x-kom hosting

Problem z bootowaniem systemu windows 10 SSD

tere1234
utworzono
utworzono

Cześć, ostatnio postanowiłem przeinstalować system windows 10. Niestety po instalacji pc ma problem z wystartowaniem systemu wyświetla komunikat "error no boot disk has been detected or the disk has failed". W komputerze zamontowany jest dysk SSD (system) oraz HDD (dane) - jeżeli odłączę hdd system startuje normalnie. Druga kwestia to, że przy podpiętych 2 dyskach bios widzi tylko ten hdd na dane, a przy odpietym hdd - ssd jest już widoczny w biosie. System instalowałem przy podpiętych 2 dyskach oraz stworzyłem partycje systemową na SSD.

Niebieska
komentarz
komentarz

Odepnij HDD i postaw system na SSD jeszcze raz.

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska dysk hdd także wyczyścić jeżeli mam już pare gb gier i programów zainstalowanych?

Niebieska
komentarz
komentarz

Nie, nie musisz, po prostu go wypnij na czas instalacji systemu na SSD.

Zawsze możesz zrobić kopie jego zawartości.

tere1234
komentarz
komentarz (edytowane)

@Niebieska System przeinstalowany na nowo (z odpiętym dyskiem HDD) niestety dalej to samo. Przed biosem pc widzi oba dyski natomiast w BIOSie tylko ten hdd.

processed.thumb.jpeg.cc644e111ab7d93e81e683f808c9d133.jpeg325948638_processed(1).thumb.jpeg.88a0cf22ea6d43f70e246afb1d85b3b8.jpeg

 

937967455_processed(2).thumb.jpeg.a2f431c92de633aa01cd7d7d8589b90c.jpeg

Bios

 

Dodam, że przed wejściem do BIOS mam coś takiego pod kombinacją ctrl + I1445986624_processed(3).thumb.jpeg.4f103aea1a4b62eacfbb01e7e2c7e22b.jpeg

 

 

Niebieska
komentarz
komentarz

Może aktualizacja BIOSu jest mu potrzebna. Komputer jest starszy?

tere1234
komentarz
komentarz (edytowane)

@Niebieska wątpię aby BIOS miał coś z tym wspólnego ponieważ wcześniej wszystko było okej, stało się tak po usunięciu partycji i instalacji win 10. Płyta główna to Q77H2-AM dokładnie pc kupiony z tej aukcji ->https://allegro.pl/oferta/gracz-i5-4x-3-4ghz-gtx-1650-120gb-ssd-hdd-8gb-w10-9103323711?snapshot=MjAyMC0xMi0yM1QxNTo1NzoyMC43NDVaO2J1eWVyO2I1MTVjYzBmYTU0ZmEwODExNzIxNGIyZGYzOTk5NzA1MDkzNzNmODlhNzhjY2QyZWNlMGM4ZjA5YzEyNDU4Yzc%3D

 

Dodam, że dyski sprawdzałem i oba są sprawne.

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska jest możliwość naprawy macierzy?

Niebieska
komentarz
komentarz

Zapewne byś musiał sformatować oba dyski i wtedy je połączyć jakoś. Nigdy nie robiłam z dysków macierzy. 

 

Masz możliwość zwrotu tego kompa?

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska Wątpię, kupiony w grudniu tamtego roku. Z firmą nie można się dogadać (np. odnośnie dysku hdd typ sprzedaje jako nowy a tu 4tys h przepracowanych :brawa:)

Niebieska
komentarz
komentarz

Ogólnie to zrobili Cię w jajo z tym kompem i to bardzo. Podejrzewam, że prawie cały jest zrobiony z używanych części.

A pokaż screeny z CrystalDiskInfo dla tych dysków, tylko zanim je dasz zmień Funkcje -> Funkcje Zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 [Dec] 

tere1234
komentarz
komentarz (edytowane)

@Niebieska Dziwne że same pozytywy.. Tym też się sugerowałem. Na przyszłość będę wiedział. Jednak 4927h.. W dniu zakupu dałem 1790zł

 

928116853_processed(4).thumb.jpeg.e8eba60972b0b8a094f9944c74f93dfa.jpeg1368882752_processed(5).thumb.jpeg.2a913e3542dfbffa2291588a169422a1.jpeg

Niebieska
komentarz
komentarz

Powiem Ci, że ten HDD to jest mocno zajechany, niezerowe wartości przy parametrach 01, 07 i C3 są normalne u tego producenta, ale jednak ich wartości są zbyt duże by je ignorować. Dodatkowo parametr F0 wskazuje na to, że ten dysk miał ciężkie życie i dużo pracował. Dodatkowo został on podłączony do gniazda SATA II mimo, że jest dyskiem na SATA III. 

W przypadku tego SSD są już widoczne Bad Blocki, pilnuj parametru AA bo to o niczym dobrym nie świadczy.

 

Co do tej matrycy dyskowej to jest specjalna jej wersja intela, nazywa się Intel Rapid Storage Technology, tu masz o tym więcej https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/architecture-and-technology/rapid-storage-technology.html

  • Dobra wypowiedź 1
tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska Myślisz, że jest to powód aby oddać oba dyski na gwarancję czy lepiej coś poszukać we własnym zakresie?

Niebieska
komentarz
komentarz

Ten HDD na pewno kiedyś pracował i to dużo. Tak prawdę mówiąc to cały komp się nadaje do zwrócenia bo tak naprawdę powinieneś kupić nowy zasilacz zanim ten spali Ci (nawet dosłownie) całego kompa, ten HDD warto zmienić, SSD jeszcze się trzyma. Podejrzewam, że ten producent znowu jakieś zajechany trupy by Ci podrzucił. 

tere1234
komentarz
komentarz (edytowane)

@Niebieska Jeszcze takie pytanie, jak kupie sam HDD to nie będą one zależne od siebie? Ogólnie zasilacz z tego co teraz patrzyłem to w rzeczywistości: więc obstawiam iż też z czarnej listy

 

1411506036_processed(6).thumb.jpeg.4ee15d378a9295e54960ee88eb27a57a.jpeg

Niebieska
komentarz
komentarz

Czarna lista jak najbardziej, do wymiany i to koniecznie. Jeżeli kupisz nowy HDD i jeszcze raz sformatujesz SSD będą pracowały jako dwa osobne dyski, chyba, że skorzystasz z tej technologii IRS co dałam Ci wcześniej link.

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska Polecasz jakiś dobry zasilacz w dobrych pieniądzach? :)

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska Podmieniłem hdd na nowy - ten sam problem wyrzuca ssd i bootuje z hdd

Niebieska
komentarz
komentarz

No bo musisz jak widzę ten  SSD i HDD w jeden  jakby dysk za pomocą tego IRST 

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska a jak wrzucę nowy dysk ssd obejdzie się bez tego łączenia dysków?

Niebieska
komentarz
komentarz

Zrób jeszcze coś takiego, wyjmij bateryjkę co masz na płycie głównej na ok 20 min i potem wsadź z powrotem. Zresetuje się BIOS i może wyłączy ten IRST. Jak nie to sprawdź w BIOSie czy są tam opcje dotyczące tej technologii.

tere1234
komentarz
komentarz

@Niebieska Zresetowałem baterie na ok 1h. niestety to nie pomogło. Dziwne, ponieważ przed startem systemu wyświetla oba dyski ssd - non-raid i hdd - non-raid (brak opcji usunięcia RAIDów z obu dysków, ponieważ ich nie ma. Nic najwyżej będzie musiał wystarczyć sam ssd, a hdd będzie na usb jako zewnętrzny.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.