x-kom hosting

BSOD po restarcie.

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Melchior2137 ,
MagiQ
utworzono
utworzono

Posiadam komputer od dokładnie 2 lat i od tamtego czasu męczę się z tym problemem - Błędy BSoD, które pojawiają się kompletnie bez powodu w najmniej oczekiwanych momentach, już wymieniam.

  • Po restarcie komputera pojawiają się cały czas, muszę go wyłączyć i odczekać godzinę.
  • Podczas długiego używania komputera
  • Czasami bez powodu.

Dzisiaj była sytuacja gdzie komputer sie wylaczyl i po wlaczeniu ponownym pokazal sie BSOD (NTFS_file_system) Poszukałem odpowiedzi w internecie, ale nic nie znalazłem. Po ponownej próbie włączenia Windows włączył system naprawy dysku i przez około 30 minut się naprawiał. Komputer nastepnie sie wlaczyl, ale bluescreen'ował się co 5 minut. Powody były różne, najczęściej: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, MEMORY_MANAGEMENT
Także uruchomiłem wykrywanie błędów dysku na Windowsie - NIC.

Nie posiadam prawdopodobnie żadnych wirusów, które mogłyby to powodować. (Komputer skanowany codziennie przy uruchamianiu)

Od kiedy posiadam komputer zauważyłem, że każdy taki BSOD spowalnia komputer coraz bardziej.

 

Mój sprzęt:

  1. Płyta główna: AsRock x470 master sli
  2. Procesor: AMD Ryzen 5 2600 Six-Core 3.4GHz
  3. RAM: 16GB (2x8GB)
  4. System operacyjny: Windows 10 Home (z licencją)
  5. Karta graficzna: Msi GeForce 1050Ti Gaming X
  6. Dysk: SSD 500GB / HDD 1TB

 

Nie mam zielonego pojęcia, co jeszcze mogę zrobić. Jest ktoś kto może by pomógł?

politolog
komentarz
komentarz
6 minut temu, MagiQ napisał:

Płyta główna: AsRock x470 master sli

BIOS najnowszy?

 

6 minut temu, MagiQ napisał:

RAM: 16GB (2x8GB)

Profil XMP włączony?

MagiQ
komentarz
komentarz
Teraz, politolog napisał:

BIOS najnowszy?

 

Profil XMP włączony?

BIOS'a sprawdzalem na stronie AsRocka i nie bylo zadnych updatów do pobrania - chyba tak.

Będę z tobą szczery, w komputerach nie jestem zbyt biegły i nie wiem co to jest profil XMP. Jakbys mogl wytlumaczyc ;)

@politolog Przeczytalem co to jest i nie, nie włączałem nic takiego.

politolog
komentarz
komentarz
11 minut temu, MagiQ napisał:

Karta graficzna: Msi GeForce 1050Ti Gaming X

Sterownik najnowszy?Korzystasz z nvidia experience?

MagiQ
komentarz
komentarz
Teraz, politolog napisał:

Sterownik najnowszy?Korzystasz z nvidia experience?

Tak, korzystam. Sterowniki do karty najnowsze.

Ale wlasnie wszedlem na strone AsRocka i widzę, że był update BIOS'u ostatnio. Będę musiał zainstalować.

politolog
komentarz
komentarz
3 minuty temu, MagiQ napisał:

Ale wlasnie wszedlem na strone AsRocka i widzę, że był update BIOS'u ostatnio. Będę musiał zainstalować.

Do dzieła po przetestowaniu, napisz czy problem zniknął.

MagiQ
komentarz
komentarz
36 minut temu, politolog napisał:

Do dzieła po przetestowaniu, napisz czy problem zniknął.

Update wykonany! 

politolog
komentarz
komentarz

Teraz testuj. Jeżeli będzie dalej BSOD pisz. 

MagiQ
komentarz
komentarz

@politolog Pewnie!

 

@politolog Szczerze, problem wygląda na rozwiązany. Komputer powinien już z 15 minut temu pokazać BSOD. Dziekuję za pomoc.

