x-kom hosting

Router GSM 5G lub LTE do domu jednorodzinnego

VoxMortis
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

 

Przeprowadzam się pod Warszawę niedługo i niestety brak tam światłowodu. Znalazłem internet bezprzewodowy mobilny w T-mobile i teraz chce zaplanować jak przygotować się na tą operację.

Znalazłem dwie opcje ale kompletnie się nie znam na tym, więc byłbym wdzięczny za jakiekolwiek porady.

Opcja 1

Opcja 2  taki router plus jakaś antena kierunkowa

Opcje 1 kolega mi odradza bo mówi że jak na dachu umieszczę ten router z kartą sim to będzie strasznie ściągał pioruny i szybko się to zepsuje.

Dom jest na obrzeżach lasu.

Budżet około 1k-1,5k zależy mi na czymś porządnym.

Dzięki i pozdrawiam,

Vox

 

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
Godzinę temu, VoxMortis napisał:

to będzie strasznie ściągał pioruny

Niech se mózg na spacer wyprowadzi, a nie głupoty Ci gada. A później ludzie protestują przeciwko 5G jak nie mają podstawowej wiedzy o piorunach. Zapytaj się go czy ziemia albo czy Słońce krąży wokół Ziemi?!

 

Kup sobie coś ze stajni Mikrtotika, a nie zabawki maretowe jakieś.

https://www.google.com/search?q=mikrtoik+lte&oq=mikrtoik+lte&aqs=chrome..69i57j0i13l9.4754j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Prowadzisz RJ-45 na dach i już. Na dole masz internet. Tylko tyle że musisz to po domu rozprowadzić, więc dowolny router/access point i do przodu.

Godzinę temu, VoxMortis napisał:

i szybko się to zepsuje.

 

Jeśli Ci walnie piorun w ten Twój domek, to router będzie Twoim najmniejszym problemem.... A jak jest dobra odgromówka to nic nie będzie ani instalacji ani routerkowi (ale mówię o MT, jeśli chodzi o te marketowe to nie wiem).

 

PS. Powiem Ci tak, mam na dachu 2 anteny (wieżowiec 11 pięter), na balkonie (9 piętro) 2 anteny kolejne.... Dodatkowo kable po dachu poprowadzone i przyczepione paskami zaciskowymi do - ODGROMÓWKI.... NIC SIĘ NIE WYDARZYŁO OD 20 LAT. 

PS2. Internet jaki z tego wyciskam to 4x 100M/100Mb/s + telewizja, ale sam sobie wszystko robiłem i żaden LTE. Może w następne wakacje zmienię jedną z anten na dachu i będzie 1G/1G, ale musi mi się chcieć, bo na 2 dachy musiałbym wyjść... 

VoxMortis
komentarz
komentarz
10 minut temu, gavron7 napisał:

Kup sobie coś ze stajni Mikrtotika,

A mógłbyś polecić coś konkretnego najlepiej z polskiego sklepu?

Router rozumiem że sugerujesz coś takiego, i na dachu montuje się tą antenę, wciska tam SIM kartę a do domu idzie kabel ethernetowy do routera wifi wewnętrzenego?

 

 

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

np.  https://www.wisp.pl/p6192,mikrotik-sxt-lte-kit-rbsxtr-r11e-lte.html

Poprzednią wersję instalowałem np. w Żabkach, TESCO czy innych tego typu placówkach. (ale jeszcze wtedy nie wspierała LTE)

 

Ale jeśli chodzi o GSM to Ci nie doradzę, bo nie znoszę neta z GSMów i uważam że tego typu internet nadaje się tylko do telefonów i tabletów a nie kompów. Nasomiast możemy porozmawiać o samych routerach MT, bo wszystkie są identyczne tzn ten sam soft siedzi w nich i takie same rzeczy można skonfigurować (tzn wszystko co tylko sobie wymyślisz).

 

Ten z linku jak widzisz ma nawet 2x sim :> więc dual WAN możesz zrobić :)

VoxMortis
komentarz
komentarz (edytowane)
2 godziny temu, gavron7 napisał:

Ale jeśli chodzi o GSM to Ci nie doradzę, bo nie znoszę neta z GSMów

Też nie jestem fanem, obecnie mam światłowód od UPC, ale tam gdzieś się przeprowadzam nie ma światłowodu. Więc taki Internet GSM LTE to jedyna opcja.

Może nie jedyna ale chyba najtańsza.Bo 450PLN miesięcznie za Starlink to mnie nie stać :D

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
32 minuty temu, VoxMortis napisał:

Więc taki Internet GSM LTE to jedyna opcja

Raczej nie jedyna tylko pewnie nie wiesz gdzie szukać :P

Podaj jakieś bliższe namiary, może być na priv

VoxMortis
komentarz
komentarz (edytowane)

Wieś Marynin koło Grodziska Mazowieckiego.

A taki Link ?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Musiałbyś jeszcze bliższą lokalizację podać ale generalnie jest Orange (większość miedziucha) - do 20Mb/s ale są też miejsca nawet powyżej 100Mb/s (na świetle)

https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

VoxMortis
komentarz
komentarz

A co znaczy miedziucha?

A po GSM z taką anteną jak w ostatnim linku nie wyciągnę więcej?

Telefon z kartą T mobile tak 5mbs pokazywał, więc liczę że na dachu powinno być lepiej i z takim sprzętem kierunkowym.

Gość
komentarz
komentarz

Może najpierw uzmysłów sobie jedną, najważniejszą rzecz jeśli chodzi o GSMy... Do jednego nadajnika (BTSa) łączy się setki osób. Część z nich tylko chwilowo, a część zostaje na stałe (bo np. mieszkają w okolicy). 

Zróbmy sobie króciutkie, bardzo ogólne założenia (dla pokazania zasady działania). Do BTS'a dostarczany jest net 1Gb/s (1000Mb/s) symetryczny. Podłączonych na stałe (czyli mieszkają w okolicy) np. 100 osób.

Z tego już wynika, że będziesz miał neta od 10Mb/s do 1Gb/s. Dodatkowo 50 osób "przejeżdza" w okolicy, łapiąc się na tego samego BTSa, a więc transfer będzie od 6.6Mb/s do 1Gb/s. Jak widzisz transfer zależy od ilości ludzi podłączonych i korzystających z danego BTS'a.

Dodatkowo "rozkład" ludzi na BTSie zależy od pory dnia, odległości od BTS'a, widoczności BTS'a, pogody, itp.

Tak naprawdę robienie speedtestu na mobilnym internecie ma się nijak do rzeczywistości bo sekundę po wykonaniu testu możesz mieć spadek transferu o 99%, albo w ogóle zostać odcięty bo BTS uzna że potrzebuje więcej przepustowości dla toru audio. Właśnie, o piorytetach na poszczególne protokoły nie wspomnę, a dodatkowo dla GSMów piorytetem nadrzędnym jest audio (które w dzisiejszych czasach pewnie również idzie netem), a nie net dla klientów. 

To dlatego właśnie np. rządowy speedtest (https://pro.speedtest.pl) nie zrobi Ci testu certyfikowanego, a co za tym idzie nie będziesz mógł zaskarżyć prędkości, dla internetu mobilnego!

 

 

28 minut temu, VoxMortis napisał:

A co znaczy miedziucha?

Kable miedziowe - w przypadku Orange to po prostu neostrada

 

 

 

Już wiesz dlaczego nie uznaję tego za internet stacjonarny? Nieważne co mówią w reklamach, fizyka jest jedna i jej nie przeskoczysz!

VoxMortis
komentarz
komentarz

Rozumiem. Dzięki wielkie za pomoc. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.