x-kom hosting

Problemy - Internet "światłowodowy" z Vectry i ich modem Technicolor CGA2121

osemoka
utworzono
utworzono

Mam kilka pytań dotyczących internetu od Vectry. Na pewno znajdzie się ktoś z większą więdzą niż ja. Zupgradowali mi neta ze 150Mb/s do 450Mb/s światłowodem do piwnicy i koncentrykiem do routera w domu. W trakcie montażu spytałem techników czy byłby to problem, żeby jednak podłączyć bezpośrednio światłowód, ale oni mówią, że to nie ma różnicy, że w całej Polsce tak robią. Jak ich pomęczyłem stwierdzili, że to trzeba byłoby pokombinować na własną rękę i się umawiać poza usługą wstępnego montażu. Tu mam kilka pytań do tej sytuacji:
1) Czy komuś udało się podłączyć bezpośrednio światłowodem do modemu ?
2) Czy zmienijsza to ping i ogólny performance neta ? Aktualnie mam jakieś 17ms do wp.pl np.

Dodatkowo mam zagwostkę czy mogę podłączyć swój router zamiast tego modemu ? Czy modem to jedyna opcja dekodująca sygnał, a router co najwyżej mogę w jednym z lanowych portów dołączyć ? Chcę to zrobić z trzech względów:
3) Sieć 2.4Ghz jest zbugowana i po pierwsze rozłącza się co chwila na niektórych urządzeniach oraz nie mogę się nią posługiwać w laptopie firmowym, bo wykrywa jakiś stary typ zabezpieczeń. Sieć 5Ghz działa normalnie, a niby ma to samo security - WPA2. Ale jak wiadomo 5Ghz ma słabszy zasięg. Oczywiście vectra nie podaje passów bezpośrednio do routera tylko do ich strefy klienta, gdzie można sobie ewentualnie nazwę sieci i hasło zmienić. Wiem jak to naprawić, bo znalazłem już tutek na necie, ale no nie mam dostępu.
4) Chciałbym nałozyć priorytety w sieci w routerze (żeby gry sieciowe były zawsze na piewrszym miejscu, za vod, youtube i pobieraniem plików). Jest to w ogóle móżliwe? Nigdy tego nie robiłem.

gavron7
komentarz
komentarz

1. Równie dobrze mogli Ci skrętkę pociągnąć do domu zamiast koncentrują czy światła i miałbyś dokładnie to samo
2. A w jaki sposób chcesz odebrać sygnał na swoim sprzęcie? Masz wejście koncentryczne lub wkładkę światłowodowa? Pomijam fakt że nikt Ci go nie zautoryzuje czyli nawet jeśli na olx kupisz taki sam sprzęt jak masz w domu i go podłączysz to on nie zadziała w ogóle.
3. Nie masz dostępu i nie będziesz miał bo to modem i jego nie konfiguruje się tak jak umiesz ;) tylko on zawsze dostaje konfigurację bezpośrednio od nich po każdym restarcie i na żądanie.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

osemoka
komentarz
komentarz
27 minutes ago, gavron7 said:

1. Równie dobrze mogli Ci skrętkę pociągnąć do domu zamiast koncentrują czy światła i miałbyś dokładnie to samo
2. A w jaki sposób chcesz odebrać sygnał na swoim sprzęcie? Masz wejście koncentryczne lub wkładkę światłowodowa? Pomijam fakt że nikt Ci go nie zautoryzuje czyli nawet jeśli na olx kupisz taki sam sprzęt jak masz w domu i go podłączysz to on nie zadziała w ogóle.
3. Nie masz dostępu i nie będziesz miał bo to modem i jego nie konfiguruje się tak jak umiesz ;) tylko on zawsze dostaje konfigurację bezpośrednio od nich po każdym restarcie i na żądanie.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka
 

Trochę podpunkty odniesienia się Twoje nie zgadzają.
Twoje 2) No właśnie pytam, czy jest możliwe takie podłączenie, nie znam się. Ale poniekąd odpowiedziałeś mi już na pytanie, że nie ma opcji autoryzacji po stronie vectry obcego sprzętu. No chyba, że mówię - podłączyłoby się router to jednego wejścia z lana modemu i stąd neta brało. Ma to sens ?
3) Zostaje mi kontakt z technikami w Vectrze w kwestii konfiguracji, a wiadomo, że to wątpliwa pomoc z ich strony będzie.

gavron7
komentarz
komentarz (edytowane)
12 minut temu, osemoka napisał:

podłączyłoby się router to jednego wejścia z lana modemu i stąd neta brało. Ma to sens

No to jest "normalne" podłączenie

 

12 minut temu, osemoka napisał:

Zostaje mi kontakt z technikami w Vectrze w kwestii konfiguracji, a wiadomo, że to wątpliwa pomoc z ich strony będzie.

