x-kom hosting

Konfiguracja nowego komputera

Krypton
utworzono
utworzono

Cześć, niedługo ma do mnie przyjść nowy, już złożony komputer ze wszystkimi częściami oraz napędem zewnętrznym. Niestety nie będzie on miał Windowsa, więc nie liczę też na to by posiadał wgrane sterowniki lub skonfigurowany BIOS. Jestem zupełnie zielony w tych sprawach, więc czy mógłby ktoś z was:

- krok po kroku łopatologicznie objaśnić mi proszę co należy zrobić (jak skonfigurować BIOS, sterowniki itp.), lub chociaż podesłać link do jakiegoś dobrego poradnika?

- powiedzieć mi, czy to prawda, że startowo na BIOSie mogą być nieoptymalne ustawienia, np. ustawione mniejsze taktowanie procesora, co będzie powodowało że jego moc będzie się marnować? Jeśli to prawda, to jak ustawić opcje na jakieś dobre?
- czy jeśli mam napęd optyczny zewnętrzny (przez USB) to będę mógł za jego pomocą zainstalować Windowsa lub sterowniki do płyty głównej, które mam na płycie CD?

Jeszcze raz proszę o możliwie jak najlepsze wyjaśnienie każdego kroku i z góry dzięki za odpowiedzi

Gość
komentarz
komentarz

1 i 2 - jak jesteś zielony, to nic nie ruszaj. Nie ma uniwersalnych ustawień. Gdyby istniały, to były by domyślnie wgrane prawda? Procesor będzie pracował normalnie. Jak masz dobrego procka, RAMy, płytę główną, chłodzenie i zasilacz, to możesz próbować podkręcać po jakimś czasie, ale nikt tu nie poda konkretnych wartości, jakie masz ustawić, bo nawet dwa zestawy z identycznymi częściami mogą się całkiem inaczej podkręcać. Do normalnego korzystania z komputera nie musisz nic kombinować.

 

3. Tak. Ale sterowniki ściągnął bym najnowsze ze strony producenta płyty głównej i karty graficznej, a następnie wgrał je na pendrive i z pena instalował po instalacji systemu. System też można wgrać przez pendrive i zewnętrzny napęd optyczny nie jest w ogóle potrzebny w dzisiejszych czasach jeżeli nie musisz z jakiegoś powodu odtwarzać płyt.

Krypton
komentarz
komentarz


No a np. to o czym mówi gość w tym materiale w 5:36 co do taktowania pamięci RAM? Tzn. z tego co rozumiem to nie jest chyba podkręcanie tak? Chodziło mi o to, czy coś takiego jest z procesorem? I czy to co on mówi o tych pamięciach RAM, to rzeczywiście wypadałoby zrobić, jeśli mam kości https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-16-gb-4000mhz-cl19-pvs416g400c9k-5668349/ ?

Gość
komentarz
komentarz

Domyślnie RAM będzie pracował na profilu SPD. Jest to domyślna, najbezpieczniejsza dla danych kości konfiguracja. Nowe RAMy mogą mieć dodatkowy profil XMP, czyli zazwyczaj ustawione wyższe taktowanie i inne timingi. Pamięć będzie wtedy szybsza, ale może być mniej stabilna. Jest to rodzaj automatycznego podkręcania. Możesz to uruchomić, nie musisz, jak chcesz wycisnąć najwięcej z kompa to włącz.

Krypton
komentarz
komentarz

A czym może skutkować ta mniejsza stabilność? Jakimś przepaleniem? I jaka jest szansa na to, jeśli (tak mi się wydaje) w mojej obudowie jest dobra cyrkulacja powietrza (3 wentylatory z przodu, jeden z tyłu i jeden na górze, wszystkie 120mm)?

Gość
komentarz
komentarz

System zacznie się wieszać, będą BSOD. Raczej są marne szanse, żeby RAM się spalił przez uruchomienie XMP.

  • 2 tygodnie później...
Krypton
komentarz
komentarz

A co do taktowania procesora? Czy procesor też ma jakieś XMP? I czy raczej też będzie ono dla niego niegroźne?

A no tak, jest jeszcze ostatnie, kluczowe pytanie. Czy gdybym zrobił coś w ustawianiu XMP na tyle źle, że sprzęt by tego nie zniósł, to mogę liczyć na gwarancję? Czy już sam fakt podkręcania (nawet takiego jak XMP) sprawia, że moja gwarancja przedterminowo traci ważność?

Gość
komentarz
komentarz

Jak nie powiesz, że podkręcałeś, to zazwyczaj nie mają jak tego udowodnić. Nawet jeżeli wyślesz płytę główną do serwisu, to jeżeli nie będzie się uruchamiać w pierwszej kolejności spróbują zresetować BIOS.

Obecnie procesory mają tyle wbudowanych zabezpieczeń, że jak nie przesadzisz na start z ustawieniem zbyt wysokiego napięcia, to w najgorszym wypadku komputer się po prostu nie będzie uruchamiał do zresetowania BIOSu, albo będzie chodził niestabilnie.

 

XMP nie podkręca procesora. Jak chcesz podkręcać procesor, to najlepiej wyłączyć XMP i ustawić wszystkie wartości ręcznie na sztywno.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.