x-kom hosting

Sprawdź zanim założysz temat - Podstawowa Diagnoza PC.

mstr
utworzono
utworzono

Witaj, w tym temacie poznasz najczęstsze problemy i ich rozwiązania. Może akurat tutaj znajdziesz odpowiedź na twoje pytanie. :)

Dwie najważniejsze zasady na sam start:
1. Zaktualizuj sterowniki do najnowszej ich wersji (sterowniki pobieramy ze strony producenta laptopa / płyty głównej a sterowniki do GPU z strony Nvidia/AMD).
2. Upewnij się że posiadasz oryginalną i prawidłowo aktywowaną kopię systemu. Używanie nielegalnych aktywatorów powoduje problemy nie tylko z wydajnością ale też z prywatnością (np. keyloggery).

Lista problemów:
A. Komputer nie włącza się, nie reaguje na kliknięcie przycisku power.
B. Komputer włącza się, lecz po chwili znów się wyłącza.
C. Komputer włącza się i wentylatory zaczynają się kręcić / diody zaczynając świecić / Podzespoły z RGB lub ARGB zaczynają świecić.
D. Komputer włącza się i daje możliwość wejścia do BIOS/UEFI, lecz nie włącza się system operacyjny.
E. Komputer włącza się, ale wyskakuje błąd podczas uruchamiania systemu (brak pliku systemowego, naprawa przy uruchomieniu, bluescreen)
F. Komputer włącza się, lecz nie reaguje po uruchomieniu.
G. Komputer włącza się długo
(w przypadku dysku SSD więcej niż 30sekund, w przyadku HDD więcej niż 2minuty.) a po uruchomieniu wszystkie programy ładują się długo bądź mają problem z włączeniem.
H. Komputer włącza się i działa wszytko dobrze, ale jakieś urządzenie peryferyjne (
klawiatura, myszka, słuchawki, aparat itp.) nie jest wykrywane.
I. Komputer włącza się i działa prawidłowo, lecz podczas grania lub obciążania wyskakują błędy, bluescreeny lub PC się wyłącza.
J. Komputer wyświetla różne przekłamania obrazu (
paski, kropki, kwadraty). Po tym dalej jest wyświetlany w taki sposób lub monitor wyświetla okienko "Signal No Detected".
K. Komputer nie wyświetla niektórych plików lub wyświetla komunikat że są uszkodzone / nie istnieją oraz nie wykrywa dysku/ów w "Ten Komputer".


Dodatkowo:
1. Jak sprawdzić listę podzespołów w naszym komputerze.
2. Jak sprawdzić czy każde urządzenie ma zainstalowany prawidłowy sterownik.
3. Jak sprawdzić model zasilacza w komputerze.
4. Jak przetestować podzespoły w celu stabilności po złożeniu nowego komputera lub po zakupie itp.



PROBLEMY: (Przeprowadź diagnostykę krok po kroku. Po każdej czynności testuj czy komputer się uruchomi.)

A. B. C.
- Upewnij że kabel prowadzący od zasilacza do listwy / gniazdka jest dobrze podłączony.
- Bądź pewny że przycisk oznaczony I oraz O jest ustawiony na I
Przed wykonaniem następnych kroków odłącz komputer od zasilania i ustaw przycisk na O. Najlepiej jeszcze dotknij kaloryfera lub innej uziemionej rzeczy aby rozładować ładunki elektryczne.
- Odkręć panel / panele boczne. Zazwyczaj śrubki znajdują się z tyłu komputera. Po odkręceniu czasami trzeba pociągnąć panel w kierunku tyłu komputera.
- Przedmuchaj komputer sprężonym powietrzem lub powycieraj go suchą chustką. Obudowę w wewnątrz można przeczyścić mokrą chusteczką. Jeżeli posiadasz pastę termoprzewodzącą i odpowiednie środki to wymień pastę.
- Sprawdź czy przewód 20/24pin ( z prawej strony płyty głównej ) i 4/8pin (w lewym górnym rogu płyty głównej) jest prawidłowo wpięty.
- Następnie odłącz przewody od dysków twardych i włącz komputer na jednej kości RAM (wkładaj ją w różne sloty). Spróbuj podłączać przewód vga/dvi/hdmi/dp nie tylko do karty graficznej a też do płyty głównej. Jeżeli komputer nadal się nie włączy to przejdź do kolejnego kroku.
- Na płycie głównej znajduje się mała srebrna bateryjka CR2032. Wyjmij ją na 15 minut a następnie włóż ją z powrotem. Spróbuj włączyć komputer.
- Jeżeli komputer się nadal nie uruchamia to najlepiej jest podmienić zasilacz na inny z renomowanych marek (Antec, be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Enermax, EVGA, Fortron,  OCZ, Seasonic, SilentiumPC, Thermaltake, XFX, Zalman.)
W celu zmiany zasilacz upewnij się że ma on podobną moc do twojego (czytaj dodatkowy podpunkt 3 na dole). Odłącz wszystkie kable i wyjmij stary zasilacz. Podłącz inny takimi samymi kablami w te same miejsca. Sprawdź czy komputer się uruchomi.
- W innym przypadku uszkodzona może być płyta główna, procesor, wszystkie pamięci ram bądź obydwa zasilacze. W takim razie nie ma innej metody sprawdzenia niż podmiana podzespołów na takie same. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić to podłącz wszystko w taki sposób jak było na początku i oddaj komputer do serwisu lub załóż temat na naszym forum.