Konfiguracji czego? Bo jeśli Twojego routera to (w dzisiejszych czasach)

1. kupujesz router

2. wyjmujesz z pudełka

3. podłączasz

4. śmiga

:)

Poza tym zleją Cię bo chcesz skonfigurować swój sprzęt :P

osemoka
komentarz
komentarz (edytowane)
1 hour ago, gavron7 said:

No to jest "normalne" podłączenie

 

Konfiguracji czego? Bo jeśli Twojego routera to (w dzisiejszych czasach)

1. kupujesz router

2. wyjmujesz z pudełka

3. podłączasz

4. śmiga

:)

Poza tym zleją Cię bo chcesz skonfigurować swój sprzęt :P

Sieci 2.4Ghz na tym modemie. Coś jest z nią nie tak i muszą to sami naprawić jak nie dają dostępu.

Routera jeszcze nie mam i tylko rozważam zakup. Pewnie rozwiązałby wszystkie moje problemy z siecią: Wifi by było z routera, nie modemu. Priorytety pewnie dałoby się ustawić.
Jaki interes mają w tym, żeby nie autoryzować prywatnych routerów? Tam się ustawia limity pewnie tak ?

gavron7
komentarz
komentarz
5 minut temu, osemoka napisał:

Jaki interes mają w tym, żeby nie autoryzować prywatnych routerów? Tam się ustawia limity pewnie tak ?

 

Najpierw pokaż mi "router" który byś podłączył :P

 

6 minut temu, osemoka napisał:

rozważam zakup. Pewnie rozwiązałby wszystkie moje problemy z siecią:

 

1. będziesz miał kontrole nad całą swoją siecią

2. ISP nie będzie wiedzieć ile urządzeń masz w sieci

 

Przy obecnej konfiguracji nie dość że nie masz kontroli/możliwości zmiany czegokolwiek

 

osemoka
komentarz
komentarz
2 minutes ago, gavron7 said:

 

Najpierw pokaż mi "router" który byś podłączył :P

 

 

1. będziesz miał kontrole nad całą swoją siecią

2. ISP nie będzie wiedzieć ile urządzeń masz w sieci

 

Przy obecnej konfiguracji nie dość że nie masz kontroli/możliwości zmiany czegokolwiek

 

Pierwszy lepszy z brzegu: Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition.
Czy łączenie się za pomocą routera, a potem nie zmniejsza pingu i ogólnego performance'u sieci ? 

gavron7
komentarz
komentarz
Pierwszy lepszy z brzegu: Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition.
Czy łączenie się za pomocą routera, a potem nie zmniejsza pingu i ogólnego performance'u sieci ? 
I w którym miejscu podłączysz światłowód/koncentryk? Chyba że uważasz że kupując sprzęt za 100zl internet jest już w nim ;)

To czy router "nie zmieni wartości pingów" to już inna kwestia. Każdy sprzęt po drodze wprowadza opóźnienia i nawet jak wydasz 1000zl też będzie miał opóźnienia.
To jak router pracuje zależy od tego co ma pod maską i ile urządzeń jest aktywnie podłączonych. Dla Twoich zastosowań tak naprawdę byle jaki kupisz i będzie dobrze.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

osemoka
komentarz
komentarz
6 hours ago, gavron7 said:

I w którym miejscu podłączysz światłowód/koncentryk? Chyba że uważasz że kupując sprzęt za 100zl internet jest już w nim ;)

To czy router "nie zmieni wartości pingów" to już inna kwestia. Każdy sprzęt po drodze wprowadza opóźnienia i nawet jak wydasz 1000zl też będzie miał opóźnienia.
To jak router pracuje zależy od tego co ma pod maską i ile urządzeń jest aktywnie podłączonych. Dla Twoich zastosowań tak naprawdę byle jaki kupisz i będzie dobrze.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka
 

Może się nie jasno wyraziłem. 

1) aktualnie mam światłowód w piwnicy - > koncentryk miedziany(skretka?) ->modem na chacie - > urządzenia

2) ze względu na możliwość konfiguracji rozważam światłowód w piwnicy - > koncentryk miedziany ->modem na chacie - > router(połączony z lan modemu jako źródło) - > urządzenia

Mam jakiś stary router w szafie i w sumie moge to sam potestować.

