x-kom hosting

Jak ustawić dysk SSD jako podstawowy dysk ładowanie systemu operacyjnego?

polixpolixpolix
utworzono
utworzono

Hej, kupiłem dzisiaj nowy dysk SSD Kingstone 480 Gb i postanowiłem sklonować Dysk z Windowsem na ten właśnie dysk w celu przeniesienia systemu operacyjnego z dysku HDD na SSD. Problem pojawił się na samej mecie, czyli w momencie, kiedy w BIOS powinienem ustawić dysk SSD jako pierwszą opcję uruchamiania komputera. Niestety nie widzę niczego takiego (zdjęcia poniżej). Jestem całkowitym laikiem w te tematy, boję się klikać w tym BIOSie czegokolwiek żeby nie zrobić czegoś czego nie będę rozumiał, dlatego proszę o pomoc. Jak ustawić ten dysk SSD ze sklonowanym Windowsem jako podstawowy dysk do bootowania komputera? Z góry dzięki za pomoc ;)

123258737_363814818385517_969615170628071734_n.jpg

123272086_3393206327382219_3798863181788058807_n.jpg

Anawa
komentarz
komentarz

Siema. Zobacz Boot Device Options, powinno być tam kilka pozycji.

polixpolixpolix
komentarz
komentarz
1 minutę temu, Anawa napisał:

Siema. Zobacz Boot Device Options, powinno być tam kilka pozycji.

To jest właśnie to co jest na drugim screenie umieszczone, to co się zaczyna od "Please select boot device". Widzę tam ten mój dysk SSD " UEFI: Kingston" ale nie widzę nigdzie takiej listy jak widziałem w poradnikach i nie bardzo wiem co zrobić :/ 

Anawa
komentarz
komentarz

To F10 i Bios Setup i tam szukaj ustawienia odnośnie boot priority.

polixpolixpolix
komentarz
komentarz

Znalazłem coś takiego, ale nie bardzo wiem co tu teraz zrobić, ale to chyba tutaj coś powinienem poustawiać. 

123271531_666947560874509_6531700078680899428_n.jpg

Anawa
komentarz
komentarz

Wybierz UEFI:Kingston i F10. Tam pozycję można zmieniać?

polixpolixpolix
komentarz
komentarz

Tak, właśnie to zrobiłem i teoretycznie wygląda to jakby było gotowe, aczkolwiek zastanawia mnie brak jakiejkolwiek różnicy w odpalaniu komputera pomiędzy dyskiem HDD (32,5 sekundy) i dyskiem SSD (32.3 sekundy). Nie wiem czy to wynika z tego, że mój komputer nie jest jakiś bardzo przestarzały i dlatego aż takiej różnicy nie odczułem, czy z tego, że jednak dalej komputer odpala się z HDD. Chyba, że dysk SSD wpływa tylko na ogólną szybszą pracę systemu, a nie na sam Boot time? 

Anawa
komentarz
komentarz

SSD powinien się szybciej odpalać. W jaki sposób sklonowałeś dysk?

mstr
komentarz
komentarz

Twój komputer włącza się tak długo ponieważ windows boot manager nadal znajduje się na starym dysku HDD.
Tutaj jest przykładowy temat z rozwiązaniem tego problemu(nie przypominam sobie żeby było to rozwiązane na tym forum, więc wrzucam z innego): https://forum.pclab.pl/topic/874968-dwa-dyski-przeniesienie-bootloadera/

polixpolixpolix
komentarz
komentarz
59 minut temu, Anawa napisał:

SSD powinien się szybciej odpalać. W jaki sposób sklonowałeś dysk?

