x-kom hosting

Dylemat dotyczący wymiany komputera do montażu i renderowania wideo

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: UnnamedPlayer ,
Rogoosh
utworzono
utworzono

Cześć :)


Posiadam lapopa asus rog gl703gm. Jego specyfikacje:
i7-8750H
Gtx 1060 6gb
16gb ram DDR4 2666
ssd 256gb i hdd 1tb
Nie posiada żadnych większych śladów normalnego użytkowania. Ma gwarancję do czerwca/lipca 2021 (jeszcze niecały rok). Jako sprzęt do gier sprawdza się niesamowicie, ale do obróbki wideo już troszkę gorzej. Laptop (raczej ze względu na chłodzenie mimo undervoltingu) zaczyna powoli sprawiać małe problemy przy montażu i renderowaniu filmow 4k, 25p, 8bit, a w przyszłości planuję zakup lepszej kamery. Na razie laptop mi wystarcza, ale wiem, że gdy zwiększę jakość plików, nad którymi pracuję, będę musiał zmienić komputer.
Tu pojawia się dylemat. Lepiej korzystać z laptopa tak długo jak tylko będę w stanie czy sprzedać go dopóki jest na gwarancji i jest warty trochę więcej? Czy w ogóle sprzedam go za sensowną kwotę i czy teraz będzie ona wyższa niż na przykład za 2 lata? Dodam, że chciałbym wydać tak mało jak to tylko możliwe, ale oczywiście wiem, że dobry sprzęt kosztuje. Po prostu nie chce płacić za coś, czego tak na prawdę nie potrzebuję (lub nie będę potrzebował w przyszłości). 
Jeżeli zdecyduję się na złożenie komputera w tej chwili to rozważam wsadzenie do niego ryzena 9 3900X i RTX 2060 8gb (jescze nie orientowałem się dokładnie w tych "Ti", "super", "windforce", "gaming").

Jeżeli uważacie, że warto wymienić sprzęt w tej chwili to bardzo chętnie przygarnąłbym też jakieś porady czy nie ma lepszego CPU lub GPU w podobnej cenie. Wszelkie inne podpowiedzi też są bardzo mile widziane. Programy, na których najczęściej pracuję to resolve i photoshop. Od czasu do czasu gram też w różne strzelanki, ale zdecydowanie nie chcę składać komputera specjalnie do takich zastosowań.

 

Z góry baaardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi! :D

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
1 godzinę temu, Rogoosh napisał:

Czy w ogóle sprzedam go za sensowną kwotę i czy teraz będzie ona wyższa niż na przykład za 2 lata?

Logiczne przecież że teraz weźmiesz sporo więcej bo za 2 lata to on będzie wart 1/3-1/4 ceny.

 

3900X to nie jest procesor do montażu wideo, nie patrz na samą ilość rdzeni bo ona nie daje realnego odzwierciedlenia w kontekście softu z którego się korzysta.

 

Intel z iGPU i akceleracją Quicksync jest dużo szybszy przy eksporcie i renderingu w większości programów do obróbki wideo.

 

Konfig pod obróbkę wideo to co najmniej 4000-5000zł i więcej, tym bardziej jak chcesz tu GPU pokroju RTX 2060 czy wyżej.

  • Dziękuję 1
Rogoosh
komentarz
komentarz

Bardzo dziękuję za odpowiedź! :D

Byłbyś w stanie ocenić ile mniej więcej byłby w tej chwili warty taki laptop? Jeżeli nie chce Ci się tego robić to byłbym wdzięczny za jakieś rady jak samemu dokonać wyceny :)

Po wstępnych wyliczeniach kosztów nowego komputera wyszło mi ok 5500zł, więc jestem świadomy ile to mniej więcej będzie kosztowało. Niestety nie znam się na dobieraniu części do siebie i do konkretnych zadań, więc wiem tyle ile wyczytam w internecie. Widziałem dużo pozytywnych opinii o ryzenie 3900X do renderowania, ale jeżeli jednak intel będzie lepszy to oczywiście wybiorę tę firmę.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

3900X ma sens przy renderingu przy użyciu samego procesora, a że każdy dziś korzysta przy renderingu z mocy karty graficznej (CUDA) to sens tego procesora jest niewielki.

