x-kom hosting

Problem z XMP 3600 pod i5-11400f + Z590 + Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) 3600MHz

dilucasso01
utworzono
utworzono

Cześć,

posiadam świeży zestaw, w którym siedzi:

CPU: i5-11400F

MOBO: Gigabyte Z590 UD AC (BIOS w najnowszej wersji dostępnej na stronie producenta - F4 z 21/06/2021)

RAM: Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) 3600MHz

 

Chciałem ustawić pracę pamięci na 3600MHz, jednak bez sukcesu.

Generalnie gdy wybiorę Profile1 w XMP podpowiada się odpowiednia wartość tj.3600, co widać na screen'ie. Niestety po zapisaniu zmian komputer uruchamia się ponownie dłuższą chwilę i wyświetla komunikat "Boot failure detected". Sprawdzałem niżesz taktowania i na 3466 komputer dochodził do ładowania systemu po czym zawieszał się lub wyrzucał BSOD, natomiast na 3400 nie wstaje wcale i konieczny jest reset BIOS za pomocą przełącznika na płycie. Najwyższa stabilna częstotliwość, na której PC pracuje prawidłowo to 3333MHz.

Ustawiałem również ręcznie dla 3600 taktowanie, napięcie na 1,35V oraz timingi 16-18-18-58, ale nic to nie zmienia - efekt jest ten sam.

 

Czy możecie coś podpowiedzieć w tym temacie? Mogę zrobić coś jeszcze, aby pamięci ruszyły na 3600MHz?

 

IMG_20210813_131422312.thumb.jpg.651d7d482d2a8a10dd80d28694f0c100.jpg

 

IMG_20210813_131536227.thumb.jpg.3acfe292cfa066ed69c93d267366f72e.jpg

 

IMG_20210813_131751353.thumb.jpg.5c76f2fbeb1c72559c6943d546b38b38.jpg

Niebieska
komentarz
komentarz

W internecie różne rzeczy są napisane. W którym gniazdach masz kości RAM -> A2 i B2?

dilucasso01
komentarz
komentarz
1 godzinę temu, Niebieska napisał:

W internecie różne rzeczy są napisane. W którym gniazdach masz kości RAM -> A2 i B2?

Tak

Niebieska
komentarz
komentarz

Sprawdzałeś czy twoje kości RAM są na liście obsługiwanych przez płytę główną? 

dilucasso01
komentarz
komentarz

Ostatecznie udało mi się rozwiązać problem poprzez... przywrócenie wartości domyślnych w BIOSie (opcja Load optimized defaults).

Załadowałem wartości domyślne, a po restarcie komputera włączyłem jedynie XMP i PC wstał z pamięciami na 3600. Po zakupie podnosiłem wersję BIOSu do najnowszej i nie załadowałem wartości domyślnych, a widzę, że jest to zalecane - może komuś w przyszłości te info się przyda.

Jedyne co mnie martwi to, że raz na jakiś czas wejście do BIOSu (wystarczy samo wejście, bez wprowadzania żadnych zmian) i wyjście bez zapisania zmian kończy się komunikatem Boot failure i RAM wraca do ustawień natywnych 2666. Pozostaje pytanie czy to problem z płytą, skopany soft BIOSu, wadliwe RAMy, czy kwestia tego, że to po prostu OC i może działać różnie. Puściłem test pamięci w OCCT już po podkręceniu na 3600 i po kilkudziesięciu minutach wszystko ok. Potestuję jeszcze w grach i zobaczymy czy z czasem nie będzie problemów z samoczynnym przywracaniem do standardowego taktowania.

Niebieska
komentarz
komentarz

Sam aktualizowałeś BIOS? 

dilucasso01
komentarz
komentarz
3 godziny temu, Niebieska napisał:

Sam aktualizowałeś BIOS? 

Tak

Niebieska
komentarz
komentarz

Może to wina tej wersji BIOSu. Albo źle się wgrał. 

Lester
komentarz
komentarz

Warto mieć najnowszy bios, często robi różnicę ale na Boga…

Dnia 13.08.2021 o 13:52, Niebieska napisał:

Twój procesor obsługuje pamięci:

Rodzaje pamięci  DDR4-3200

Jeśli kontroler się przyzwoity trafi to i 5000+ obsłuży, 4400 raczej zawsze… że nie ma sensu i traci na wydajności, to druga sprawa… 

ale 3200 bo intel tak pisze… dla 10700k pisał 2933 i ciekawe czy choć 1% użytkowników tych procesorów ma tak wolny ram… 

Dnia 13.08.2021 o 17:35, Niebieska napisał:

Sprawdzałeś czy twoje kości RAM są na liście obsługiwanych przez płytę główną? 

