x-kom hosting

Problem z udostępnioną drukarką

jarress
utworzono
utworzono

Drukarka Konica USB przez lata drukowała z udostępnionego komputera z Windows 8 Pro, aż komputer zaczął gubić udostępnienie. Po zainstalowaniu drukarki na nowo na tym głównym komputerze, udostępnieniu jej i podłączeniu do niej pozostałych komputerów z Windows 10, drukowanie udaje się od 1 godziny do kilku dni maks i znów udostępnienie znika, drukować może tylko główny komputer.  Instalacja świeżego systemu na nowym dysku twardym nie pomogła, dalej jest dokładnie to samo. Zastosowanie serwera wydruku Digitus USB 2.0 Ethernet też pomogło tylko na kilka dni i po awarii prądu, podczas której komputery były wyłączone, a włączony był tylko ruter, switch i print server,  znów nie można drukować, tym razem z żadnego komputera. Nie sprawdzałem jeszcze, czy serwer wydruku stracił ustawienia po tej awarii prądu, ale na to wygląda. Czy to może być czasem wina uszkodzonej drukarki? Chyba nie, bo wówczas przestawałaby w ogóle drukować, a przy udostępnianiu jej z komputera, wydruk z tego głównego zawsze można było zrobić. Teraz przy serwerze wydruku przestały drukować po awarii prądu wszystkie komputery.

gavron7
komentarz
komentarz

No dobra, a gdzie pytanie? Z czym mamy pomoc? Bo na pytanie czy może być to wina drukarki padła odpowiedź w Twojej wypowiedzi ;)
A dlaczego z żadnego nie można drukować? Bo drukarka jest podłączona do serwera wydruku a nie kompa.

Przede wszystkim sprawdź czy ustawienia nie zginęły z serwera wydruku. Po drugie sprawdź czy kompy mają drukarkę sieciowa zainstalowana

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jarress
komentarz
komentarz

Tak, wiem, że trzeba sprawdzić, czy serwer nie zgubił ustawień, wiem, czemu z żadenego komputera nie można drukować, skoro serwer wydruku świruje. Jestem po prostu zaskoczony tym, że po awarii prądu serwer wydruku zgłupiał, a na to wygląda, w poniedziałek dopiero będę mógł to sprawdzić. To teraz nie można go z prądu wyłączyć, bo będzie gubił ustawienia? Nie mam doświadczenia z serwerem wydtuku, stąd moje zdziwienie i pytanie do bardziej doświadczonych. Rutery można wyłączać bez problemu i nie gubią ustawień, a serwery wydruku są aż tak beznadziejne? 

gavron7
komentarz
komentarz
Tak, wiem, że trzeba sprawdzić, czy serwer nie zgubił ustawień, wiem, czemu z żadenego komputera nie można drukować, skoro serwer wydruku świruje. Jestem po prostu zaskoczony tym, że po awarii prądu serwer wydruku zgłupiał, a na to wygląda, w poniedziałek dopiero będę mógł to sprawdzić. To teraz nie można go z prądu wyłączyć, bo będzie gubił ustawienia? Nie mam doświadczenia z serwerem wydtuku, stąd moje zdziwienie i pytanie do bardziej doświadczonych. Rutery można wyłączać bez problemu i nie gubią ustawień, a serwery wydruku są aż tak beznadziejne? 
Gubią gubią... Jak wszystkie urządzenia. Wystarczy zrobić króciutki impuls i zgubią... Może tak się właśnie stało z tym prądem?

Moim jednak zdaniem skoro serwer wydruku nic Ci nie pomógł to system a właściwie windowsy (bo systemem nazwać tego nie można) gubią podpięty port, dlatego w obu przypadkach taka sytuacja miała miejsce

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jarress
komentarz
komentarz

Czyli wina Windowsów może być, nie serwera? Rozumiem jednego, ale wszystkich? To jakie jest rozwiązanie? Kupić nowy komputer i z niego udostępniać drukarkę? Takie rozwiązanie działało latami, aż przestało. Myślałem, że serwerem wydruku pokonam stosunkowo niedrogo ten problem, skoro instalacja czystego systemu na sześcioletnim komputerze nie pomogła. Może z innego komputera udostępniać? Nie podoba mi się to, bo inne komputery też mają swoje lata, a poza tym wolę udostępniać drukarkę z komputera, który jest też głównym komputerem oprogramowania sprzedażowego. 

gavron7
komentarz
komentarz

Źle to wszystko traktujesz.

Nie możesz traktować kompa (obojętnie czy jest kupiony dzisiaj czy x lat temu) jako RÓŻNE. Dlaczego? Bo system ma ten sam (zakładam oczywiście), a skoro działało a przestało działać to stawiam na to że poszła jakaś łatka do winzgrozów która to popsuła.

 

Wejdź w drukarki i pokaż co tam masz we właściwościach... Szukaj portów itp. W przypadku serwerów wydruku powinno być coś takiego mniej więcej lpr://adres ip serwera.