 

Patrz allegro/olx, ile takie cudo jak twoje kosztuje.

 

Podaj w czym ten montaż, jaki program, z czego materiały, rozdzielczość, bitrate, itd. 

  • Dziękuję 1
Rogoosh
komentarz
komentarz
Cytuj

Logiczne przecież że teraz weźmiesz sporo więcej bo za 2 lata to on będzie wart 1/3-1/4 ceny.

 

Źle sformułowałem pytanie :P Wiem, że teraz sprzedam go za wyższą cenę niż np. za 2 lata - to jest raczej oczywiste. Chodziło mi o to czy opłaca mi się wymieniać komputer w tej chwili czy lepiej zaczekać, popracować na sprzęcie, który działa (już nie idealnie, ale wszystko da się zrobić - tylko wolniej) i za jakiś czas, gdy zaczną się poważniejsze problemy, dopłacić więcej, ale wymienić na jeszcze nowsze podzespoły. Wiem, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale chodzi mi trochę o to co inni by zrobili, gdyby byli w podobnej sytuacji :)

 

 

 

Cytuj

Podaj w czym ten montaż, jaki program, z czego materiały, rozdzielczość, bitrate, itd. 

 

Tak jak pisałem w tej chwili najczęściej pracuję z filmami 4k, 25p, 8bit. Podejrzewam jednak, że w niedalekiej przyszłości jakość tych plików może się zwiększyć, a wtedy będę potrzebował lepszego komputera. Montuję w Davinci Resolve.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
7 minut temu, Rogoosh napisał:

Montuję w Davinci Resolve.

Która wersja? darmowa czy płatna?

 

Sprawdź ile stoi ten laptop, wtedy CI podam czy PC w tej kwocie będzie wydajniejszy i na ile ma to sens.

 

Dobra, przejrzałem olx/allegro i obstawiam kwotę 3500-4000zł.

 

Za 4000zł bez systemu https://proline.pl/koszyk/8ae46224

wydajniejszy CPU

32GB RAM z opcją rozbudowy

szybkie dyski pod obróbkę, mniejszy na system i soft, większy na robocze katalogi, tempy/cache

wydajniejsze GPU GTX 1660S

MOBO z wi-fi, lepszy cooler na procesor, dość przewiewna obudowa, zasilacz ze sporym zapasem mocy.

  • Dziękuję 1
Rogoosh
komentarz
komentarz
2 minuty temu, UnnamedPlayer napisał:

Która wersja? darmowa czy płatna?

Darmowa

 

3 minuty temu, UnnamedPlayer napisał:

Za 4000zł bez systemu

Pisząc, że nie chcę wydać za dużo nie miałem na myśli, że nie dołożę, ani grosza tylko, że nie chcę dokładać drugi raz tyle ile dostanę za laptopa ;) Bardzo dziękuję za ten zestaw, ale myślę że spokojnie mogę dopłacić do trochę lepszego procesora i grafiki. To w końcu ma być upgrade i trochę inwestycja na przyszłość. :)

 

Skoro dopłacając rozsądną kwotę jestem w stanie zdecydowanie poprawić sobie komfort pracy to chyba się na to zdecyduję :D Tym bardziej, że nigdzie mi się nie spieszy, więc mogę postarać się wyłapać jakieś przeceny.