D.

- Wejdź do BIOS/UEFI wskazanym przyciskiem na ekranie (zazwyczaj DELETE). Poszukaj zakładki BOOT (zazwyczaj jest to główna zakładka lub znajduje się w ADVANCED). Następnie przejdź do opcji boot order / boot devices i jako urządzenie do "bootowania" w pierwszej kolejności ustaw dysk na którym znajduje się system lub "Windows Boot Manager".
- Jeżeli system dalej się nie uruchamia to: odłącz komputer od zasilania i ustaw przycisk na O. Najlepiej jeszcze dotknij kaloryfera lub innej uziemionej rzeczy aby rozładować ładunki elektryczne.   
Otwórz panele boczne komputera (instrukcja wyżej) i znajdź dysk twardy. Upewnij się że czerwony kabel SATA lub taśma jest prawidłowo podłączona do płyty głównej. Również sprawdź kabel zasilający wychodzący od zasilacza. Złóż obudowę i sprawdź czy komputer się uruchomi.
- Jak komputer nadal nie ładuje systemu to zaopatrz się w taką lub tańszą przejściówkę: klik. Podłącz dysk do przejściówki a USB do sprawnego komputera i sprawdź czy dysk jest wykrywany w "Ten Komputer". Jeżeli dysk się ukaże i będzie można swobodnie korzystać z dysku to zaopatrz się w nowy kabel sata: klik oraz podłącz nim dysk. Spróbuj użyć również innego kabla zasilającego który wychodzi z zasilacza.
- Gdy komputer nadal nie będzie ładować systemu to załóż temat oraz załącz screeny z programu CrystalDiskInfo kiedy dysk będzie podłączony tą przejściówką do sprawnego komputera.

E.
- Jeśli komputer pokazuje błąd oznaczający brak pliku systemowego lub włącza naprawę systemową to pobierz program MediaCreationTool.exe ze strony Microsoft oraz zainstaluj odpowiednią wersję systemu na pendrive. Następnie podłącz pendrive i ustaw go aby "bootował jako pierwszy" (instrukcja powyżej). Potem gdy ukaże się okno instalacji Windows to kliknij w lewym dolnym rogu "Napraw Komputer" i postępuj według wskazówek.
- Jak komputer wyświetla Bluescreen podczas uruchamiania to: sprawdź kod błędu który znajduje się w lewym dolnym rogu (np. SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION lub INACCESIBLE_BOOT_DEVICE) oraz wyszukaj go w Google. Rozwiązania znajdziesz w wyszukiwarce (wypisanie wszystkiego zajęło by bardzo dużo czasu).
- Gdy nie potrafisz zastosować rozwiązań to załóż temat na naszym forum :)

F.
- Jeżeli po uruchomieniu system dostał "freeze" to winna może być np. karta graficzna. Spróbuj użyć kombinacji klawiszy odpowiednich dla twojej klawiatury aby zmienić głośność dźwięku (niektóre klawiatury takiej kombinacji nie posiadają). Jeżeli nic nie usłyszysz to przejdź do następnego kroku.
- Spróbuj podłączyć kabel vga/dvi/hdmi/dp do złącza w płycie głównej. Sprawdź czy wtedy komputer będzie działać prawidłowo. W przeciwnym wypadku załóż temat na forum i opisz swój problem.

