x-kom hosting

Granie na Pingwinie

citizen4
utworzono
utworzono

Jakiś czas temu Valve usprawniło trochę Protona i stąd moje pytanie. Jak teraz wygląda granie na różnych distrach? Co się polepszyło co pogrorszyło? Zdaję sobie sprawę, że nadal gry natywne górują nad emulacją i innymi sposobami. Z mniej lub bardziej oczywistych powodów, ale nadal

eryk93
komentarz
komentarz

Zależy jakie gry masz na myśli, wiele da się już odpalić na Linuxach, aczkolwiek z wieloma jest problem i nie każda pójdzie lub będzie chodzić jak należy.

 

Jeśli np o steama chodzi, to klikając pingwinka na zasobniku z grami ukażą ci się wyłącznie gry które pójdą również na linuxie, z playonlinux bywają problemy, np gra się odpala i w zasadzie na odpalaniu się kończy. Czarny ekran bądź pulpit choć sprzęt myśli, że gra chodzi.

citizen4
komentarz
komentarz

@eryk93 Raczej coś pokroju Bioshock, więc trochę starsze "AAA". Pytam, bo siedzę na dual- boot z Win 11 obok Debiana (Mint Debian Edition). I chociaż mam Xanmod, w sensie inny kernel. To trochę męczy mnie już ta ospałość Windy, na Linuxie system wstaje o parę sekund wcześniej, chociażby. Na tym samym sprzęcie, żeby było śmiesznej 

Navier
komentarz
komentarz

Na steamie teraz to działa już pewnie ponad 90% gier z Windows. Po zainstalowaniu przełączasz się na kanał beta, wybierasz eksperymentalną wersję Protona i wszystko działa. Problemy są jedynie z grami multi używającymi systemów anti-cheat (np. Destiny 2, New World) ale i z nimi Valve powinno niedługo sobie poradzić, bo wychodzi SteamDeck, a on śmiga na Linuksie.

Grałem na Linuksie w CP2077, Wiedźmina 1, 2, 3, Death Stranding, Skyrima, Fallouta 3, New Vegas i 4, Wolfensteina, Dooma 2016, Bioshock Infinite, Crysisa 3, Metro Exodus, Metro 2033, Metro Last Light, Atom RPG, Hellblade: Senua's Sacrifice, poza Steamem (bezpośrednio przez Wine albo przez Lutrisa) np. w Diablo 3. Żadnych problemów.

Jak dana gra działa najlepiej sprawdzić na ProtonDB.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.