x-kom hosting

Sieć w domu jednorodzinnym

Nołnejm
utworzono
utworzono

Witam wszystkich.

 

W świeżo wybudowanym domu próbuję ogarnąć sensowną sieć WiFi. Dom ma trzy kondygnacje: parter, poddasze użytkowe i strych nieużytkowy. Do każdego pokoju mam pociągnięte skrętki, które spotykają się na strychu. Tam też mam pociągnięty światowód, gdzie podpięty jest modem/router AC dostawcy internetu, oraz switch, do którego podpięte są wszystkie skrętki.

 

Problem w tym, że o ile na poddaszu zasięg jeszcze jest znośny, to z 300 Mbs domyślnej prędkości, prędkość spada do 50 Mbs. Do samego parteru WiFi nawet nie dociera.

 

Szukając sposobu poradzenia sobie z tym problemem, rozważam dwie opcje: 

- system MESH Asus Zenwifi CD6, gdzie jedno urządzeń będzie głównym routerem (podpinając go pomiędzy router dostawcy a switch, wyłączając jednocześnie WiFi w routerze ISP) a pozostałe urządzenia byłyby jako AP na parterze i poddaszu podłączone skrętką do sieci

- dwa routery Asus RT-AX55 obsługujące AiMesh, jeden jako główny router na poddaszu (podpięty pomiędzy routerem ISP a switch), drugi jako AP na parterze, podłączony skrętką do sieci

 

Czy ktoś rozważał bądź wdrażał podobne rozwiązania? Który z powyższych systemów byłby lepszy w kwocie do ok 600-700 zł? Nie  chciałbym przepłacać za MESH obsługujący WIFI6 w sytuacji, gdy nie przewiduję zapotrzebowania na internet większy niż 500 Mbs.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Anawa
komentarz
komentarz

Nie wystarczyłby wzmacniacz sygnału (repeater)? Albo parę? Chyba że dom jest duży.

Gość
komentarz
komentarz
4 godziny temu, Anawa napisał:

Nie wystarczyłby wzmacniacz sygnału (repeater)? Albo parę? Chyba że dom jest duży.

Kategorycznie nie :)

 

Do autora:

Proponuję sprzęt ubiquiti a nie nie wiadomo co... Generalnie pomysł najlepszy z możliwych. Ewentualnie można zrobić taniej, bez mesha ale nie wiem czy chcesz.

 

 

 

Nołnejm
komentarz
komentarz

Przesyłam plan domu w celach poglądowych (na pomarańczowo zaznaczone skrętki).

 

41793c2d4e8b18c353034d91891fd806(1).jpg

5329033a0f92b75dd3990aea68ed850c(1).jpg

 

Czy jeden AP Ubiquiti ogarnie dwa piętra? Cena za AP Ubiquiti zaczyna się od 500 zł za sztukę, a nie chciałbym przekraczać budżetu. 

Gość
komentarz
komentarz

Żaden producent żadnego sprzętu nie da Ci gwarancji na jakikolwiek zasięg sygnału.
Kupując jedno urządzenie (to dotyczy wszystkich AP) nie masz mesha - pamiętaj o tym. Mesh to nic innego jak przełączanie Cię pomiędzy odpowiednimi punktami.

Jeśli chcesz najtaniej zrobic to kupujesz jakie chcesz/jakie Ci pasują AP/routery i ile chcesz, konfigurujesz, podłączasz i będzie działać.

Przeczytaj mój przyklejony wpis w dziale "obsługa internetu" tam opisałem jak to podłączyć i z czym to się je oraz jakie są konsekwencje danych podłączeń.



Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

  • 3 tygodnie później...
Karioka
komentarz
komentarz

Niestety nowe WiFi 5 i 6 mają bardzo słabe zasięgi. Mam dom ok. 180. Parter, piętro, poddasze. Na routerze Fritzbox 5050 mam na parterze full zasięg Wifi 2.4 GHz, ale już kiepski 5. Router mam jak Ty, na poddaszu. Wszystko to ładnie wygląda marketingowo. Transfery WiFi 1200 MB itp. ale co z tego skoro żeby to uzyskać musisz się położyć z laptopem koło routera. Zadaj sobie pytanie czy po Wifi potrzebujesz takich prędkości. TV tyle nie wymaga, telefon też nie, ani roomba, drukarka czy termomix... Skoro masz pociągniętą skrętkę to do kompa, na którym najczęściej pracujesz pociągnij sobie kabel, a cała reszta domu niech idzie po WiFi 2.4 GHz. U mnie niemal wszystkie routery z poddasza do parteru miały full transfer jaki tylko można wycisnąć z tej technologii. Testowałam już TP-linki, 2 Tendy, D-Link, wspomniany Fritzbox. Tylko jeden z drogich Asusów nie dał rady.

Jeśli będziesz upierał się przy 5 GHz na wszystkich poziomach to nie obejdzie się bez access pointa na każdym z poziomów. Skoro masz skrętkę pociągniętą na każdy z poziomów to pod nią podłączaj AC. Bez kombinacji, że AC z piętra odbija sygnał routera z poddasza, a AC z parteru jest odbiciem dla AC z piętra.

Przede wszystkim jednak przemyśl swoje potrzeby i zastanów się czy faktycznie w każdym zakątku domu potrzebne Ci latanie na pełnym zakresie światłowodu.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.