694/ , zgodnie z tym co znalazłem w internecie i na stronie producenta powinien bez probleemu działać w moim laptopie, czyli 3200 mhz  16cl , wiem że trzeba ustawić profile XMP w biosie, i tu sie zaczyna problem. Ustawiłem najpierw xmp 1 ale prędkości były niższe niż powinny,  było chyba 2666mhz jeśli dobrze pamiętam. Zmieniłem na xmp 2 i znowu nic się nie zmieniło. Szukałem w internecie to części osób to działa a części nie. Wiecie może co musze w biosie ustawić, żeby to chodziło jak powinno ? Bios mam zainstalowany najnowszy, Wersja laptopa  z procesorem 11 generacji. Proszę o pomoc, został mi tylko tydzień na ewentualny zwrot pamięci, a nie chciałbym tego robić. 

Sprawdziłem jeszcze, w biosie normalnie pokazuję profil XMP 1 z normalnymi prędkościami ( 3200 mhz, 16 cl) ale po wybraniu nic się nie zmieniło. W załącznikach zamieszczam zdjęcia, chyba, że muszę coś tam jeszcze zmienić to proszę mi powiedzieć co. 

Zrzut ekranu 2022-06-18 111145.jpgZrzut ekranu 2022-06-18 111228.jpg

Anawa
komentarz
komentarz

@seba84_2005 nie masz przypadkiem w swoim MSI GP76 tych kości Crucial Ballistix?

  • Rekomendowana odpowiedź
seba84_2005
komentarz
komentarz

@Anawa Mam.

 

 @fawfrf w biosie włącz overclocking performance menu. Tylko ustaw na enabled. Do tego w memory agent ustaw when Set the gear ratio when SAGV is disabled z 0 na 1 i na koniec wczytaj xmp 1. Jak lapek nie ruszy (nie wszystkim działa) ustaw kości na profil manual i pierwszy timing zmień na 17. 

U mnie bez problemu śmigają na ustawieniach wyżej:

Zrzut-ekranu-2022-06-18-230902(1).png

  • Dobra wypowiedź 1
fawfrf
komentarz
komentarz

Dzięki bardzo za pomoc, ustawiłem jak napisałeś i wszystko działa

20220619_103431.jpg

 

Aktualizacja:

NIestety, jednak nie działa jak powinno. Odpaliłem benchmark w grze i mi blue screena wywaliło   :(

  

Ustawiłem wszystko jak powinno być z godnie z tym co doradziliście, RAM już działa w normalnych prędkościach na profilu XMP 1. NIestety, włączyłem benchmark w dwóch różnych grach i dwa razy wyskoczył blue screen, co się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Co moge z tym zrobić oprócz przywrócenia ram i biosu do bazowych ustawień ? 

  • Super 1
Anawa
komentarz
komentarz

@fawfrf to może sprawdź drugie rozwiązanie od @seba84_2005 czyli ustawienie kości na profil manual i zmiana ustawień

fawfrf
komentarz
komentarz (edytowane)

Zrobiłem tak właśnie przed chwilą( nie pomyślałem wczesniej o tym :( ) , nie wywaliło blue screena. Jest jakieś wytłumaczenie czemu tak się stało ? Po za tym, dużo tracę zmieniając tą jedną wartość na 17 ? 

seba84_2005
komentarz
komentarz

@fawfrf Jest to tak zwany silicon quality. Masę ludzi ma z tym problem. Z tego co wiem kości te nie są w ogle dedykowane do laptopów i firma msi też ich nie poleca. Kości te są do mini pc typu zotac, lub intel nuc, gdzie układy zasilania pamięci są projektowane na zasilanie nawet do 1.4v (firma GOODRAM też posiada kości o tej samej spec i też nie dają mi gwarancji działania na fabrycznym XMP, jeśli sekcja zasilania urządzenia fabrycznie nie jest projektowana pod 1.4v) bez spadków. Mi się udało trafić na kości, które są stabilne mimo wahań zasilania. W laptopach głównie są stosowane kości o zasilaniu 1.2v i laptopy maja być w tej okolicy stabilne.