 

Ewentualnie stawiam jeszcze na coś tak teraz przyszło mi do głowy... Jeśli nie zarezerwowałeś adresu IP (a na pewno tego nie zrobiłeś) to po restarcie routera Twój serwer wydruku ma inny adres, a kompy miały wpisany inny i dlatego Ci to nie działa.

jarress
komentarz
komentarz

>Bo system ma ten sam (zakładam oczywiście

Główny ma Win 8 Pro, klienci mają W10 home.

>stawiam na to że poszła jakaś łatka do winzgrozów która to popsuła.

Dokładnie też tak sobie myślałem i myślę. Dlatego przeinstalowanie  systemu nic nie dało, bo po wgraniu wszystkich aktualizacji W8 Pro jest to samo , co było.  Strasznie irytujące są te aktualizacje Microsoftu. Za każdym razem trzeba się modlić, żeby się coś nie wysypało.

>Wejdź w drukarki i pokaż co tam masz we właściwościach

Jutro popatrzę w nie.

>po restarcie routera Twój serwer wydruku ma inny adres

Serwer wydruku miał na sztywno ustawiony adres 10.0.0.21 (brama ma 10.0.0.1), więc dlaczego po wstaniu rutera serwer wydruku miałby dostać  inny adres?

Zobaczę co się porobiło z ustawieniami i dam znać.

Ale ok, zrobię rezerwację adresów na ruterze dla wszystkich komputerów i serwera, może rzeczywiście to pomoże? Dzięki za podpowiedź. Oby się sprawdziła.

gavron7
komentarz
komentarz

Czemu masz adres z tej puli? Masz swój router czy od dostawcy?


Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jarress
komentarz
komentarz (edytowane)

>Czemu masz adres z tej puli? Masz swój router czy od dostawcy?

Zyxel z Orange tak ma.

Rzuciłem okiem na ustawienia dzisiaj i widzę jakiś banał. Print serwer, ani komputery niczego nie zgubiły. W sobotę, chyba po tej awarii prądu, kiedy mnie nie było, najwyraźniej print server się zawiesił i miał status Printing. Restart serwera wydruku uzdrowił sytuację. Sprawdzałem i wyłączałem go z prądu i włączałem z kabla, czy znów się zawiesi, ale nie zrobił tego, wstawał i puszczał wydruki aż miło. No cóż, kolejne urządzenie w firmie, kolejne problemy - standard. Temat do zamknięcia. Dzięki za zainteresowanie i porady. Rezerwacji adresów na ruterze w takim wypadku nie widzę sensu robić. A może powinienem jednak?   

Edytowane przez jarress
gavron7
komentarz
komentarz

Moim zdaniem powinieneś dla print serwera albo zarezerwować adres, albo dać statyczy spoza puli bo może się zdarzyć że dasz statyczny na printserwerze a router w miedzyczasie przydzieli komuś ten adres i znowu będzie konflikt adresów i kolejne problemy.

Zawsze się tak robi, że urządzenia które ustawiasz statycznie ustawiasz spoza puli lub w rezerwacji

jarress
komentarz
komentarz

Ok. Masz niewątpliwie rację. Jest jednak tylko kilka urządzeń w firmie, dlatego dałem 21, aby wyeliminować powtórzenie adresów, bo przydzielane z DHCP są dużo niższe. Jeżeli zdarzy się taki przypadek powtórzenia adresów, a myślę, że szybko nie nastąpi, a nawet sądzę, że w ogóle, to zrobię tak jak piszesz. Chyba, ze firma raptownie się rozwinie i dojdzie kilka urządzeń, to wówczas zrobię to natychmiast.  

gavron7
komentarz
komentarz

Ale to tak nie musi zadziałać jak piszesz. Nie ma znaczenia czy pula DHCP ma zawiera 200 adresów a Ty używasz tylko 2. Tutaj też istnieje szansa (owszem niewielka) że adresy się pokryją . Chodzi o specyficzne warunki czyli np komputer podłączony jest przez switcha w związku z tym nie odnowi adresu po restarcie routera a router a konkretnie DHCP nie wie o istnieniu kompa bo nie wziął od niego dzierżawy

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

jarress
komentarz
komentarz

Ok. Wiem, ze masz rację, nie sprzeczam się, nie podważam. Wiem tylko z doświadczenia, ze w ten sposób naprawdę potrafi działać bez zarzutu całymi latami, mimo, że dochodzą czasem laptopy znienacka z zewnątrz i odchodzą, to znaczy łączą się z ruterem na jakiś czas i znikają, a ruter jest wyłączany nawet codziennie z prądu (taka dziwna oszczędność prądu, nie wiem, nie wnikam o co chodzi) ale oczywiście, nie jest to eleganckie i fachowe rozwiązanie, więc pewnie zrobię jak radzisz, żeby było glans geanu ;-) 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.