x-kom hosting

Pc nie wyłącza się po zmienię częstotliwości RAM

Maniegpatka
utworzono
utworzono

Witam, 

Mój PC nie wyłącza się po zmianie częstotliwości pamięci z 2133mhz na 3000mhz w biosie. Ogólnie wszystko działa jak trzeba, gry itd, ale po wybraniu opcji zamknij ekran zamykania pojawią się na chwilę, monitor(w moim przypadku TV) gaśnie,a PC dalej działa i wyłączyć można go tylko przytrzymujac przycisk power. Żeby go ponownie uruchomić muszę na chwilę zupełnie wyłączyć zasilacz. Moja specyfikacja to:

Gigabyte z170 gaming k3

I5 6600k

4x4gb corsair vengeance 3000mhz 1.35v.

Corsair cs650m 650w

W biosie wybieram jedynie dostępny profil xmp dla pamięci zmieniający częstotliwość z 2133mhz na 3000mhz oraz napięcie z 1.2v na 1.35v. Nie kombinowałem z żadnymi innymi ustawieniami bios. Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego komputer nie chce się wyłączać jak należy? Mam nadzieję, że opisałem problem dostatecznie. Pozdrawiam

Youki
komentarz
komentarz

BIOS aktualny?

Maniegpatka
komentarz
komentarz (edytowane)

BIOS jest nieaktualny, ale nie wiem czy chcę go aktualizować bo jak coś przestanie działać to będę musiał oddać  PC do serwisu bo się nie znam za bardzo na tym. Posiadam wersję BIOS F2 i musiałbym chyba najpierw zrobić update do następnej wydanej wersji, a dopiero potem do najnowszej. 

Youki
komentarz
komentarz

W przypadku płyt na chipsecie Z170, XMP na wczesnych wersjach BIOS bardzo często nie działało prawidłowo.

 Nie, nie ma potrzeby aktualizować krok po kroku, każdej wersji.

 

Maniegpatka
komentarz
komentarz

Dzięki za info. Masz może jakiś pomysł jak sprawdzić, którą wersję płyty gigabyte z170 gaming K3 posiadam? Na stronie producenta jest rev.1.0 i rev.1.1. W CPU-Z nie ma tej informacji. Czy jest ona gdzieś w biosie albo innym miejscu? Z tego co widzę to po aktualizacji BIOSu nie będę miał też opcji do powrotu do starej wersji, gdyby coś było nie tak. Często się coś dzieje z płytą po aktualizacji BIOS? 

Youki
komentarz
komentarz (edytowane)
2 godziny temu, Maniegpatka napisał:

Często się coś dzieje z płytą po aktualizacji BIOS? 

Nie, chyba, że masz pecha.

 

2 godziny temu, Maniegpatka napisał:

Czy jest ona gdzieś w biosie albo innym miejscu?

Na płycie głównej, w lewym, dolnym rogu, pionowo jest napisane Rev 1.0 lub Rev. 1.1. Nowsza wersja posiada dodatkowo logo KILLER obok logo CrossFire.


Skąd to wiem? Wystarczy otworzyć obydwa zdjęcia producenta rewizji i pobawić się w zabawę pt. znajdź dwie róźnice. :) 

Maniegpatka
komentarz
komentarz

Kuurde no i wyszło, że jestem leniem i zamiast samemu poszukać to się pytam od razu :D Dziękuję za zaangażowanie i pomoc :) Chyba jednak zaktualizuję ten bios i spróbuję wtedy podkręcić te pamięci. Może PC będzie się wtedy normalnie wyłączał. Niedługo nie będę miał już zupełnie czasu na granie więc szkoda mi inwestować w sprzęt, a tak jakby ram działał na 3000 zamiast 2133 to zawsze wycisnąłbym dodatkowe 2-5 FPS z mojego zestawu :D 

Youki
komentarz
komentarz
6 godzin temu, Maniegpatka napisał:

poszukać to się pytam od razu

Nie ma czym się przejmować. Taki urok jakiś 75% pytań na forum :)

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.