Dzięki za odpowiedzi. 

Jedyne pytanie pozostałe to czy komuś na umowie z Vectra udało się połączyć jakoś bezpośrednio światłowodem i czy to coś mu dało. 

gavron7
komentarz
komentarz

Stawiam że masz taką konfigurację bo np trasy kablowe są nie drożne. No jeśli są drożne to to co masz jest nieopłacalne w wykonaniu

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

osemoka
komentarz
komentarz
5 hours ago, gavron7 said:

Stawiam że masz taką konfigurację bo np trasy kablowe są nie drożne. No jeśli są drożne to to co masz jest nieopłacalne w wykonaniu

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka
 

Ja myślę, że oni nie chcą sobie zachodu robić. Według mnie możliwe byłoby przepchnięcie kabla światłowodowego, tym bardziej że mieszkam na parterze obok piwnicy, a do tamtejszej skrzynki jest z 10-15m kabla max.

gavron7
komentarz
komentarz

No to jest inny powód. Światła nie ma w bloku. Dochodzą normalnie koncentrykiem jak każda inna kablówka. Światło jest wprowadzane na nowe bloki a stare nie są modernizowane bo jest to nieopłacalne finansowo trochę. Musieliby np. wszystkim powymieniać urządzenia. 

 

Generalnie od samego początku uważam że to co mówisz jest o kant d.. pośladków :) Bo taka konfiguracja: światło do bloku, a później DOCSIS jest TOTALNIE nie rentowna... 

osemoka
komentarz
komentarz
3 hours ago, gavron7 said:

No to jest inny powód. Światła nie ma w bloku. Dochodzą normalnie koncentrykiem jak każda inna kablówka. Światło jest wprowadzane na nowe bloki a stare nie są modernizowane bo jest to nieopłacalne finansowo trochę. Musieliby np. wszystkim powymieniać urządzenia. 

 

Generalnie od samego początku uważam że to co mówisz jest o kant d.. pośladków :) Bo taka konfiguracja: światło do bloku, a później DOCSIS jest TOTALNIE nie rentowna... 

Tak mi powiedziano, że jest. Wątpię żeby kłamali, ale kij ich tam wie. Blok rok 2000. U nas upc, Vectra, Netia i pewnie nie tylko. Netia światłowód kładła da mieszkania sąsiada rozkuwając klatkę. Widocznie się da. 

gavron7
komentarz
komentarz
Tak mi powiedziano, że jest. Wątpię żeby kłamali, ale kij ich tam wie. Blok rok 2000. U nas upc, Vectra, Netia i pewnie nie tylko. Netia światłowód kładła da mieszkania sąsiada rozkuwając klatkę. Widocznie się da. 
Jeszcze raz Ci powtórzę.. to czy się da a to czy to jest opłacalne to dwie ROZNE rzeczy. Wszystko się da. Tylko inaczej jak kładziesz nowa infrastrukturę a inaczej jak miałbyś modernizować istniejącą.
Wyobraź sobie sytuację modernizują sieć aby do każdego klienta zamiast koncentryka wchodził światłowód. A więc muszą albo zapewnić równoczesną pracę dwóch zupełnie różnych standardów bo ja i paru innych sąsiadów może się nie zgodzić na modernizację u siebie w domu. A więc nie zmienia urządzenia czyli pracują nadal na DOCSICie. I żaden operator nie ma prawa narzucić Ci zmiany bo to TWOJE mieszkanie a nie jego! W związku z czym nie doprowadzą tylko światła do Ciebie bo im się nie opłaca.

Jeśli bardzo chcesz wiedzieć czy mają światło w piwnicy (a jestem na milion procent pewien że nie) możesz iść do piwnicy i zrobić zdjęcie ich szafki. Jak ta fotę tu umieścisz powiem Ci co jest w środku.

Ps. Oni nie kłamali - na 100procent jestem pewien (po kilku latach pracy jako ISP) że nie dogadałes się z nimi oni mówili o czym innym a Ty co innego usłyszałes...

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

gavron7
komentarz
komentarz

Kabli z bliska nie musiałes robić zdjęcia bo od razu widać. Nawet 1 najmniejszy światłowód nie wchodzi do tej puszki....

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka



Mało tego krosownica światłowodowa to tam się nie zmieści w tej puszce... Chyba że zrobić chałturę

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.