Na prawdę nie ma to kompletnie znaczenia, te listy kompatybilności gdyby nie były elektroniczne to w kiblu mogłyby się przydać, a obecnie są kompletnie bezużyteczne. 

Niebieska
komentarz
komentarz

Te listy pokazują, które modele na pewno będą działać z płytą główną. 

  • 3 tygodnie później...
Lester
komentarz
komentarz

Bzdura! 

weź zen 1 albo dwa i powodzenia z listą... 

Wybacz, ale jeśli ktoś podpiera się listami kompatybilności, to nie ma większego pojęcia o pamięciach. 

Na wymioty mnie wzbiera jak ktoś komuś radzi i się listami podpiera - złota zasada - nie wiesz - nie udzielaj się. 

Niebieska
komentarz
komentarz

To zwymiotuj, będzie Ci lżej.

 

Po coś te listy powstały jakby nie patrzeć.

Lester
komentarz
komentarz

Dlaczego więc nie ma listy 'niekompatybilnych'? Przecież to byłoby krótsze listy i to znacznie rozsądniejsze rozwiązanie.... a no może dla tego, że nikt nie jest w stanie zagwarantować, że jakaś pamięć będzie niekompatybilna?! Taka sama szansa, że ta z listy nie zadziała jak i ta poza listą. 

Druga rzecz - po co producentowi wyduszać na rynek pamięć, która jest 'niekompatybilna'.... Czasem kwestia biosu ale tylko na początku, teraz kompletnie bez znaczenia. 

O tych 'kompatybilnościach' można by poemat napisać, tu jest masa rzeczy, tylko szkoda mi czasu, a pewnie i tak to nic nie zmieni.

Więc prośba - jak ktoś dzieli się wiedzą w zakresie ram na podstawie list i tego co producent napisał - nie róbcie tego, bo obiorca takiego przekazu tylko na tym straci!!!

 

Niebieska
komentarz
komentarz

Lista pamięci kompatybilnych ma na celu pokazania pamięci, które na pewno będą działać z daną płytą. A inne pamięci każdy kupuje na własne ryzyko, mogą działać, ale nie muszą. Tutaj producent nie daje gwarancji. Nie ma co się tu doszukiwać niewiadomo czego. 

  • 4 miesiące później...
destroyerpl
komentarz
komentarz (edytowane)

Szanowni, 

 

Oboje macie takie pojecie co do konkretnych pamieci i platformy Intela co krowy o lataniu, zeby wiedziec czemu Twoje pamieci nie wstaja na 3600 jest potrzebna wiedza jak dziala kontroler pamieci procesora i5 11400f. Tutaj nie ma problemu z pamieciami i nie ma czegos takiego jak kompatybilne czy nie kompatybilne pamieci, to co widujemy w manualach do płyt głównych traktowałbym raczej jako reklamę konkretnych pamieci skierowaną do tych nie za bardzo ogarnietych.

 

Kontroler pamieci w Twoim procesorze dziala maxymalnie z predkoscia 3200mhz w trybie "Gear 1" i bez podniesienia napiecia na CPU VCCIO do 1,1 - 1,15/1,2, CPU VCCIO2 do minimum 1,1 oraz CPU System Agent do 1,1 - 1,15/1,2, nie ma co liczyc ze system wstanie wiecej niz na te wlasnie 3333. Ograniczeniem jest kontroler procesora ktory bez dodatkowego napiecia w trybie "Gear 1" nie wstaje i tyle. W trybie "Gear 2" gdzie kontroler chodzi z połową częstotliwości, pamieci pojdą bez problemu i na 4500Mhz na luznych timmingach z napieciem w okolicach 1,45v.

Niestety taki zabieg ogólnie nie ma zbyt wiele sensu w trybie "Gear 2", bo nie ma zysku z dodatkowych 400mhz na pamieciach (3600 vs 3200) gdyż kontroler procesora ma tylko połowę swojej przepustowości.

Zasada jest prosta jak chcesz w ogóle miec zysk z pamieci szybszych niz 3200mhz to kontroler pamieci procesora tez musi chodzi na tej samej predkosci co pamięci.

 

Na platformie Intela jesli nie chce się ingerować w pracę kontrolera pamieci, nie ma kompletnie sensu kupowanie pamieci szybszych niz 3200. W takie sytuacji najlepszym wyjsciem ktore ma sens jest walczyć o jak najciaśniejsze timmingi tych pamieci. Cruciale ktore masz z napieciem w okolicach 1,45v powinny spokojnie zrobić coś w okolicach CL13-18-18-32 przy CR1 i częstotliwosci 3200mhz, co w ogólnym rozrachunku jest zdecydowanie szybsze niz pamieci chocby 4000-4400 z luznymi timmingami i trybie "gear 2"

 

Tryb "Gear 1" i 3200 plus ostre timmingi > Tryb "Gear 2" i 3600/3800/4000/4200 plus luzne timmingi.

