x-kom hosting

XMP - problem z niestabilnością

SignumPL
utworzono
utworzono

Cześć. Posiadam PC z procesorem Intel Core i7 11700, płyta główna Gigabyte Z590 UD AC, oraz pamięci "GOODRAM 3200MHz CL16 IRDM X Black"

Na początku miałem powyższe kości pamięci 2x8GB, z włączonym XMP na domyślnym profilu (3200Mhz) i wszystko śmigało bezproblemowo.

Właśnie dokupiłem drugie 2x8GB (łącznie 4x8GB) identycznych kości, komputer się uruchomił ale po kilku minutach wyskoczył BSOD. Po restarcie drugi BSOD. Za kolejnym razem BIOS pokazał "boot failure coś tam" i zresetował ustawienia do domyślnych i wyłączył XMP. Odpaliłem memtest - po 2h zero błędów. Potem włączyłem z powrotem XMP, i jeszcze raz odpaliłem memtest - po kilku minutach zaczęło sypać błędami, więc to ewidentnie problem z XMP.

Szukałem w google i na youtube i wiem tyle że XMP bywa problematyczne i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak to naprawić... Próbowałem obniżać freq na 3000MHz i na 2900Mhz ale nie pomagało. Pytanie czy jest jakaś szansa na włączenie XMP tak aby wszystko działało stabilnie? Pamięci pracują na napięciu 1,34V, może spróbować ustawić 1,4V?

Nie po to kupowałem pamięci 3200MHz aby pracowały na 2666MHz :(

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Widocznie już są to inne kostki, nawet jeśli symbol ten sam to inna partia, inny środek i stąd takie akcje.

 

Spróbuj ustawić 1,35v i MHz/CL wedle tego co jest w specyfikacji.

  • Dobra wypowiedź 1
SignumPL
komentarz
komentarz

Ok zgodnie ze specyfikacją producenta https://www.goodram.com/produkty/dram-irdm-x-ddr4-dimm/

ustawiłem napięcie na 1,35V i timingi na 16-20-20. Niestety dalej sypie błędami :(

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Sprawdź czy problem występuje tylko na tych nowych kostkach.

Bez XMP też są bsody?

SignumPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Problem występuje tylko i wyłącznie z włączonym XMP kiedy zamontowane są wszystkie 4 kości. Jak zamontuję tylko 2 kości (nieważne czy te stare czy nowe) problemu nie ma.

Przy wyłączonym XMP wszystko działa stabilnie nawet jeśli zamontuję 4 kości na raz.

  • 2 miesiące później...
zakkszatan
komentarz
komentarz

Mam identyczny problem. Miałem 2 kości 16 GB DDR4-2400 Kingston KF3733C19D4/16GX. Ustawione w XMP 3733 MHz, śmigają aż miło w dualu. Ostatnio dokupiłem identyczny zestaw i po zamontowaniu chodziły jakiś czas w XMP wszystkie cztery. Po jakimś czasie BSOD. Po restarcie taktowanie jest na 2400, XMP wyłączone. Wielokrotne próby przetaktowania ręcznego, zwiększania napięć, ustawiania timingów itd. nie przynoszą żadnych rezultatów. Ciągle się restartuje i na czarnym ekranie wyskakuje napis "Previous overclock settings failed" i powrót do poprzednich ustawień. Zrobiłem tak samo jak Ty - wyjąłem stare kości (nie takie stare, mają 4 miesiące) i odpaliłem na 2 nowych. XMP działa idealnie. W testach zero błędów. Po zamontowaniu 2 dodatkowych reset  i XMP wyłączone. Oczywiście sprawdzałem kompatybilność płyty, procesora itd., wszędzie jest napisane, że te pamięci są obsługiwane nawet na dużo wyższych częstotliwościach i pojemnościach. Próbowałem wiele wariantów, ale niestety nic nie działa. Dlatego dołączam się do prośby o pomoc. Poniżej wkleję informacje systemowe.

