x-kom hosting

"Telefon został zainfekowany/zawirusowany"

cristian9
utworzono
utworzono

Cześć,

 

na telefonie szukając czegoś w wyszukiwarce przypadkowo kliknąłem na odnośnik do jakiejś dziwnej strony na liście wyników wyszukiwania. Po włączeniu się strony wyświetlił się ten dziwny komunikat w stylu: "Twój telefon został zawirusowany. Kliknij, aby ściągnąć antywirusa" - nie pamiętam dokładnie, ale chodziło o zawirusowanie telefonu i zachęcenie do kliknięcia w link - coś na wzór komunikatów "wygrałeś iPhone".

 

W nic nie klikałem na tej stronie, tylko od razu kliknąłem na telefonie przycisk cofnięcia i wyszedłem z tej strony. Po chwili jeszcze raz w nią wszedłem (już świadomie), aby sprawdzić, czy znów tej komunikat się wyświetli. Wyświetlił się ponownie, więc znów zamknąłem stronę. 

 

Czy możliwe jest, że od samego wejścia na tę stronę telefon został czymś zainfekowany?

Bromidum
komentarz
komentarz

Ustaw nextDNS na swoim smartfonie → https://soo.bearblog.dev/nextdns/
Szczegółowo jak ustawić na Androidzie/iPhonie znajdziesz w zakładce "Konfiguracja".

Powyższa domena z komunikatem o wirusie to "straszak". Może wyrządzić szkodę jeśli kieruje do złośliwego .apk, który musiałbyś zainstalować (włączając instalacje spoza Google Play) i nadać odpowiednich uprawnień. ;)

  • Dobra wypowiedź 1
bzad
komentarz
komentarz

Kolega wyżej dobrze wszystko wyjaśnił, od siebie dodam że na smartfonach nigdy nie instaluj oprogramowania z poza bezpiecznych źródeł czyt. Google Play czy App Store, przez samo wejście na strone nie stanie Ci się krzywda ale jedno kliknięcie "zezwól" bez czytania o co chodzi może doprowadzić do nieszczęścia :)

  • Dobra wypowiedź 1
cristian9
komentarz
komentarz

Bardzo Wam dziękuję. :)

 

Czyli w tej sytuacji nie ma potrzeby nawet przywracania telefonu do ustawień fabrycznych?

bzad
komentarz
komentarz

@cristian9 w mojej ocenie nie, zawsze możesz sprawdzić stan telefonu choćby wbudowanymi narzędziami w telefonie w zależności od marki w huaweiu np jest to bodajże huawei care, a od siebie do poprawienia wydajności telefonu czy pc'ta w prosty sposób (usuwanie zbędnych rejestrów czy plików tymczasowych) polecam CCleaner.

  • Dobra wypowiedź 1
Anawa
komentarz
komentarz

Jest mało prawdopodobne, aby od samego wejścia na stronę, telefon został zainfekowany. Prędzej jest tak, jak koledzy tutaj napisali, że jest to po prostu tzw. straszak. Jakbyś dalej kliknąć i ściągnął z tej strony polecanego "antywirusa" to wtedy z dużą pewnością mogłyby zostać wyrządzone szkody na Twoim telefonie. Jeżeli chodzi o sam komunikat o zainfekowaniu telefonu to dosyć często można się na niego natknąć - czasami po przejściu na stronę z wyników wyszukiwania wyświetla się komunikat. Świadczy to zazwyczaj o tym, że strona została zainfekowana i umieszczony został niebezpieczny skrypt. To jest o tyle wkurzające, że czasami ten komunikat o zawirusowaniu trudno jest zamknąć, ze względu na pętlę przekierowań... :) (cofamy się do poprzedniej strony, a ona nas znowu przekierowuje na stronę z komunikatem - czasami takich przekierowań może być kilka).

  • Dobra wypowiedź 1
Bromidum
komentarz
komentarz (edytowane)

Dlatego zaleciłem @cristian9 ustawienie nextDNS, gdyż korzysta domyślnie z listy CERT Polska/KAD-Przekręty. Jeśli postąpi zgodnie z poradnikiem dojdzie do tego blokowanie nowo zarejestrowanych domen (poniżej 30 dni) i blokowanie domen najwyższego poziomu (np. .xyz, .icu, .top) - co z pewnością wyeliminuje wiele niepożądanych stron.

Co do CCleanera - to raczej bym odradzał jego stosowanie na Windowsie. Może stwarzać wiele problemów ze stabilnością i jest odradzany na forach Microsoft.
Lepiej wykonać proste oczyszczanie systemowym narzędziem Oczyszczanie dysku lub użyć otwartoźródłowego BleachBita.

Na Androidzie antywirusy czy optymalizatory raczej nie mają racji bytu, ale dla swojego komfortu możesz użyć jednorazowo Malwarebytes.

 

  • Dobra wypowiedź 1
Anawa
komentarz
komentarz

Patrzę, że nextDNS to fajna sprawa, tylko wątpię, że przeciętny użytkownik będzie wiedział, na czym to polega i jak ustawić na telefonie :) Sam za bardzo nie wiedziałem, w czym a rzecz, a trzeba się po prostu zarejestrować na stronie (tam otrzymamy nasz prywatny DNS), a następnie skonfigurować telefon (w przypadku Androida to będzie wejście w ustawienia -> sieć i internet ->(zaawansowane) Prywatny DNS -> i później trzeba wybrać "Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS" i wpisać adres otrzymany po rejestracji. Oprócz tego widzę, że jest aplikacja NextDNS i ma sporo pobrań.

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.