x-kom hosting

Gigabyte Aorus 15P - RTX 3070

seba84_2005
utworzono
utworzono

Postanowiłem napisać co nie co o laptopie, który w Polsce nie jest zbyt popularny nie tylko ze względu na markę, ale także na jego brak dostępności. Laptopa kupiłem 22 lutego w sklepie X-kom jeszcze w starej cenie 8000zł i jak za tą cenę uważam, że był najbardziej opłacalnym laptopem z kartą graficzną nvidii serii rtx 3000.

 

Laptop jest dość mały jak na 15 cali i w niektórych recenzjach przebijają się stwierdzenia, że obcujemy z laptopem wielkości 14 cali 357(W) x 244(D)x27(H)mm. Dla mnie jest to tylko plus ze względu na mobilność jaką zyskujemy w tym przypadku. Zasługą tego są dość wąskie ramki matrycy i klawiatura wypełniająca w zasadzie cały palmrest po szerokości. Klawiatura ma pełne indywidualne podświetlanie rgb każdego przycisku i różne bajery, ale sam mam ją wyłączoną, a jak korzystam z podświetlania to tylko jeden kolor bez tych wszystkich bajerów.

 

Do zakupu Aorusa 15P skłoniła mnie chęć posiadania laptopa wydajnego, ale zarazem spełniającego moje konkretne oczekiwania. Długo się nad nim zastanawiałem... jak tylko pojawił się w polskim sklepie doszedłem do wniosku, że nie ma co dalej czekać i trzeba zamawiać. Nie zawiodłem się! Laptop spełnił moje oczekiwania w 100%, a głównymi z nich były: Matryca musi mieć 100% pokrycia srgb, minimum 250 nitów podświetlanie, musi być matowa Aorus posiada matrycę Sharp LQ156M1JW03. Obudowa musi być z plastiku (mam złe doświadczenie w postaci delikatnych wgoniotek na laptopach z alu obudową ze względu na styl wykonywanej pracy… jest to nieuniknione i często laptop nawet będąc w plecaku do tego celu przeznaczonym łapał nie wiadomo skąd wgniotki, które mi przeszkadzały, a na wyjazdach firmowych czasem jest zbyt dużo wolnego czasu i chciałby się w coś pograć, więc chciałem mieć urządzenie 2 w 1).

 

Wydajne podzespoły – od początku szukania nowego laptopa celowałem w rtx 3070 minimum 130w i Aorus zmieścił się w tym przedziale idealnie. Procesor nie miał większego znaczenia z jakiej stajni, ale akurat padło na intela (innego wyboru nie było w momencie zakupu laptopa). Jednym z głównych wymagać była funkcja mux pozwalająca przełączać „generowany obraz z dedykowanej karty graficznej na wbudowaną matrycę laptopa” aby osiągnąć maksymalną wydajność karty graficznej (nie mam zamiaru płacić za coś co nie osiąga pełnej wydajności z powodu braku jednej funkcji).

 

Kultura pracy - byłem sceptycznie nastawiony na kulturę pracy biorąc pod uwagę jakie zostały zastosowane podzespoły, a że posiadałem głownie laptopy gamingowe miałem w tym temacie trochę doświadczenia i nie spodziewałem się cudów. Jednak tutaj miłe zaskoczenie. O dziwo laptop w trybie spoczynku potrafi pracować z wyłączonymi wentylatorami w trakcie np. oglądania filmów na Youtubie etc. Także poziom głośności jaki generuje podczas grania jest jak dla mnie w 100% akceptowalny dla mojego „ucha” i według dokładnych testów decybelomierzem opartych na recenzjach z sieci osiąga 44-47 decybele przy temp otocznia ~25c w trybie gaming (inne tryby jak silent, normal adekwatnie zmniejszają głośność, ale i także mają wpływ na temperatury i wydajność). Wynik ten jak na laptopy tej klasy jest aż bardzo dobry.

