x-kom hosting

TASM książki

kowaljanok
utworzono
utworzono

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

Mam pytanie odnośnie asemblera. W letnim semestrze na mojej uczelni rozpoczyna się przedmiot na którym będziemy pracować w asemblerze (TASM). Jako że w tym temacie jestem laikiem (jestem na 1 roku studiów) zacząłem szukać do niego jakiś fajnych książek/kursów omawiający temat od podstaw. Książki polecane w literaturze przedmiotu (np. Asembler dla procesorów intel Vademecum Profesjonalisty,Turbo Asembler Biblia Użytkownika,Kowalczyk A. Assembler,Wróbel E. Praktyczny kurs asemblera) są dość stare (np. 2001 rok wydania), więc zacząłem przeszukiwać internet. Niestety jak widzę MASM jest znacznie bardziej popularny. 
Tu moje pytanie, czy ktoś poleciłby jakiś kurs/ksiązkę do TASMA, omawiającą temat w miarę od podstaw? Może byc po polsku lub angielsku, chociaż oczywiście łatwiej uczy się w ojczystym :D

 

Pozdrawiam

fernandez
komentarz
komentarz

TASM, to jest assembler firmy Borland - totalny "oldschool", dlatego książki będą stare

 

sam na pierwszym roku miałem TASMa, ale w zasadzie poza wiedzą, że coś takiego jest w praktyce nigdy się nie przydało - poza projektem, który trzeba było zrobić w następnym semestrze

 

tutaj znajdziesz cały manual dotyczący tego TASMa, niestety po ang

https://winworldpc.com/product/turbo-assembler/5x

myślę, że jako uzupełnienie jak znalazł, to co masz sylabusie powinno starczyć

RandomUserName0000
komentarz
komentarz

U mnie z kolei programowania w asemblerze miało być realizowane w ramach zajęć z Architektury komputerowej, ale odeszło się od tego pomysłu na potrzeby programowania mikrokontrolerów i układów.
Myślę, że najlepszy rozwiązaniem będzie zwrócić się do wykładowcy lub prowadzącego zajęcia. Często wykładowca na wstępnych zajęciach podaje polecaną literaturę - jeśli tak nie było w twoim przypadku i tak warto o to zapytać, ponieważ prowadzący ma najlepszą wiedze na temat tego jakich zagadnień będziecie się uczyć i jaki zakres informacji was obowiązuje. Część wykładów jest także tworzone w oparciu o jakieś książki lub prace naukowe.

Takie pytania zawsze są docenianie ponieważ wykazują zainteresowanie i aktywny udział @kowaljanok

kowaljanok
komentarz
komentarz

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

 

Skoro TASM jest taką starocią, to troszkę szkoda, że uczelnia wybrała go na zajecia, ale cóż, co ja mogę.

Mam jeszcze pytanko do @fernandez, gdyż jak pisałeś miałeś TASMa na jednym semestrze, czy poza manualem możesz polecić książki/strony z których Tobie się dobrze uczyło? Wiadomo, że żadne źródło wiedzy nie jest doskonałe i napewno trzeba będzie w necie jeszcze dużo doszukać, ale chodzi mi o jakąs w miarę solidną bazę, którą mógłbyś mi polecić.

 

Pozdrawiam :)

fernandez
komentarz
komentarz

Niestety nie jestem w stanie ci pomóc. Cokolwiek wtedy potrzebowałem znajdowałem w sieci. Potrzebne było mi tylko niezbędne minimum, bo nie wiązałem z tym przyszłości.

A ponieważ to było dość dawno (jakieś 15 lat temu) to nie pamiętam konkretnych stron. Po prostu używałem google odpowiednio ;)

 

Myślę, że jak chcesz się dobrze przygotować lub/i poszerzyć wiedzę, to dobrze zapytać prowadzącego wykłady, najlepiej tych od laboratorium/projektu.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.