x-kom hosting

Ten sam Adres IP dwóch urządzeń?

BlackHorse
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, korzystam w domu głównie z dwóch urządzeń. Ze smartfona i laptopa. Mam router (od dostawcy internetowego), dzięki któremu mam połączenie internetowe. Laptop połączony jest z routerem kablem, zaś smartfon odbiera sygnał Wi-Fi. Czy normalne jest to, że oba te urządzenia mają ten sam adres IP, a jeśli tak, to czy da się zrobić by jedno urządzenie miało inny adres IP?

Mam też dane komórkowe dzięki operatorowi komórkowemu. Wtedy, kiedy je włączę adres IP jest inny, to wiadome.

 

Jest też taka sprawa. Dostawca internetu zamontował mi router Huawei. W posiadaniu mam też inny, stary router. Czy mogę zrobić tak, że połączę oba? Dawniej miałem jeden połączony właśnie z drugim i na smartfonie miałem do wyboru 2 sieci Wi-Fi, które działały. Nie wiem dlaczego tak się działo.

Edytowane przez BlackHorse

gavron7
komentarz
komentarz

1. 

45 minut temu, BlackHorse napisał:

oba te urządzenia mają ten sam adres IP

nie ma takiej opcji

2.

45 minut temu, BlackHorse napisał:

kiedy je włączę adres IP jest inny

wrrr

 

Odpowiedź na całość 1+2:

PRECYZUJ PYTANIA!!!!! Wbrew pozorom to BARDZO ważne!

 

W bardzo dużym skrócie i uproszczeniu:

Jeśli w jakiejkolwiek sieci są urządzenia o tych samych adresach IP to wprowadzają chaos i generalnie sprowadza się to do tego że naprzemiennie urządzenia tracą dostęp do zasobów. 

Tobie chodzi o to że wszystkie Twoje urządzenia są widoczne w sieci pod tym samym adresem IP. Czy Twoje urządzenia są podłączone do internetu bezpośrednio? NIE - przy pomocy routera. A to właśnie router odpowiada za translację adresów (bo masz kilka w swojej sieci), a sam jest widoczny pod 1 (od strony ISP). I to właśnie ten adres widzisz na stronach na które wchodzisz...

 

Godzinę temu, BlackHorse napisał:

Czy mogę zrobić tak, że połączę oba?

tak

 

Godzinę temu, BlackHorse napisał:

Nie wiem dlaczego tak się działo.

bo każdy router ma internet podłączony, różnica jest taka że z drugiego "widzisz" i możesz wejść na urządzenia pierwszego, a z pierwszego nie widzisz i nie możesz wejść na urządzenia drugiego. Oczywiście bez przekierowań portów i jeśli oba routery pracują jako routery. 

 

  • Dobra wypowiedź 1
BlackHorse
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra, po kilkukrotnym przeczytaniu Twojej odpowiedzi zrozumiałem. 

 

Czyli jeśli podłączę ten drugi, starszy router do aktualnie działającego, to czy coś sie zmieni? Czy jakość połączenia internetowego będzie jakaś lepsza? Czy będzie miało znaczenie to, z którym routerem się połączę wtedy?

 

Edytowane przez BlackHorse
gavron7
komentarz
komentarz

Kolego, może zacznij od PODSTAW.

1. przeczytaj moje wypociny (w dodatku w tym samym dziale, więc wstyd że nie szukasz odpowiedzi na własną rękę):

 

2. W skrócie, bo pewnie stwierdzisz że nic nie qmasz.. WIFI to fale radiowe, a z kolei fale radiowe to fizyka. A jak rozumiem na fizykę chodziłeś i wiesz że każda fala zanika, więc zasięg takiego radia zanika wraz z odległością od nadajnika. 

Biorąc to pod uwagę nie da się odpowiedzieć "tak/nie" na Twoje pytanie bo po raz kolejny brakuje informacji dosyć mocno kluczowych - np. gdzie masz ulokowane routery, czy gdzie masz ulokowane urządzenia które z nimi będziesz łączył?