2 godziny temu, politolog napisał:

Teraz testuj. Jeżeli będzie dalej BSOD pisz. 

Nie ważne, po 2 godzinach BSOD sie pojawił. Masz jakieś inne rozwiązanie? Na pewno zaaktualizowanie zmniejszylo czestotliwosc pojawiania sie bledow.

MagiQ
komentarz
komentarz

===
BSOD pojawił się ponownie.

Melchior2137
komentarz
komentarz (edytowane)

Wygooglowałem tak: 

15 godzin temu, MagiQ napisał:

NTFS_file_system

To prawdopodobnie oznacza że dysk jest uszkodzony. Przeskanuj go jakimś programem, sprawdź w crystaldiskinfo, hdtune.

15 godzin temu, MagiQ napisał:

MEMORY_MANAGEMENT

To wadliwy ram, a ten drugi błąd "SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION" "pojawia się w wyniku konfliktu między systemem operacyjnym a różnymi komponentami lub sterownikami. Podobnie, występuje podobny problem, gdy używa się "sprzętu" z defektami lub awariami - wadliwa pamięć RAM, karta wideo, kontroler IDE, ogrzewanie północnego mostu i tak dalej".

Pierwsze co bym spróbował zrobić to formata, zainstalować windowsa w ogóle na nowo z płyty/pendrive, sprawdził dysk i jeżeli dalej będą błędy to pożyczył inny ram od kogoś albo sprawdził ten na innym komputerze.

  • Super 1
MagiQ
komentarz
komentarz

@Melchior2137 Czyli reinstalacja windowsa? nie usunie mi to plikow?
Dysk skanowałem - NIC
A moze jak zmienie socketa na ram to moze sie naprawic?
czesto jeszcze jest blad (DRIVER_)IRLQ_NOT_LESS_OR_EQUAL

Melchior2137
komentarz
komentarz (edytowane)
16 minut temu, MagiQ napisał:

nie usunie mi to plikow?

Usunie wszystko. Ja mówię co ja bym zrobił. Może windows się popsuł albo był popsuty od początku kiedy dostałeś komputer. Nie koniecznie od Ciebie to zależy tylko po prostu instalator mógł być uszkodzony bo zgaduję że przez te 2 lata nigdy nie robiłeś formata.

16 minut temu, MagiQ napisał:

(DRIVER_)IRLQ_NOT_LESS_OR_EQUAL

"This is usually caused by some sort of an issue with a devices driver or a file that has been corrupted. Your system will crash at random times and will display the error message shown to the left." 

Błąd ze sterownikami albo uszkodzony plik.

 

Ja stawiam że to windows ale dwa bsody były związane z ramem więc on też może być fabrycznie uszkodzony/uszkodził się z czasem.

 

Poza tym skoro występowało to przez 2 lata to dlaczego to olałeś i dopiero teraz coś z tym robisz?

17 minut temu, MagiQ napisał:

A moze jak zmienie socketa na ram to moze sie naprawic?

Nie wiem. Może być że sam slot na ram jest uszkodzony.

MagiQ
komentarz
komentarz

@Melchior2137

1 minutę temu, Melchior2137 napisał:

 

 

Poza tym skoro występowało to przez 2 lata to dlaczego to olałeś i dopiero teraz coś z tym robisz?

 Szczerze, nie wiem. Jakoś nie miałem czasu, przyzwyczaiłem się do tego. Nie można zrobić tego bez usuwania plikow, zależy mi na tym?
Ostatnio aktualizowalem sterowniki. Co dokładnie miałbym zrobić, jestem "nowy w komputery" ;)

@Melchior2137  Do tego jeszcze, byly bsody typu: 
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY
CRITICAL_PROCES_DIED

Melchior2137
komentarz
komentarz
1 minutę temu, MagiQ napisał:

Nie można zrobić tego bez usuwania plikow, zależy mi na tym?

Zalecam zainstalować OD NOWA czystego windowsa. Wszystko Ci usunie. Zgraj sobie na pendrive czy do chmury co potrzebujesz. Jak to zainstalować masz setki poradników na youtubie to nie będę się marnował.

