x-kom hosting

Jaką pamięć RAM wybrać? Amd Ryzen 5 1600

ulek_7
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

Miałem kiedyś jedną kość RAM Goodram irdm x 3000 mhz 1x8GB. Wymieniłem ją na 4x4GB Goodram irdm x 3000 mhz, ponieważ 8 GB mi nie starczało. Jak się jednak okazało, pamięci nie chcą uruchomić się w 3000 mhz tylko w 2133 mhz, a do użytku mam tylko 8 GB, ponieważ pozostała połowa to "sprzętowa zarezerwowana". W dodatku komputer zaczął pracować znacznie wolniej. Jaką pamięć powinienem wybrać, aby dobrze współpracowała z komputerem, a w szczególności z procesorem?

Mój komputer:

Procesor: Amd Ryzen 5 1600,

Pamięć RAM: GOODRAM 4x4GB,

Płyta główna: MSI B350 PC MATE, 

Karta graficzna: Asus GTX 1060, 

Zasilacz: Antec VP-PC 500W, 

Dysk SSD: Kingston 120GB 2,5" SATA SSD A400,

Dysk HDD: Toshiba 1TB 7200 obr. 64MB P300 OEM.

Anawa
komentarz
komentarz

Cześć. Wszystkie pamięci mają być nowe? Jaki masz budżet?

ulek_7
komentarz
komentarz

Co to znaczy że pamięci są nowe? Budżet do 500 zł.

ulek_7
komentarz
komentarz

A dałoby rade, aby poszło na co najmniej 3000 mhz?

Anawa
komentarz
komentarz

Nie znam się na tym. Z opisu wynika, że przy OC obsługuje max DDR4-3200.

ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

Gdzieś przeczytałem, że ktoś kupił te kości https://www.x-kom.pl/p/266771-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-ripjaws-v-black.html (są one kompatybilne z moją płytą ale niby tylko do 2667 mhz). Ta osoba miała tą samą płytę głowna co ja i procesor, i u niej ta pamięć działała normalnie na 3200 mhz. Tylko ze jesli moje aktualne kosci źle działają to te z linka będą działały dobrze? Pytam, bo się na tym w ogóle nie znam, i chce się upewnić. 

ThreeG
komentarz
komentarz

Z tego co pamiętam pierwsza generacja ryzenów wypadała tak sobie jeśli chodzi o kompatybilność pamięci, a stabilność na 3200mhz może też zależeć od sztuki procesora. Na pewno warto zaktualizować bios jeśli tego nie zrobiłeś, bo aktualizacje poprawiają kompatybilność z pamięciami. A wracając jeszcze do tego spadku z 3000mhz do 2133mhz to takie rzeczy też mogą się dziać, właśnie gdy przechodzisz z single channel na dual/quad channel (kontroler pamięci jest wtedy bardziej obciążany, i może tego nie udźwignąć w niektórych przypadkach)

  • Dziękuję 1
ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

To znaczy, ze jak kupie te pamieci, to jest ryzyko, ze procesor ich nie udzwignie w 3200 mhz i musialbym go wymienic?

ThreeG
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak, jest taka szansa. No ale prawdopodobnie będzie tak samo jak w przypadku GoodRamów, czyli płyta odpali pamięci na niższym taktowaniu. Sprawdź jeszcze na stronie producenta listę kompatybilnych pamięci https://pl.msi.com/Motherboard/B350-PC-MATE/support#mem (chociaż z tą listą też jest różnie, bo czasem takie listy mają braki)

ulek_7
komentarz
komentarz (edytowane)

Czyli musiałbym wymienić procesor aby mieć pewność, że pamięci zadziałają prawidłwo? Chyba, że mogę coś zrobić z tym procesorem żeby utrzymał te ramy.

ThreeG
komentarz
komentarz

Zaktualizuj sobie najpierw bios, wtedy zobaczysz czy może poprawi się sytuacja na obecnych kościach, a później możesz ewentualnie pomyśleć o zmianie procesora.

ulek_7
komentarz
komentarz

Zainstalowałem najnowszy bios i wciąż to samo

Anawa
komentarz
komentarz

Zobacz stronę poniżej, masz tam informację, że 4 kości Single Rank będą działać maksymalnie na 2133 Mhz:

https://en.wikichip.org/wiki/amd/ryzen_5/1600

ulek_7
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedź. Wnioskując po informacjach przedstawionych na tej stronie prawdą będzie, że dual channel może działać po overclockingu w maksymalnie 3200 mhz, zgadza się? Czy jednak nie mam racji? Jeśli tak jest, to wydajniejszą opcją było by zastosowanie dual channel w 3200 mhz niż pozostanie przy quad channel 2133 mhz, dobrze myślę?

image.png.a9f9f1723be4e31951624253690c6cc0.png

Sławomir
komentarz
komentarz

Seria pierwsza jak i druga zresztą też, miały problem z obsługą 4 banków pamięci z wysokimi taktowaniami, dopiero w serii 3000 zostało to dość mocno poprawione.

Na twoim miejscu kupiłbym 2x 8GB i będzie spokój.

  • Dobra wypowiedź 1
ulek_7
komentarz
komentarz

W przypadku kiedy do komputera podłącze dwie kości 2x4 Gb to sytuacja się nie poprawia. Czy jeśli tak jest to na pewno inne pamięci będą działały dobrze?

Sławomir
komentarz
komentarz

Co to znaczy sytuacja się nie poprawia.

Ja osobiście do procesorów ryzen używam pamięci ram firmy kingston, jeszcze mnie nie zawiodły.

Jak jest z tymi goodramami to nie mam pojęcia.

ulek_7
komentarz
komentarz

Sytuacja się nie poprawia, to znaczy wszystko jest tak samo, ram max 2133 mhz i połowa pamięci to sprzętowa zarezerwowana.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.