x-kom hosting

Jaki KVM lub/i stacja dokująca do dwóch monitorów, myszy, klawiatury + PC, 2 laptopy

manulx
utworzono
utworzono (edytowane)

Hej,

mam dwa monitory 27", 2k, a 165HZ osiągane na DisplayPort, gdzie chciałbym żeby najwyższa częstotliwość była obsługiwana, do tego mysz na USB oraz klawiatura mechaniczna firmy Leopold.

Oprócz tego mam PC, laptopa prywatnego (Asus G14 GA401I Windows 10 Pro)  oraz laptopa firmowego (Lenovo Legion Y54-015 Linux Debian 10) - praca zdalna.

 

Chciałbym osiągnąć jak najwyższą wygodę przy przełączaniu się miedzy tymi trzema urządzeniami, aby korzystać na nich z obydwóch monitorów, klawiatury oraz myszki.. Prywatny laptop ma Thunderbolta, firmowy niestety nie (USB-C tylko). Oprócz tego jak czytałem o uniwersalnych stacjach dokujących to ludzie miewają problem przy Lenovo Legionie.

 

Ktoś ma pomysł na jakieś rozwiązanie, które wygeneruje jak najmniej kabli? Konkretne modele urządzeń oraz wszelkie sugestie mile widziane!

Edytowane przez manulx

Youki
komentarz
komentarz
4 godziny temu, manulx napisał:

firmowy niestety nie (USB-C tylko)

Kwestia czy to tylko USB-C czy USB-C z obslugą DisplayPort?

 

4 godziny temu, manulx napisał:

Linux Debian 10)

Tutaj przy stacjach wydaje mi się, że może być problem ze sterownikami pod dystrybucję Linuxa. Może się myle, nie twierdzę, nie mniej jednak kilka razy jak u siebie na laptopie uruchamiałem Linuxa to monitory podpięte pod stację dokujące nie są widoczne. Zresztą, na Windowsie też potrzebne były sterowniki.

manulx
komentarz
komentarz
5 hours ago, Youki said:

Kwestia czy to tylko USB-C czy USB-C z obslugą DisplayPort?

 

Tutaj przy stacjach wydaje mi się, że może być problem ze sterownikami pod dystrybucję Linuxa. Może się myle, nie twierdzę, nie mniej jednak kilka razy jak u siebie na laptopie uruchamiałem Linuxa to monitory podpięte pod stację dokujące nie są widoczne. Zresztą, na Windowsie też potrzebne były sterowniki.

Hm, w sumie w laptopie firmowym nie zależy mi kompletnie na częstotliwości odświeżania, grać będę tylko na PC i laptopie prywatnym jak już. Czyli zwykłe USB-C powinno ogarnąć stację dokującą z DP, ale używając tylko USB-A oraz HDMI? Wiem, że Linuxem może być ciężko, najwyżej będę już się tym bawił.. No ale potrzebuję po prostu pomysłów, bo sam nie wiem jak to ugryźć w ogóle od strony samego setupu.

Youki
komentarz
komentarz

Zwykłe USB-C to zwykłe USB, często tam nawet podpięty jest kontroler USB 2.0/3.0. Czyli tak jakbyś miał zwykłe USB 2.0/3.0 typu A tylko zakończony fizycznie złączem w standardzie USB-C. Takie coś nie obsługuje wyjścia video. :)

 

Jeżeli to ten model https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/legion-laptops/legion-y-series/Lenovo-Legion-Y540-15/p/88GMY501214 to producent nic nie wspomina o USB-C z obsługą DislayPort czy 'external screen'. 

Twoje monitory mają hub USB?

manulx
komentarz
komentarz (edytowane)
8 hours ago, Youki said:

Zwykłe USB-C to zwykłe USB, często tam nawet podpięty jest kontroler USB 2.0/3.0. Czyli tak jakbyś miał zwykłe USB 2.0/3.0 typu A tylko zakończony fizycznie złączem w standardzie USB-C. Takie coś nie obsługuje wyjścia video. :)

 

Jeżeli to ten model https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/legion-laptops/legion-y-series/Lenovo-Legion-Y540-15/p/88GMY501214 to producent nic nie wspomina o USB-C z obsługą DislayPort czy 'external screen'. 

Twoje monitory mają hub USB?