Razem z tym musisz zainstalować sterowniki do chipsetu, grafiki i czego tam jeszcze.

Po prostu będziesz miał czysty system jakbyś dopiero co kupił komputer ze sklepu i pierwszy raz go uruchomił.

No i komputer będzie szybciej chodził :) Ja uważam że formata warto zrobić raz na rok może 1,5.

 

Tak czy siak wszystko Ci zniknie więc porób kopie na pendrive albo dysk przenośny, chmurę.

 

MagiQ
komentarz
komentarz (edytowane)

@Melchior2137 A zanim zresetuje windowsa to mozemy podjac jeszcze jakies inne kroki?

I do tego jeszcze, mam drugi dysk 1T HDD, pliki z tego tez mi usunie?

Melchior2137
komentarz
komentarz
Teraz, MagiQ napisał:

A zanim zresetuje windowsa to mozemy podjac jeszcze jakies inne kroki?

Nie resetuj tylko zainstaluj od nowa z pendrive'a.

Tylko zgraj sobie wszystkie pliki i pamiętaj że aplikacji też nie będziesz miał nic nie będziesz miał więc jak masz słaby internet a potrzebujesz dzisiaj powiedzmy nawet do tych elekcji komputer to lepiej zostaw tą operację na kiedy indziej.

Jak masz naklejkę z kluczem windows na obudowie to dobrze jak nie to poprzypominaj sobie hasła do konta microsoft do wszystkiego.

MagiQ
komentarz
komentarz (edytowane)

@Melchior2137 Reset, a instalacja od nowa z pendrive to cos innego?

I co jest lepsze CD czy Pendrive

Melchior2137
komentarz
komentarz (edytowane)
3 minuty temu, MagiQ napisał:

Reset, a instalacja od nowa z pendrive to cos innego?

Tak. Słyszałem że samo resetowanie też może powodować błędy ale ile w tym prawdy nie wiem. No i reset to przywrócenie do ustawień fabrycznych a ponowna instalacja to po prostu po prostu instalacja, jakbyś usunął windowsa i zainstalował od nowa.

 

A to czy pendrive czy płyta to raczej nie ma znaczenia

MagiQ
komentarz
komentarz

nie mozemy podjac innych krokow? sprawdzenie ramu czy coś? Reinstalacje najszybciej zrobie jutro/pojutrze. Musze zakupić pendrive'a. Ostatnio mój się zepsuł.

eee wlasnie zauwazylem jak aplikacje otwarte w tle zaczely sie wylaczac/znikac.

Melchior2137
komentarz
komentarz

Jeżeli błędy są powiązane z systemem i ramem to oprócz reinstalacji zostało podmienić ram na inny.

Mówię spokojnie z tym windowsem. Ja żyję w domu w którym internet 1MB/s pobierania to super ekstra a pobieranie tych wszystkich sterowników, wszystkiego co wcześniej miałeś może trochę zająć.

politolog
komentarz
komentarz
4 minuty temu, MagiQ napisał:

nie mozemy podjac innych krokow?

Usuń  nvidia experience. Możesz pożyczyć kości RAM od kolegi/znajomego celem podmiany i testów na swoim komputerze?

MagiQ
komentarz
komentarz

@Melchior2137 Prawda!
@politolog Wydaje mi się, że jest taka opcja.
Czemu mam odinstalować NVIDIA EXPERIENCE?
od kiedy posiadalem komputer nie mialem jej, mam ja od roku. Nie wydaje mi sie, by to bylo problemem

politolog
komentarz
komentarz
2 minuty temu, MagiQ napisał:

Czemu mam odinstalować NVIDIA EXPERIENCE?

Były przypadki na Tym Forum,że ta aplikacja powodowała problem.

MagiQ
komentarz
komentarz

@politolog Ok, sporo tego
image.png.691eec724dbfea5ae52528a0e6df0b80.png
 

 

@politolog Gotowe

 

@politolog Dam znac gdy bledy ustana, jutro od znajomego dostanę 8GB Ramu i jutro kompie pendrive'a by móc zaaktualizować system.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.