x-kom hosting

Podłączenie drugiej sieci po kablu telefonicznym.

KeroN
utworzono
utworzono

Dzień dobry,

 

Mieszkam w domu jednorodzinnym i jedyny internet kablowy jaki mogę mieć jest z orange po kablu telefonicznym. Na dzień dzisiejszy mam wykupiony jedną sieć z orange, która jest dostarczana przez kabel do kotłowni. Z kotłowni następuje przepięcie na kabel ethernet, który idzie do pokoju centralnego w którym znajduje się router orange, i dalej po kablu do poszczególnych komputerów. Teraz chciałbym dokupić sobie drugą sieć od orange, taką samą jak poprzednia. Nie wiem tylko jakich/ile/jakiego rodzaju routerów potrzebuje do przeprowadzenia takiej operacji. Zakładam, że dostanę drugi kabel telefoniczny który dojdzie mi do kotłowni. W tym miejscu muszę przesłać 2 różne sygnały za pomocą jednego kabla ethernet do pokoju centralnego (routera centralnego [na dzień dzisiejszy orengowego - tplink model td-w8950n.]) tak, żebym mógł w stanie na urządzeniach wybrać z którego internetu chcę korzystać. Ciekawą opcją byłaby możliwość połączenia oby łączy w jedno, ale pierwotny plan zakłada oddzielenie dwóch łączy. Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć, jakie routery (może coś innego?) w kotłowni/centrali będą w stanie uporać się z moimi wymaganiami?

 

Pozdrawiam,

KeroN

Gość
komentarz
komentarz

Najpierw zadzwoń do Orange i zapytaj się, czy doprowadzenie drugiej linii do domu jest w ogóle możliwe.

Jeżeli będzie to możliwe i faktycznie doprowadzą drugi kabel telefoniczny do kotłowni, to tam pewnie jest jakiś modem ADSL/VDSL, dzięki nawiązywane jest połączenie i przekazywane kablem ethernet do tego TP-Linka, albo masz to jakoś dziwnie poskręcane, że idzie dalej skrętką zamiast kablem telefonicznym. Tak czy siak zarówno ADSL jak i VDSL potrzebuje 2 żył, skrętka ma 8 żył, więc wybierzesz jakąś wolną parę i zepniesz się w ten sposób, a ba górze rozdzielisz kabel i tyle.

Jeżeli faktycznie jest to tradycyjna sieć poprowadzona kablem ethernetowym, to możesz skorzystać z czegoś, co rozdzieli jeden kabel oferujący prędkość gigabitową, na przesyłanie 2 sieci max 100 Mbps każda. Na przykład takie coś: https://allegro.pl/oferta/cerrxian-new-rj45-splitter-adapter-ethernet-9815679785

Na górze podłączysz to do drugiego routera/modemu od Orange i będą dwie sieci. Jeżeli chcesz korzystać z obu sieci jednocześnie, to będzie potrzebny teraz router obsługujący dual WAN i w zależności od potrzeb takie routery można skonfigurować na kilka sposobów:

failover - jak padnie jedno łącze, to ruch jest automatycznie przekierowany na drugie. Ma to sens jak masz wielu dostawców, ale przy tym samym na tych samych kablach to raczej jest mały sens, bo jak padnie jedno, to drugie prawdopodobnie też.

load balancer - też ma kilka możliwości konfiguracji, ale domyślnie zazwyczaj część ruchu kierowana jest przez jedno łącze, a część przez drugie. Jeżeli jednak myślisz, że mając łącze 10 Mbps i drugie takie samo to będziesz ściągał plik z prędkością 20 Mbps, to się mylisz. Jeden plik będzie szedł jednym łączem, drugi może iść drugim. I o ile w sumie będziesz ściągał z prędkością 20 Mbps, to pojedynczy plik osiągnie max 10 Mbps.

 

Tak czy siak rozwiązanie dual wan wymaga odpowiedniej wiedzy w skonfigurowaniu tego, oraz odpowiedniego sprzętu. Wiele domowych routerów na to nie pozwala, a jak już to tylko w trybie failover.

gavron7
komentarz
komentarz
4 godziny temu, narmiak napisał:

Jeżeli jednak myślisz, że mając łącze 10 Mbps i drugie takie samo to będziesz ściągał plik z prędkością 20 Mbps, to się mylisz.

teraz ja zrobię OT. Owszem można tak zrobić ale wymaga to wiedzy i 3 łącza gdziekolwiek indziej o szybkości docelowej.

 

A co do problemu to Orange raczej nie pociągnie Ci nowego kabla, o ile w ogóle będą gadać to moim zdaniem szybciej da Ci inne parametry usługi i każe wstawić drugi modem (bo to ich nic nie kosztuje). Generalnie na jednej linii możesz mieć kilka(naście) modemów (odpowiednie ustawienia VPI i VCI)

KeroN
komentarz
komentarz

Cześć,

Dzięki za odpowiedzi. Orange nie zaproponuje mi lepszej usługi, gdyby była możliwa, nie powstałby ten post. W kotłowni jest kabel od orange ucięty i spleciony do mojego domowego ethernet, który prowadzi do routera w centralce. Brak tam jakiejkolwiek elektroniki na tę chwilę. Problem jest to, że muszę ewentualne dwa sygnały od orange wpiąć do jednego kabla ethernet, nie wiem czy zwykła złączka wystarczy. Czyli żaden router nie obsłuży mi dwóch sieci w taki sposób, żeby komputer A korzystał z sieci 1, a komputer B z sieci 2? Jest opcja tylko failover (bezużyteczne dla mnie) albo load balancer ( mniej bezużyteczne, ale jednak to nie pierwotne założenie)? Jeżeli tak, to przy użyciu jakich innych narzędzi mógłbym możliwość wybierania łącza?

 

Pozdrawiam.

KeroN
komentarz
komentarz

Bump

gavron7
komentarz
komentarz

co chcesz więcej skoro odpowiedziałem Ci jaką masz jedyną drogę.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.