x-kom hosting

Podział internetu (Starlink) między sąsiadów

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Gość ,
magiqq
utworzono
utworzono

Witam,

 

przychodzę z całkiem nietypowym pomysłem. Mieszkam na wsi (Kosobudz, Lubuskie) i interesowałby mnie podział i internetu (a dokładniej Starlinka) między 3-4 sąsiadów. Składalibyśmy się miesięcznie na jego opłacenie.

 

Chciałbym ustawić talerz na dachu jednego z budynków. Od tego chciałbym za pomocą ethernetu pociągnąć zasięg do każdego domu i wstawić tam urządzenie działające jako access point.

 

Nie jestem pewien jak można to zrobić dlatego proszę was o pomoc. Miałoby to prawo w ogóle działać?

  • Rekomendowana odpowiedź
Gość
komentarz
komentarz

Właśnie tak jak opisałeś. 

 

Jeden dom robisz jako pkt centralny i tam umieszczasz zestaw SL.

Kablem ethernet wpinasz SL z głównym routerem (bylejaki xDSLowy), ale proponuję do tego Mikrotik'a np. hEX'a.

Kabel ethernet z każdego domu doprowadzasz do głównego routera. W każdym domu totalnie dowolny router. I już. Wszystko.

Jeśli portów w głównym routerze jest za mało wstawiasz dowolnego switcha.

 

W tej konfiguracji każdy z użytkowników ma neta ale nie widzi się nawzajem, czyli bez kombinowania nie ma opcji udostępniania między sobą dysków, drukarek itp.

 

Jeśli chciałbyś udostępniać te rzeczy to routery w domach trzeba przełączyć w funkcję Access Point, ale nie ma to najmniejszego sensu - przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

 

 

magiqq
komentarz
komentarz (edytowane)

@gavron7 Albo można zamiast routera użyć switcha i bezpośrednio podłączyć pod niego starlinka.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

@magiqq Tylko wtedy chociażby:

1. nie masz kontroli nad swoją siecią

2. Twoje urządzenia są widoczne z zewnątrz

 

magiqq
komentarz
komentarz

@gavron7 A kwestie prawne? Jakby ktoś z sąsiadów robił nieprzyzwoite rzeczy w sieci kto poniesie odpowiedzialność?


I jak miałoby to wyglądać rozesłanie zasięgu po każdym domu? Jakieś repeatery z TP-Linka czy jak?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie poruszałem tego tematu bo nie wiem jak jest z umową ze SL. Wszyscy PL operatorzy mają w umowie zapis, iż nie możesz udostępniać neta poza lokal. Czyli tak naprawdę zapis ten mówi, że jeśli masz na jednej posesji dwa domy to udostępnienie do drugiego (Twojego) domu już jest łamaniem umowy. W przypadku SL przypuszczam, że takiego zapisu może nie być. A co do kwestii "nieprzyzwoitych rzeczy" to jeśli nie jesteś ISP, to bierzesz to na własną d... Do właściciela neta przyjdą odpowiednie służby. Ale to wszystko dotyczy PL ISP. Ponownie nie wypowiem się odnośnie SL, bo nie wiem czy jest to firma zarejestrowana w PL jako ISP czy nie. 

 

30 minut temu, magiqq napisał:

I jak miałoby to wyglądać rozesłanie zasięgu po każdym domu? Jakieś repeatery z TP-Linka czy jak?

napisałem Ci... W każdym domu dowolny router.

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.