 

Jak podejmę ostateczną decyzję i wybiorę podzespoły to założę jeszcze oddzielny wątek żeby upewnić się czy wszystko dobrze dobrałem. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc :D Cały czas jestem w szoku, że jest tu tyle osób, które bezinteresownie pomagają innym. :)

Rogoosh
komentarz
komentarz
2 minuty temu, UnnamedPlayer napisał:

Chyba muszę napisać jakiś temat co do zestawu pod obróbkę wideo bo większość nie wie i nie rozumie co jest potrzebne przy takim zastosowaniu, tylko na ślepo klepie Ryzeny, 16GB RAM do 4K, jeden wolny SSD i wypasione GPU za 1/2 budżetu. 

Bardzo chętnie bym coś takiego przeczytał :D

 

2 minuty temu, UnnamedPlayer napisał:

Pytaj w tym, nie ma co dublować tematu. 

No to zapytam od razu :P Gdybym dołożył do tego zestawu za 4000zł jeszcze 1000-1500zł to co warto by w nim zmienić?

Rogoosh
komentarz
komentarz

Bardzo dziękuję! :D Taki zestaw na prawdę mi się podoba. :) 

Rogoosh
komentarz
komentarz

Cześć,

zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie kupienie pełnej wersji Davinci Resolve 16 po za budżetem na komputer (5500-5900zł). Z tego co wyczytałem to wtedy program zdecydowanie lepiej wykorzystuje GPU i to na nie można wydać trochę więcej niż na procesor. Widziałem też propozycję połączenia GTX 2070S z Ryzenem 7 3700X jako dobry zestaw w rozsądnej cenie (jeżeli ktoś posiada wersję Studio Resolvea). Ciągle piszę o tych ryzenach, bo nie ważne gdzie szukam (w treściach anglojęzycznych) wszyscy polecają te procesory do montowania w Davinci.

 

Warto kupował pełną wersję programu żeby móc w pełni wykorzystywać moc karty graficznej i to na nią wydać większą cześć budżetu?

 

Inne podzespoły, które już znalazłem do swojego zestawu i bardzo mi się podobają:

Dysk ssd (ok 400zł): https://www.amazon.de/-/pl/dp/B07YFFX5MD/?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21\

Obudowa (160zł): https://www.ceneo.pl/90932972

Co do chłodzenia, doszedłem do wniosku, że jeżeli kupowałbym AMD to najpierw przetestuję to z zestawu. Przy intelu i tak muszę kupić.

Windowsa 10 kupię z G2A za 93,64zł.

Ram też sobie jakiś znajdę 2x16gb lub 32gb 3200MHz

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

SN550 to wolny model z dropami wydajności.

 

Jak idziesz w płatną wersję Resolve to Intel z QSV a nie żaden Ryzen.

 

53 minuty temu, Rogoosh napisał:

Windowsa 10 kupię z G2A za 93,64zł.

Lewe klucze.

 

https://proline.pl/koszyk/482f650e

z większym i szybszym SSD na system i soft, lepszy jakościowo PSU z 10 letnią gwarancją. 

  • Dziękuję 1
Rogoosh
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 17.10.2020 o 19:06, UnnamedPlayer napisał:

3900X to nie jest procesor do montażu wideo

W tym teście w części z Davinci Resolve Studio 16 (i Premiere Pro) Ryzen 3900X miał lepszy wynik niż Intel i7-10700k

https://www.techspot.com/review/2030-intel-core-i7-10700k/

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Problem w tym że ten benchmark nic nie pokazuje, puste słupki które do niczego konkretnego się nie odnoszą.

Już nie wspomnę że to nie uwzględnia samej akceleracji QSV

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Rogoosh
komentarz
komentarz

Co prawda film jest oparty na Premiere Pro i nie wiem jak to się odnosi do Resolve, to mimo wszystko jest to wreszcie przekonujący dowód :D Dzięki wielkie!

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

No wiem, że Adobe, ale w sieci nie ma porównań z prawdziwego zdarzenia tylko jakiś jeden benchmark który bóg wie co porównuje i że Ryzen lepszy bo więcej rdzeni.

 

W wersji Studio masz tez GPU encoder NVENC, który daje też sporo przy playback, renderingu.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.