 

W kwestii dokladnych wynikow poszukaj sobie artykułów gdzie testowane są wlasnie takie scenariusze o ktorych wspomnialem,  jest tego pelno w sieci.

 

Co do samych Cruciali, posiadam takie same, mialem tez ten sam procesor przez krotki czas i plyte Gigabyte z590 UD AC, moje robily wlasnie na napieciu 1,45 ok 4600-4800mhz z bardzo luznymi timmingami cos ok CL20-24-24-42 ale tak jak pisalem nie ma to wiekszego sensu jesli kontroler pamieci w procesorze dziala w trybie "Gear 2". Jednocześnie chodziły także na Cl 13-18-18-30/CR1 na 3200 i to z włożonymi 4 kośćmi po 8GB. Zysk czy stratę wydajności można potwierdzić benchmarkami.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez destroyerpl
  • 11 miesięcy później...
Zenek195
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam, posiadam procesor 11400f i płytę gigabyte z590d oraz pamięci DDR4 2x8GB Kingston KF3200C16D4/8GX. Problem (chyba) leży po stronie pamięci, gdyż nie pracują na profilu xmp 3200Mhz i XMP3000Mhz. Domyślnie pracują na 2400Mhz. Gdy podniosę napięcie ram na 1.38v również nie wstają, po podniesieniu napięcia VCCIO na 1,2v, VCCIO2 na 1,25v i CPU SystemAgent na 1,3v komputer uruchamia się lecz przy obciążeniu 100%w OCCT się restartuje. Gdy ustawię timingi na sztywno tak jak w profilu xmp 3200mhz 16-18-18-36 komputer w ogóle się nie uruchamia. Czy da się coś z tym jeszcze zrobić czy rzeczywiście pamięci te nie są kompatybilne z tą płytą główną? Dodam jeszcze że przy ustawieniach auto i defalut standardowe 2400Mhz nie zawsze odpali się komputer, jest czarny ekran, muszę wyłączyć przyciskiem power i ponownie włączyć i sprzęt się uruchomi. Bios zaktualizowany, na poprzednim to samo. Ramy w slocie A2 i B2.

cpuz.jpg

Edytowane przez Zenek195
  • 3 tygodnie później...
Zenek195
komentarz
komentarz

Witam, po wielokrotnym zmienianiu napięć doszedłem do sprawnej konfiguracji z pamięciami Kingston z XMP 3200MHz. Mianowicie VCCIO trzeba ustawić na auto ponieważ z sztywnym ustawieniem na 1,2v wywala błąd procesora w OCCT. Pamięci natomiast pracują poprawnie przy ustawieniu VCCIO2 na 1,22v a SystemAgent na 1,25v, może poszło by niżej ale działa to już się nie bawię. Napięcie pamięci obniżyłem do 1,3v z 1,35 i działają tak samo, nie ma bluscreenów ani zawieszek. Po zmianie profilu pamięci z auto (2400MHz) na XMP1 (3200MHz) płyta nie daje dostatecznego napięcia na kontroler pamięci procesora w trybie auto i zdarzają się zacięcia systemu lub blusreeny. Moje pamięci bardzo słabo się podkręcają, jakakolwiek zmiana CL CAS RAS powoduje brak obrazu po zapisaniu ustawień, mimo podnoszenia napięć więc dałem sobie z tym spokój i cieszę się ze stabilności systemu. Próbowałem też podkręcać szynę pamięci BLCK na 102,5MHz i komputer wstaje, zmienia sobie timingi RAMu z CL16 na 17 i całą resztę o jeden w górę. A MHz z 3200 zmieniają się tylko na 3249MHz no i znowu zacięcie kompa przy 100% obciążeniu w OCCT, więc zmieniłem na tak jak było. Wydajność procesora na plus może 0.8% przy BLCK 102,5MHz. Jak by się pobawić z napięciami to może by to ustabilizował, ale więcej czasu niż wydajności. Przydałby się film z podkręcania podzespołów z regulacją napięć po każdej zmianie w BIOS i wykaz napięć w systemie. Przestawienie pamięci z 2400 na 3200MHz dało skok wydajności w grach, choć nie ogromny, natomiast w konwersji wideo nie zauważyłem różnicy. W cinebanchR23 brak różnicy w wydajności procesora.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.