x-kom hosting

Rozmieszczenie wentylatorów w obudowie.

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: toska78 ,
Hexyoo
utworzono
utworzono

Witam serdecznie. Borykam się ostatnio z rozterką dotyczącą przepływu chłodzenia w mojej budzie.
Na początku może przedstawie rozmieszczenie wentylatorów.

Tył: Be Quiet Pure Wings 140 mm x 1
Góra: Be Quiet Pure Wings 140 mm x 2
Przód: Chłodnica NZXT Kraken X63 2x 140 mm
Obudowa: Be Quiet Pure Base 500

Zamysł obecnie mam taki że tył oraz góra wciąga zimne powietrze które wylatuje przodem i przepływa przez chłodnice - lecz zacząłem się zastanawiać czy faktycznie przednie wentylatory wyciągają ciepłe powietrze które przechodzi przez chłodnice, w zamyśle powinny one chłodzić AIO a w sumie dmuchają ciepłym z budy w niego.

Drugi pomysł to przód wciąga zimne powietrze które przechodzi przez chłodnicę a górne i tylni wyciąga je - pomysł ok tylko znowu zacząłem się zastanawiać czy to dobry pomysł aby przednie wentylatory wciągając zimne powietrze które przechodzi przez chłodnice ociepla się i w sumie wiruje po budzie nie dostarczając zimnego powietrza. ..

Trzecia opcja to przód wciąga zimne powietrze które przechodzi przez AIO chłodząc je, tył wciąga zimne powietrze, a góra wyciąga.

Moja rozterka może dla niektórych wydać się śmieszna ale mam w budzie Ryzena 9 5900x który nie należy do chłodnych procesorów i na prawdę ma co chłodzić to aio.

Bardzo proszę o pomoc.

  • Rekomendowana odpowiedź
toska78
komentarz
komentarz

Ja bym zastosował drugą opcję. I to niezależnie czy jest chłodzenie powietrzne czy AIO na CPU, zasilacz u góry czy na dole, choć u Ciebie na pewno na dole.

  • Dobra wypowiedź 1
Gorack
komentarz
komentarz

Ja bym poszedł w opcję #2

Tylni wentylator na pewno nie ma filtrów przeciw kurzowych i będzie wciągał Ci syf do środka. Tego byś chyba nie chciał?

  • Dobra wypowiedź 1
Hexyoo
komentarz
komentarz

@toska78 na dole.

@Gorack w sumie logiczne. 
 

anioł2009
komentarz
komentarz

Zmien budę bo do przewiewnych ona nie nalezy absolutnie.

Hexyoo
komentarz
komentarz

@anioł2009 Oglądałem testy przed zakupem i nie było o niej złego słowa.
 

anioł2009
komentarz
komentarz

Pure Base 500 to piekarnik.

Hexyoo
komentarz
komentarz
11 minut temu, anioł2009 napisał:

Pure Base 500 to piekarnik.

To w takim razie te wszystkie testy nadają się do kosza. Już nie wiem sam gdzie mogę zaczerpnąć wiedzy..

anioł2009
komentarz
komentarz

Wziąłeś pod uwagę że sponsorowane testy są zapłacone ??? Jak mi zapłacą to też wcisnę kit ludziom że zasilacz akyga 400w pociągnie 3070ti i 11700k po oc. 

Hexyoo
komentarz
komentarz

@anioł2009 To jaką obudowę polecasz?

anioł2009
komentarz
komentarz

@Hexyoo to już inny temat... ale ja bym celował od samego początku w taką konstrukcję mając na uwadze aio 280mm które masz https://www.x-kom.pl/p/560878-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500dx-black.html

 

Wracając do tematu, jeśli jakimś cudem dałoby radę zamontować aio na górze Twojej obudowy to bym to tam zamontował wentylatory mają dmuchać na chłodnicę i wywalać ciepłe powietrze do góry.  Wtedy na tył dałbym wywiew a na przód dał 3 wentylatory niskoprofilowe (10-15mm grubości) z nadzieją że boczną siatką zassają powietrze do środka obudowy.

 

Nie zrozum mnie źle ale jeśli faktycznie masz zwykłą pure base 500 to ona nie nadaje się do takich komputerów z aio, ona na przodzie ma matę wygłuszającą naklejoną co dodatkowo dusi powietrze i ogranicza ruch zimnego powietrza. 

 

Można to odratować bez kupna nowej budy ale trzeba nieco pomyśleć.

  • Dobra wypowiedź 1
anioł2009
komentarz
komentarz

No to zwykła a'la piekarnik. Spróbuj ogarnąć czy da sie zamontować Twoje aio na górze.

ero123
komentarz
komentarz

Aio 280 nie wejdzie na góre

Hexyoo
komentarz
komentarz
4 minuty temu, anioł2009 napisał:

Spróbuj ogarnąć czy da sie zamontować Twoje aio na górze.


Widzę że się da zamontować wentylatory 2x140 mm więc myślę że miejsca wystarczy aby zamontować chłodnicę. Tylko mogą być problemem wtyczki zasilające na płycie.
Wrócę do domu i zacznę działać. Jeżeli się uda to zrobię tak jak mówisz.

3 na przodzie wciągające zimne, góra wyciągająca przez AIO a tył wyciągający.
Dam znać co i jak.

ero123
komentarz
komentarz

Tylko, ze aio jest dluzsze niz 2 wentylatory 140mm o ok 3cm

Hexyoo
komentarz
komentarz
1 minutę temu, ero123 napisał:

Tylko, ze aio jest dluzsze niz 2 wentylatory 140mm o ok 3cm


Na długość wejdzie na pewno bo sprawdzałem kiedyś. Pytanie tylko czy śruby załapią.

anioł2009
komentarz
komentarz

Jak wspominalem..nie ma rzeczy niemozliwych tylko trzeba podlubac troche. Nie raz wciskalem takie aio ktore wg producenta sie nie miescilo ale jednak sie zmiescilo i dziala :)

 

Hexyoo
komentarz
komentarz
35 minut temu, anioł2009 napisał:

Jak wspominalem..nie ma rzeczy niemozliwych tylko trzeba podlubac troche. Nie raz wciskalem takie aio ktore wg producenta sie nie miescilo ale jednak sie zmiescilo i dziala :)


Dziecko zaśnie i zacznę dłubać :)

Panowie temat prezentuje się następująco.

Montowanie chłodzenia na górze odpada - nachodzi na pamięci ram. Gdyby nie to bez problemu by mogło się tam znaleźć.
Zakup nowej budy odpada, ta ma niespełna miesiąc i zbytnio nie uśmiecha mi się inwestować kolejnych kilku stów na nową.

Rozmieściłem wentylatora w taki sposób że na przodzie zainstalowana jest chłodnia AIO oraz 2 wentylatory które ,zasysają zimne powietrze ,które przechodzi przez chłodnice i jest wtłaczane w głąb budy. Tylni oraz 2 górne wentylatory wyciągają ciepłe powietrze.

Temperatury przy włączonej przeglądarce oraz NZXT CAM to 40 stopni CPU, 34 stopnie GPU - myślę że stabilne liczby.

Dziękuje wszystkim za udział w dyskusji :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.