 

------------------
System Information
------------------
Serial Number:                07D0720_L31E703159
Product Name:                 MPG Z590 GAMING PLUS
OS:                           Microsoft Windows 11 Home 64-bitowy Ver.2009 (OS build 22000.652)
BIOS Version:                 A.40
BIOS Release Date:            01/13/2022
CPU:                          11th Gen Intel(R) Core(TM) i5-11600K @ 3.90GHz
Memory:                       64 GB @ 
                               - 16 GB DDR4-2400, Kingston KF3733C19D4/16GX    
                               - 16 GB DDR4-2400, Kingston KF3733C19D4/16GX    
                               - 16 GB DDR4-2400, Kingston KF3733C19D4/16GX    
                               - 16 GB DDR4-2400, Kingston KF3733C19D4/16GX    
Drive:                        HDD, ST3500320AS, 465,76 GB
Drive:                        SSD, Samsung SSD 980 PRO 500GB, 465,76 GB
Drive:                        SSD, Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB, 465,76 GB
Drive:                        SSD, Samsung SSD 850 EVO 250GB, 232,89 GB
Network:                      WAN Miniport (PPPOE)
Network:                      WAN Miniport (PPTP)
Network:                      WAN Miniport (IKEv2)
Network:                      Microsoft Kernel Debug Network Adapter
Network:                      Intel(R) Ethernet Controller (3) I225-V
Network:                      WAN Miniport (Network Monitor)
Network:                      WAN Miniport (IP)
Network:                      WAN Miniport (SSTP)
Power Plan:                   GUID: 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e (Zrównoważony)

KillaHill
komentarz
komentarz (edytowane)

4 kostki to dość trudna sprawa i czasami po prostu XMP nie pójdzie. 

 

Jakie napięcie? 

zakkszatan
komentarz
komentarz (edytowane)

Próbowałem bez XMP, ręcznie. Napięcie dla 3600 lub 3733 1,35V. Na 2 modułach pracują stabilnie przy 4000 MHz CL 19, 23, 23, 42 1,4V.  XMP ustawia mi na 3600 MHz CL17, 21, 21, 39 1,35V. Ogólnie na 2 kościach działa wszystko. Teraz mam ustawione tak jak opis w tabeli opóźnień 3733MHz CL19, 23, 23,42 1,35V. Znalazłem na tym forum wypowiedź użytkownika Destroyerpl, że problem nie leży w pamięciach, a w kontrolerze pamięci procesora. W danych technicznych mojego procesora jest opis:

- Maksymalna wielkość pamięci - 128 GB

- Rodzaj pamięci - DDR4 - 3200

- Maksymalna liczba kanałów - 2

- Maksymalna przepustowość pamięci - 50GB/s

Destroyerpl napisał, że blokadą jest tutaj kontroler pamięci 3200 i w Gear1 nie ma możliwości żeby poszły szybciej. Chyba że pobawimy się napięciami CPU VCCIO, VCCIO2 i CPU SA wtedy tak. Jeśli ma rację ( a pewnie ma), zastanawia mnie dlaczego 2 moduły chodzą na wyższych częstotliwościach. I dlaczego cztery kości ustawiają się na 2400? Ani jednego MHZ więcej. Jeśli kontroler jest do 3200, to powinny się ustawiać na 3200. Oczywiście próbowałem sposobu z w/w napięciami. ale u mnie przestawianie czegokolwiek na 4 modułach kończy się wyświetleniem "OC Setting Fail" i powrót do BIOS-a. Próbowałem w GEAR2 - to samo. Zaznaczę, że testowałem same 2 nowe kości i zero problemu. Nawet przekładałem w inne sloty, chociaż w opisie płyty jest A2, B2.

Podsumowując :  Włożone 2 moduły stare lub nowe działają idealnie - w OC, bez OC, w XMP1, XMP2 z mniejszymi timingami, z większymi napięciami, w auto lub ustawione ręcznie, można się bawić ile dusza zapragnie :). Procesor też działa w OC na 4,90 idealnie. Włożone 4 kości ustawiają się na 2400 MHZ i blokują jakąkolwiek ingerencję. Mam jeszcze jeden pomysł, jak sprawdzę i się potwierdzi to napiszę. Poniżej screeny CPU-Z z obecnego ustawienia. Włożone 2 kości, nowe chyba zwrócę do X-KOM-u.

 

CPU.png

Memory.png

 

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.