  • Dobra wypowiedź 1
fawfrf
komentarz
komentarz (edytowane)

Hmmm, czyli zrobiłem błąd kupując te kości ? Wszędzie były opisane jako kości do laptopów. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem, że MSI ich nie poleca, tak to wziąłbym ramy od Kingstona. A jak to z tą wydajnością jest, Dużo tracę ? Jestem w stanie je jeszcze zwrócić,  Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3200MHz CL20 Impact , wcześniej chciałem te kupić ale skusiło mnie te 16 CL w tych od Cruciala  :(  I jeśli MSI ich nie poleca, czy laptop w takim razie jest bezpieczny na dłuższą mete ? 

seba84_2005
komentarz
komentarz

@fawfrf dużo nie stracisz na cl17, ale i tak lepiej niż kingstony fury 2x16GB 1Rx8, bo wersja 2Rx8 nie jest już produkowana, a to właśnie kości 2Rx8 są te najwydajniejsze. Problemem cruciali jest także resetowanie ustawień kości przy każdorazowym zmianie trybu karty graficznej z trybu Mshybrid na discrete i odwrotnie. Na kingstonach czy innych kościach nie ma tego problemu ze względu, że kości posiadają profil JEDEC, który jest wczytywany przez płytę automatycznie, a XMP czy manualne zawsze ręcznie. 

 

Jeśli zależy Ci na wydajności i bezproblemowej pracy kup po prostu najtańsze kości 3200MHz cl22 1.2v ale żeby były w układzie 2Rx8. 

Testowałem fury 2x16GB 1Rx8 vs Goodarmy 2x16GB 2Rx8 i Goodramy wypadają marginalnie gorzej do fury, mimo gorszych timingów, ale w lepszym układzie. 

 

fawfrf
komentarz
komentarz (edytowane)

@seba84_2005 https://www.x-kom.pl/p/668669-pamiec-ram-sodimm-ddr4-kingston-fury-32gb-2x16gb-3200mhz-cl20-impact.html#Specyfikacja   ,  nad tymi myślałem, nie wiem co to znaczy 1Rx8 czy 2Rx8. Ale mówisz, że te kingstony mimo wyższego CL mogą działać lepiej od tych cruciali ? Jeśli tak, to je od razu zamówię, a cruciale odeślę.  Jeśli chodzi o ten tryb discrete, to go nie używam, na co dzień używam laptopa do studiowania, a jak jestem w mieszkaniu to i tak podłączam go do zewnetrznego monitora. O właśnie, jaj już o tym piszę, może występować problem przy podłączaniu drugiego monitora ? 

@seba84_2005  Według ciebie, wymieniać na te kingstony czy zostawiać cruciale ? 

seba84_2005
komentarz
komentarz

Kingstony nie będą szybsze od cruciali, ale kingstony będą mniej problemowe. Jak chcesz wydajność zostaw Cruciale. Bezproblemowość fury, ale jak dla mnie one i tak są przepłacone. CL 20 mają tylko 1 timing, a reszta jest nadal cl22 i jak pisałem nie są szybsze od najtańszych kości za 500zł 2x16GB goodrama ze względu na układ 1Rx8. Najszybsze kingstony byłyby w układzie 2Rx8, ale nie są już produkowane. 

Tu masz specyfikację. Fury są 1Rx8

https://www.kingston.com/dataSheets/KF432S20IBK2_32.pdf

 

1Rx8 vs 2Rx8 to układ kości 

1Rx8 to 4 kości ram w jednym rzędzie po jednej stronie pcb ramu. Łącznie 8 kości po 2GB

2Rx8 to 4 kości ram w dwóch rzędach po jednej stronie pcb ramu. łacnie 16 kości po 1GB.