Za pomocą programu Macrium Reflect. Tak jak mówiłem, nie znam się na tym, ale opierałem się o ten poradnik: 

 

49 minut temu, mstr napisał:

Twój komputer włącza się tak długo ponieważ windows boot manager nadal znajduje się na starym dysku HDD.
Tutaj jest przykładowy temat z rozwiązaniem tego problemu(nie przypominam sobie żeby było to rozwiązane na tym forum, więc wrzucam z innego): https://forum.pclab.pl/topic/874968-dwa-dyski-przeniesienie-bootloadera/

Wydaje się to dosyć skomplikowane, a ludzie tam piszą, że musieli reinstalować Windowsa z płytki, a tak jak wspomniałem ja tej płytki nie posiadam :/ Nie chce doprowadzić do sytuacji w której nie będę mógł odpalić komputera :/

mstr
komentarz
komentarz
2 godziny temu, polixpolixpolix napisał:

Wydaje się to dosyć skomplikowane, a ludzie tam piszą, że musieli reinstalować Windowsa z płytki, a tak jak wspomniałem ja tej płytki nie posiadam :/ Nie chce doprowadzić do sytuacji w której nie będę mógł odpalić komputera :/

Nic innego nie zrobisz. Albo format, albo przeniesienie bootloadera. Jak zrobisz wszystko prawidłowo to nic się nie stanie z komputerem. Zrób sobie kopie zapasową na wszelki wypadek.

polixpolixpolix
komentarz
komentarz
4 minuty temu, mstr napisał:

Nic innego nie zrobisz. Albo format, albo przeniesienie bootloadera. Jak zrobisz wszystko prawidłowo to nic się nie stanie z komputerem. Zrób sobie kopie zapasową na wszelki wypadek.

Chyba wolę nie ryzykować bo się na tym nie znam, czy mogę w takim razie oczyścić ten dysk SSD z tego sklonowanego systemu tak, żeby był czysty i dostępny w całości do obsługi plików?

mstr
komentarz
komentarz
Teraz, polixpolixpolix napisał:

Chyba wolę nie ryzykować bo się na tym nie znam, czy mogę w takim razie oczyścić ten dysk SSD z tego sklonowanego systemu tak, żeby był czysty i dostępny w całości do obsługi plików?

Oczywiście że możesz ale to istna głupota. Lepiej zanieś komputer do jakiegoś informatyka / serwisu który ci prawidłowo wszystko zrobi.

polixpolixpolix
komentarz
komentarz
Teraz, mstr napisał:

Oczywiście że możesz ale to istna głupota. Lepiej zanieś komputer do jakiegoś informatyka / serwisu który ci prawidłowo wszystko zrobi.

Problem jest taki, że jestem na studiach, nie mam tutaj żadnego samochodu, a z takim klocem na plecach po centrum miasta chodzić to też średni wybór xD Do wczoraj w ogóle nie miałem dysku SSD, więc lepiej chyba go mieć na same pliki niż nie mieć w ogóle :D 

mstr
komentarz
komentarz

W takim bądź razie wybór należy do ciebie. Jak nie teraz, to może w przyszłości wykorzystasz go do lepszych celów. Pamiętaj że ssd to nie sam start komputera ale też praca systemu po starcie. Będzie zauważalnie szybciej :)

polixpolixpolix
komentarz
komentarz
2 minuty temu, mstr napisał:

W takim bądź razie wybór należy do ciebie. Jak nie teraz, to może w przyszłości wykorzystasz go do lepszych celów. Pamiętaj że ssd to nie sam start komputera ale też praca systemu po starcie. Będzie zauważalnie szybciej :)

A gdybym spróbował tego bootloadera przenieść i coś by nie wyszło, to mógłbym normalnie odpalić komputer ze starego dysku HDD skoro ciągle na nim jest system, a ten na SSD jest tylko sklonowany? 

mstr
komentarz
komentarz

Raczej nie. Bootloader w takiej sytuacji jest przenoszony a nie kopiowany. Chociaż nie wiem czy wtedy nie zadziała opcja naprawy systemu z pendrive. Jeżeli rzeczywiście jesteś zielony w tych sprawach to zostaw ten system na ssd.

polixpolixpolix
komentarz
komentarz

A tutaj w BIOS jak patrzę to ten dysk SSD ma przed swoją nazwą "UEFI:.." a ten stary ma "Windows Boot Manager". Czym to się różni? Może gdzieś tutaj tkwi problem? :zakuwa:

123312845_267745414673674_3311595330142954837_n.jpg

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.