x-kom hosting

INEA światłowód symetryczny + TV

Gość
utworzono
utworzono

Mam od 2 dni światłowód symetryczny od iNEA. Dostałem ONT Nokia i router tilgin HG2381. 

 

Pomiar z Speedtest, trzeba się pochwalić :P 

 

Moje pytanie jest o Telewizje w INEA. Czy zabiera ona transfer internetu, czy działa na innym VLAN i tylko minimalnie coś zabiera z internetu? Bo na stronie ich ciężko takie coś znaleźć?

 

 

Zrzut ekranu 2021-07-29 o 14.25.46.png

gavron7
komentarz
komentarz

Mało danych.
Czy dekodery podłączasz do neta czy muszą być podłączony do innego portu w ONU?

Odpowiedzi na twoje pytanie są dwie:
Jeśli podłączasz do internetu czyli do swoich smyczy i tak dalej to owszem ogranicza ale dałoby się to odczuć przy łączu gigabitowym.

Jeśli natomiast dekodery podłączasz do oddzielnych portów w ONU to nie ogranicza internetu bo tak jak piszesz najprawdopodobniej są w innym VLANie, a on u ma wkładkę 1,2Gb/s. Więc nawet wykupując gigabit nie zakłóci to telewizji.

A chwaląc się proszę mój wynik speed test + 2x telewizja. I nie na światłowodzie tylko na radiu, w dodatku wszystko za friko ;) więc przebij to :)

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeszcze nie mam. Planuje. Sorry, ze nie napisałem. 

 

Mam Canal+ SAT do października 2022. Na czacie INEA piszą, ze przez Wi-Fi 5Ghz najlepiej. Jeden napisał, ze to IPTV, drugi, napisał, ze to troszeczkę zabiera internetu, ale nie odczuwalnie. Dlatego myślałem, ze ktoś w Polsce może ma z tym tilgivem w domku jednorodzinnym TV od INEA i powie jak to działa. :) lub wie jak  to się ustawia na tym urządzeniu od nich :)  Powiedzieli, napisali, ze wysyłają mi dekodery na ile chce telewizorów, za każdy kolejny dekoder 15 zł i resztę oni u siebie uruchamiają. Ja mam tylko połączyć z Wi-Fi lub po LAN-ie jak chce. 

 

Dlatego pytam bo jakiegoś szalu w kanałach w INEA nie ma, a ceny identyczne więc jak mi ma internet zabierać to nie chce w znaczący sposób. 

gavron7
komentarz
komentarz

Po Twoim opisie wnosze że zabiera.
A ile? Ciężko wyczuć. "Normalna" telewizja zajmuje do 30Mb/s zależy od kanału (jeden dekoder) ale to nie jest normalna, tylko działa tak samo jak u Orangutanów.. i nie powinno nazywać się tego iptv.

Gość
komentarz
komentarz
3 godziny temu, gavron7 napisał:

A ile? Ciężko wyczuć. "Normalna" telewizja zajmuje do 30Mb/s zależy od kanału (jeden dekoder) ale to nie jest normalna, tylko działa tak samo jak u Orangutanów.. i nie powinno nazywać się tego iptv.

Możesz to jaśniej wytłumaczyć?? Czyli mam 600Mb/s, 62xMb/s i mając TV do tego np na 3 TV to mogę mieć internetu np 500-550Mb/s gdyby wszyscy na raz oglądali powiedzmy tylko w 1080i gdzie dzisiaj większość kanałów? Bo dalej tego nie rozumiem. 

 

Gdzieś czytałem, ze w Orange oprócz innego VLAN dla TV ustawiają tez oddzielne Wi-Fi dla telewizji. 

 

Wiem, ze 99% ludzi na to chyba nie zwraca uwagi i dlatego operatorzy nie opisują tego jak to działa, ale ja chciał bym się dowiedzieć bo są do tego jakieś standardy zarówno w INEA, Orange czy np UPC? Wiem, ze w blokach czasem jest jeszcze tak zrobione, ze można do TV wsadzić moduł CAM dekodujący i podłącza się kablem antenowym, ale w domku to raczej wi-fi lub skrętka jeżeli już. 

gavron7
komentarz
komentarz (edytowane)

Coś za dużo oczekujesz od tego wifi mi się wydaje...
Poczytaj może troszkę, chociażby moje wypociny w tutaj


https://www.forumpc.pl/topic/486831-pewnie-tu-jest-tw%C3%B3j-problem-przeczytaj-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-w%C4%85tek/?tab=comments#comment-2918750


A co do pytań. Nie wiem, teoretycznie może być tak że oddzielnym fifirifi j wtedy do tego fifirifi jest oddzielny vlan wpuszczony ale jeśli ten sam dekoder możesz wpuścić kablem, własną siecią to nie koniecznie, bo równie dobrze możesz mieć tuż za ich ONU router, a wtedy ich vlany idą w .. sina dal.

Reasumując, nie jestem w stanie odpowiedzieć czy mają vlan czy nie. Jeśli mają to nie masz ograniczeń. Jeśli nie mają to masz ograniczenia.

Aha i jeszcze jedno... Błędem jest Twoje rozumowanie "oglądam w 1080" i wtedy największe pasmo. NIE!!! 1080 czy cokolwiek innego robi dekoder! Strumień jest ZAWSZE taki sam. Strumień zależy od kanału który oglądasz. I teraz zaczyna się jeszcze większą matematyka ;)
Otóż:
Np canal+ lecą zawsze ok 30Mb/s
TVP ok 8Mb/s
Ale są kanały o ile dobrze pamiętam np Polsat, gdzie strumień video ma np 12M/s ale odpychane są do niego śmieci i w rezultacie do klientów trafia 25Mb/s...
Te wartości podaje z praktyki i są to wartości BEZPOSREDNIE takie jakie dają telewizję operatorom (bezpośrednio światłem).
Wartości te zmienia się (mogą np drastycznie spaść lub podnieść się) jeśli dany operator transkoduje sygnał (a może to zrobić) po swojej stronie

  • 5 tygodni później...
Gość
komentarz
komentarz

Czyli gdybym chciał ta TV od INEA to najlepiej wziąśc 1Gb/s i telewizje. Wtedy aż tak bardzo nie odczuje zabierania internetu przez telewizje lub nawet wcale na dwóch lub trzech dekoderach?

gavron7
komentarz
komentarz

Nie wiem, bo nadal to są tylko gdybania w jaki sposób oni to robią. Nawet jeśli idzie to pasmem "internetowym" to może nie być wliczane do transferu.

Gość
komentarz
komentarz
8 godzin temu, gavron7 napisał:

Nawet jeśli idzie to pasmem "internetowym" to może nie być wliczane do transferu.

Czyli może nie zabierać prędkości?

gavron7
komentarz
komentarz

Może zabierać, może nie zabierać. Nie znamy ichniejszej polityki. Więc wszystkie opcje są prawdziwe.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.