Tu są stare kości już nieprodukowane 2Rx8 i takie też są Cruciale. 

https://www.kingston.com/dataSheets/HX432S20IB_16.pdf

 

A tu wizualizacja czym się do siebie różnią kości. 

Bez-nazwy.png

  • Dobra wypowiedź 1
fawfrf
komentarz
komentarz

@seba84_2005  Ciekawe jest to, że w x-komie pokazują grafikę 2Rx8 do tych pamięci co mają 1Rx8. Teraz mam zagwozdkę, osobiście wolałbym bez problemowość, ale nie wiem czy wgl odczuję różnice w grach miedzy tymi dwoma kościami. Na wydajności też mi zależy, raczej gram w gry głównie w rozdzielczości 2k ( ram pewnie nie ma na to wpływu większego. ) Z kolei, jak wcześniej wspomniałeś MSI raczej nie wspiera tych cruciali, nie chce sytuacji  że pewnego dnia coś mi się w lapku spali i nie będę mógł zwrócić tych pamięci.  Miałeś jakieś problemy z tymi crucialami ? 

seba84_2005
komentarz
komentarz

W 2k nie odczujesz różnicy nawet względem najtańszych kości 2x16GB 1Rx8 cl22. W tej rozdzielczości dominuje gpu. Nie mam problemów z nimi i nic nie może się spalić, Najwyżej jeśli już ram może być problem z niestabilnością, ale wystarczy podnieść pierwszy timing np na cl18, lub ustawić cruciale na cl 20-20-20 przy 1.2v, to i tak lepiej niż fabrycznie Fury. 

fawfrf
komentarz
komentarz

@seba84_2005  dobra, ostatnie pytanie. Pisałeś wcześniej, że testowałeś również pamięci kingstona. Zauważyłeś różnice w ogólnym działaniu laptopa między tymi kingstonami a crucialami ? Laptopa używam co jakiś czas  do grania oraz do programów typu AutoCad, ArcGis i  inne tego typu podobne. Na bazowych pamięciach i tak raczej chodziły w miare dobrze, ale jestem ciekaw jak duża jest różnicy między tymi dwoma pamięciami. Szukałem w internecie porównań ale nie znalazłem.   Jeśli jest coś w tych crucialach o co musze się martwić, to nie wiem czy nie wymienić na te kingstony i mieć spokój psychiczny. Tylko teraz pytanie czy wgl odczuję różnice między tymi dwoma. 

seba84_2005
komentarz
komentarz

Kości to kości. Różnica jest tylko między parametrami i to ona ma wpływ na wydajność, Zachowanie laptopa jest zawsze takie samo i nie ma znaczenia czy są to najtańsze kości, czy najdroższe. W grach przy rozdzielczości 2 k nie zauważysz różnicy. W programach może kilkanaście sekund szybciej coś wyrenderujesz. 

Cruciali bym nie kupił, jeśli byłyby w cenie fury i tym bardziej fury w cenie jakiej są teraz. 

 

Tu masz testy w grach na procesorze amd + różne kości:

 

fawfrf
komentarz
komentarz

A jak z tym podłączaniem zewnętrznego monitora ? Bo wtedy to się przełącza chyba z automatu na rtxa i bierze z niego pełną wydajność. Czy to ma tylko wpływ jak zmieniam między tym trybem hybrydowym a dedykowanym ?  Raczej i tak zostawie na hybrydowym, bo wtedy nie moge podłączyć zewnętrznego monitora. Ale i tak z ciekawości zapytam. Chyba zostane przy tych crucialach, opinie są różne ale raczej przez to, że nie wszystkie lapki ogarniają profile XMP. Mam nadzieje, że po za tymi problemami co pisałem już nic więcej się nie wydarzy. 

seba84_2005
komentarz
komentarz

Z monitorami nie powinno być problemów. Opinie są złe, bo 99% laptopów nie obsługuje XMP. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.