x-kom hosting

[Rozwiązany]Okropnie głośny wiatrak w Radeonie X800 Gigabyte'a.

kaziii
utworzono
utworzono

Mam mały, wielki problem z wiatrakiem na karcie graficznej. Ryczy on tak głośno, że w nocy kiedy komputer jest włączony słyszę go wyraźnie przez zamknięte drzwi od pokoju, w którym komputer sie znajduję, siedząc 5 metrów od niego. A co dopiero robi on z mózgiem kiedy próbuję w ciszy popracować nad jakimś dokumentem... Pliss pomóżcie go uciszyć.

kanar123
komentarz
komentarz

czy on jest przymocowany na stałe tzn czy jest mozliwość zdjecia go??? odkurz o i jeśli jest mozliwość to nasmaruj łozyska.... bo raczej zmniejsznie obrotów nie wchodzi w gre....wykorzystaj sprzezone powietrze jesli posiadasz...

gandzia91
komentarz
komentarz

Wystarczy go wyczyścić i nasmarować (ja smarowałem olejem kuchennym i działa) :D Zobacz może na te zdjęcia na tym forum trochę ci pomogą-----> http://komputery.katalogi.pl/Wiosenne_porz...nej-t13649.html

Nocturn
komentarz
komentarz

Idziesz do sklepu kupujesz wazelinę techniczną - 2zł. Wyjmujesz kartę wykręcasz wiatrak ( wszystko dokładnie czyścisz z kurzu ) odlepiasz taką małą gumkę i wyjmujesz zaślepkę. Wtedy możesz rozebrać wentylator. Wtedy dokładnie smarujesz klin. Składasz do kupy i powinno być słychać rezultaty ;) Druga opcja to wymiana chłodzenia koszt ok. 50zł

kanar123
komentarz
komentarz

nie polecam oleju kuchennego... xD kup troche profesjalnego smaru do tych celów no chyba że brak ci środków....

Bar33t
komentarz
komentarz

A dlaczego nie wchodzi w gre? Zainstaluj program Riva Tuner, sprawdz czy jest mozliwosc sterowania obrotami wentylatora. Jesli w danym momencie nie grasz mozesz np. obnizyc obroty wentyla ponizej 50% ;)

kanar123
komentarz
komentarz

teoretycznie mozliwe ale jedna mała pomyłka i po karcie... xD rób co chcesz....

Bar33t
komentarz
komentarz

Nie ma zadnego ryzyka jesli chodzi o regulacje obrotow wentylatora ;). Obnizaj stopniowa obroty jednoczesnie kontrolujac temperature ;)

kaziii
komentarz
komentarz

Czyścić go czyściłem (co znaczy, że mogę go odczepić), ale olejem jeszcze go nie potraktowałem. Spróbuje i zobaczę czy poskutkuje. Głównie chodzi o to, że on taką tendencję do ryczenia wykazuje od swojej młodości. To raczej wygląda tak, że on kręci się z dużą prędkością i przez to po prostu tak bardzo szumi. Kiedy przytrzymam wentylator na chwilę żeby się nie kręcił następuje cudowna cisza, kiedy puszczam zaczyna się coraz bardziej kręcić i szumieć przy czym raczej nie zgrzyta i nie pierdzi, więc nie wiem czy olej coś tutaj pomoże.

Spróbuję jeszcze z tą Rivą.

Bar33t
komentarz
komentarz

Czyli jedynym sposobem na uciszenie go jest zmniejszenie obrotow ;) . Jesli nie grasz mozesz go wrzucic np. na 45-50% obr., a gdy chcesz odpalic jakas gre, wkrecasz wentylator na wyzsze obroty (80-100%) ;)

gandzia91
komentarz
komentarz

Wyżej masz link do innego forum może te zdjęcia ci jakoś pomogą. Pozdrawiam

kanar123
komentarz
komentarz

Jesli powirzchnia obrotowa wentywalora jest gładka to nie jest mozliwoscia aby szumiał pierdział itd. poprostu wyłacz kompa zdejmij wiatrak i nasmaruj i dokładnie wyczyść łopatki....

Bar33t
komentarz
komentarz

No ale czyszczenie go tu nic nie pomoze.... wentylator jest glosny od nowosci, tak po prostu ma ;) . Sam mam ten sam problem z moja 6800GS. Regulacja obrotow to jedyne wyjscie ;)

kaziii
komentarz
komentarz

Dzięki wszystkim za pomoc. Najpierw posmaruje, jak nie poskutkuje to zredukuje obroty. Pozdrawiam :)

Nocturn
komentarz
komentarz
Dzięki wszystkim za pomoc. Najpierw posmaruje, jak nie poskutkuje to zredukuje obroty. Pozdrawiam :)

Zapewne wiele osób tutaj piszących wie jak działa łożysko smarne. Jeżeli zbyt długo chodził bez smaru ( Olej kuchenny bardzo dobry jest, moje wszystkie wiatraki na tym jadą ), to nawet najlepszy nie pomoże, ale sam wentylator zawsze można wymienić

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.