 

Na koniec kwestia temperatur. Procesor intela w grach osiąga maksymalnie 85c po katowaniu go różnej maści produkcjami AAA, a karta graficzna nie przekracza 78c. Zapewne w głównej mierze jest to zasługa stolika, który posiada pustą przestrzeń pod spodem laptopa i ten ma swobodny dostęp do świeżego powietrza bez ograniczeń. Najbliższa płaska powierzchnia od spodu laptopa jest oddalona o około 40cm. Domyślam się, że na płaskiej powierzchni laptop może osiągać wyższe temperatury, ale który laptop gamingowy podoła pracy na takiej powierzchni parząc na wysokość nóżek jakie stosują producenci. Zapewne bez podkładki chłodzącej by się nie obyło, lub granie w trybie silent, lub normal, które obniżają wydajność CPU zmniejszając jego moc TDP, ale przecież nie o to chodzi skoro kupujemy taką maszynę.

 

Podsumowując – polecam laptopa jeśli szukacie czegoś o wielkości 15,6” przeznaczonego w głównej mierze pod gry, a także stawiacie na mobilność żeby nie użerać się z wielkim klocem.

 

Zdjęć jako takich jak wygląda laptop nie będę wstawiał (są dostępne w sieci), ale może kogoś zainteresują fotki "flaków" laptopa: 

 

Aorus-fortka.thumb.jpg.d06f8fb9794d1d6a22fe2866e451c142.jpg

 

20210408-203844.thumb.jpg.9b3b6ecf0e8622e6db57ac9e120e4881.jpg

 

1.thumb.jpg.b38c9b4800adb63c4951d043e91e310e.jpg

 

2.thumb.jpg.f553a8fa9f3b71929e5c6a617d496411.jpg

  • Super 1

Niebieska
komentarz
komentarz

Ładny laptop :) 

  • Super 1
Anawa
komentarz
komentarz

Super opis i zdjęcia! :piwko:

40 minut temu, seba84_2005 napisał:

Matryca musi mieć 100% pokrycia srgb, minimum 250 nitów podświetlanie, musi być matowa Aorus posiada matrycę Sharp LQ156M1JW03.

I zadowolony jesteś z tej matrycy? Jak wypada na tle matryc pozostałych laptopów, które miałeś do tej pory?

 

Czy widzisz w ogóle jakieś wady tego Gigabyte'a? :D Do czegoś się można przyczepić albo mogłoby być lepsze... ?

 

Widzę z sygnatury, że dodatkowy dysk dołożyłeś (Samsung EVO 970 Plus NVMe 500GB), tak? :)

 

44 minuty temu, seba84_2005 napisał:

Laptopa kupiłem 22 lutego

I od razu była wysyłka czy musiałeś czekać... ? Jak pamiętam to Aorusy pojawiły się w sprzedaży w połowie stycznia.

 

Cena mega jak na dzisiejsze czasy (teraz ten sam model kosztuje ponad 1000 zł więcej)

seba84_2005
komentarz
komentarz (edytowane)

@Anawa Z wad w zasadzie wszędobylski plastik, ale to subiektywna opinia i nie wszystkie znaki podświetlane na klawiaturze, co w nocy może trochę przeszkadzać jak ktoś szuka po ciemaku #$%%^$&^%&* i klawiszy funkcyjnych. Matryca mega i w testach wpada na jedną z lepszych obecnie stosowanych, może podświetlanie jakby było na poziomie 500 nitów + G-sync byłaby najlepsza, ale 300 też nie jest złe. Nie mam w żadnym miejscu backlight bleeding. Mają ją strixy w odmianie 300hz, MSI etc. Więcej jakiś mankamentów nie mogę się dopatrzeć... no może porty umieszczone po bokach laptopa z jednej i drugiej strony. Tak dysk samsunga dokładałem osobiście. Zamówiony był 7 lutego, a dostarczony 22. 

 

mat.png

 

Foto matrycy wykonane na czarnym tle w ciemnym pomieszczeniu przy pomocy telefonu:

lcd.png

 

lcd2.png

 

Edytowane przez seba84_2005
  • Dobra wypowiedź 1
DjRippeR
komentarz
komentarz

Zacne chłodzenie, z wyglądu przynajmniej. Osobiście nie gustuję w laptopach, ale wnętrze Twojego podoba mi się;)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.