Jeśli routery postawisz obok siebie (nawet w tym samym pomieszczeniu) to tak naprawdę nic nie zmieni. Natomiast jeśli masz np. dom piętrowy i na parterze masz jeden, a drugi umieścisz na piętrze (i zepniesz je ze sobą kablem) to gwarantuję Ci poprawę swoich "doznań sieciowych" :P oczywiście jeśli połączysz się z tym który jest bliżej miejsca w którym aktualnie jesteś. Najlepiej w ogóle jeszcze przy pomocy WifiAnalyzera ustawić na obu odpowiednie i różne kanały. Katastrofalną rzeczą którą można zrobić w takim przypadku jest nazwanie sieci identycznie na obu routerach (opisałem to w linku powyżej) - nie wiesz wtedy do czego się łączy Twoje urządzenie.

 

 

 

BlackHorse
komentarz
komentarz

Kolega gra wraz ze swoją dziewczyną w jedną taką grę przeglądarkową. Na każdy kraj przypada kilka serwerów i nie można grać na jednym serwerze z jednego IP na więcej niż jednym koncie, bo można za to bana wyłapać. Oni jednak grają na tym samym serwerze z innych adresów IP. Pytałem go, jak oni to robią. Ten mi odpowiedział, że grają z innych urządzeń. Przecież to, że grają z innych urządzeń nie ma na to wpływu, czyż nie? Chodzi raczej o adres połączenia sieciowego, czy będzie ten sam... 

 

 

Ale wracając do sedna, jakie są sposoby na zmianę adresu IP? Bo wiem, że:

1. Moge uzyskać inny adres IP, dzięki korzystaniu z danych komórkowych od operatora, zamiast korzystać z Wi-Fi.

2. Mogę też skorzystać z Wi-Fi sąsiada (bo rozumiem, że jeśli ma on tego samego dostawcę internetowego, to ten przydzielił mu inny adres IP sieciowy).

2. Mogę użyć VPN.

3. Wyczytałem, że można ręcznie zmienić, ale czy to bezpieczne i nie będzie wtedy żadnych problemów? 

4. Również dowiedziałem się w necie, że można przez serwer proxy, ale musiałby mi ktoś to wyjasnić, bo zielony w tym jestem.

gavron7
komentarz
komentarz

Nie wiem czy zauważyłeś ale wszystkie Twoje punkty dotyczą IP z którego WIDAĆ Cię w sieci.

Pkt 2 może nie być trafiony, bo 99% jest tak że osiedla albo jakaś ich część wychodzi tym samym adresem. Poza tym jest mało legalny, bo to jest kradzież :P.

Pkt 3 dotyczy TWOJEJ sieci a więc nie ma wpływu najmniejszego na to co będzie za Twoją siecią.

Pkt 2 i Pkt 4 zasada działania jest identyczna, czyli za pośrednika używasz dodatkowego urządzenia (VPN/PROXY), z tą różnicą że VPN pozwala na wiele więcej ale niejednokrotnie potrzebny jest dodatkowy soft bo system sam z siebie nie ogarnie.

BlackHorse
komentarz
komentarz

Gościu, o jakiej Ty kradzieży mówisz? Przecież jeśli sąsiad podał mi hasło do swojej swojego Wi-Fi, to dlaczego miałbym z niego nie korzystać?

gavron7
komentarz
komentarz (edytowane)

1. W każdej sieci, bez wyjątku w umowie jest zakaz udostępniania neta poza lokal, dotyczy to tym bardziej osoby trzeciej, Jeśli operator to wykryje/zobaczy/ktoś mu zgłosi, może nałożyć karę na właściciela, zerwać umowę, podać do sądu. 

2. To "współudział" :P

3. A czy napisałeś że sąsiad Ci udostępnił?

 

Tak czy siak takie zachowanie jest kradzieżą, tak samo jak jest kradzieżą "dzielenie się" telewizją, kontem na Netflix, HBO czy innych VOD.

 

 

 

PS. Ciekawe czy sąsiad wie jak mocno ryzykowne jest udostępnianie neta (i nie chodzi o "zapisy w umowie")... 

Edytowane przez gavron7

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.