Mają wejścia USB, ale myszka i klawiatura nie działają niestety nawet po pobraniu sterowników na Win10. Obydwa monitory mam Dell S2721DGFA.

 

Update:

Dobra pokombinowałem i działa. Super, to już wyklucza kwestie podłączania myszki i klawiatury (no jeden kabel USB, więc de facto jeden kabel mniej po prostu). Teraz co z tymi portami DP i HDMI począć...

Edytowane przez manulx
Youki
komentarz
komentarz

Tutaj własnie trzeba by z przełącznikiem KVM kombinować, tylko prawdę mówiąc w tej kwesti nie mam żadnego doświadczenia, ciężko mi nawet stwierdzić czy dobrze to będzie działać z 3 urządzeniami. :/

Ten Lenovo ma przynajmniej miniDisplayPort, więc tutaj aż tak źle nie jest.

Na pewno zwróć uwagę na standard HDMI w danym przełączniku, przy standardowym 1.4 2k 144/165Hz nie uzyskasz.

manulx
komentarz
komentarz (edytowane)
15 hours ago, Youki said:

Tutaj własnie trzeba by z przełącznikiem KVM kombinować, tylko prawdę mówiąc w tej kwesti nie mam żadnego doświadczenia, ciężko mi nawet stwierdzić czy dobrze to będzie działać z 3 urządzeniami. :/

Ten Lenovo ma przynajmniej miniDisplayPort, więc tutaj aż tak źle nie jest.

Na pewno zwróć uwagę na standard HDMI w danym przełączniku, przy standardowym 1.4 2k 144/165Hz nie uzyskasz.

 

Ok, no to jedyne rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy to:

- KVM z obsługą czterech komputerów (z trzema nie ma) z portami DisplayPort 2k 165Hz

- dwa kable do Asusa DisplayPort -> USB-C z obsługą 2k 165Hz

- kabel do Lenovo DisplayPort -> MiniDisplayPort i drugi kabel DisplayPort -> HDMI (tutaj nie potrzebuję już 165Hz, bo na firmowym nie gram:)

 

Takie rozwiązanie daje mi na biurku 4 kable video do laptopów + 2 zasilające.

No i czy da się to jeszcze bardziej zwężyć.

Widzę tutaj dwie opcje:

1. Stacja dokująca do obydwóch laptopów (znaleźć taką, która obsługuje chociaż na jednym DisplayPort te 2k 165Hz) i będzie ogarniać zarówno Lenovo jak i Asusa. Plus wystarczy KVM z obsługą dwóch komputerów, bo ten będzie szedł do stacji dokującej dla obydwóch laptopów. Pytanie czy znajdę w ogóle taką stację dokującą...

2. Dwie stacje dokujące, zagadać firmę żeby mi kupili do Lenovo najtańszą żeby miała te dwa HDMI i ładowanie, a druga  moja prywatna do Asusa z obsługą tych 165Hz na 2k.

 

Ad. 1 - Ta opcja mi generuje na stole w zasadzie 2 kable. Od samej stacji dokującej z monitorami, która będzie ładowała Asusa oraz zasilanie dodatkowo Lenovo, bo podejrzewam, ze samym USB-C to nie naładuje.

 

Ad. 2 - KVM na cztery komputery. Na stole również dwa kable - osobny do każdego laptopa. Opcja generuje wyższe koszty, ponieważ KVM na 4 komputery będzie droższy.

 

 

KVM 4 komputery:
https://www.morele.net/przelacznik-startech-4-porty-displayport-usb-3-5mm-mini-jack-sv431dpua-724130/?gclsrc=ds

Nigdzie nie ma czy wspiera te cholerne 165Hz przy 2k, poszło pytanie do moreli.

 

KVM 2 komputery:
- jak wyżej tylko wersja na dwa komputery

 

 

Stacja dokująca:

- ??? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej co by wspierała 165Hz albo nie ma informacji o tym. XD help

Edytowane przez manulx
Youki
komentarz
komentarz
10 godzin temu, manulx napisał:

Nigdzie nie mogę znaleźć takiej co by wspierała 165Hz albo nie ma informacji o tym. XD

HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2 w teorii wystarczy, ale czy tutaj jakieś dodatkowe ograniczenie stacje KVM nie będą narzucać, nie wiem.

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.