G.
- Otwórz menedżer zadań kombinacją Lewy CTRL + Lewy SHIFT + Escape. Następnie jeśli trzeba to kliknij "Więcej szczegółów" i przejdź do zakładki uruchamianie. Tutaj wyłącz wszystkie programy. Potem uruchom ponownie komputer i sprawdź czy włączy się szybciej. Jeśli to pomoże to wejdź ponownie do tamtej zakładki i włącz tylko programy które są potrzebne lub nie włączaj żadnych.

- W innym wypadku załóż temat i prześlij screeny z programu CrystalDiskInfo.

H.
- Najpierw przetestuj to urządzenie na innym komputerze. Jeśli będzie działać to podłącz do komputera z problemem i czekaj chwilę. System czasami potrzebuje więcej czasu aby znaleźć odpowiedni sterownik.
- Jeżeli problem nadal występuje to spróbuj się zaopatrzyć w myszkę / klawiaturę (jeśli one nie działają) na złącze PS/2 (oczywiście jeżeli takie istnieje w komputerze). W przeciwnym wypadku załóż temat i opisz dokładnie swój problem :D

I.
- Upewnij się że wszystkie kable są prawidłowo połączone w wewnątrz komputera (instrukcje problem A B C, wykonaj kroki 1,2,3,4,5,7).
- Pobierz program HWMonitor i uruchom go. Następnie pograj lub obciąż komputer przez 10 minut i wyłącz grę. Zrób screen z tego programu i załóż temat na naszym forum. Niestety przyczyn może być wiele i nie starczyłoby czasu żeby wypisać każdą przyczynę.

 

J.
- Takie przekłamania obrazu są nazywane artefaktami. Zazwyczaj oznacza to uszkodzenie karty graficznej więc właśnie ją przetestujemy. Pobierz program HWMonitor oraz tą wersję programu FurMark:
klik  Uruchom obydwa programy. W Furmark zaznacz dodatkowo opcję "Enable Artifact Scanner" oraz kliknij Benchmark Preset 1080. Jeśli będzie trzeba to kliknij również GPU TEST.
Testuj GPU w taki sposób przez 30minut cały czas kontrolując temeratury karty graficznej. Jak będą wynosiły powyżej 90 stopni to wyłącz program i wykonaj kroki z pierwszego problemu nr. 1,2,3,4,5 Jeśli w lewej części programu pod napisem Scanning For Artifacts pojawi się liczba większa niż 0 to najlepiej wysłać kartę graficzną na gwarancję a jeśli jej nie posiada to założyć temat. Wtedy pomożemy w dalszej diagnostyce i ew. wyborze nowej karty graficznej.

K.
- Aby zdiagnozować dysk twardy musimy ponownie sprawdzić czy jest on prawidłowo podłączony. (instrukcja wyżej). Jak dysk jest prawidłowo wykrywamy to pobieramy program CrystalDiskInfo, robimy screena, zakładamy temat gdzie opisujemy problem i załączamy screena. Jeśli dysk jest niewidoczny to oznacza że trzeba sprawdzić go w/w przejściówką lub nowym kablem a jeśli i to nie pomoże to dysk najprawdopodobniej padł na amen. Wtedy najlepiej założyć temat a pomożemy zakupić najlepszy dysk :)


DODATKOWO:

1.

- Jeżeli potrzebujemy podstawowego sprawdzenia podzespołów to wystarczy nam menedżer urządzeń wbudowany w system Windows. Możemy się dowiedzieć z niego jaką mamy kartę graficzną, procesor, bądź dysk. Dlaczego jest to podstawowe sprawdzenie? Ponieważ ten menedżer nie pokazuje nam informacji o pamięci RAM i o płycie głównej. Aby sprawdzić bardziej szczegółowe informacje potrzebujemy dwóch programów. CPU-Z oraz GPU-Z. Tam możemy sprawdzić płytę główną i RAM (odpowiednio w zakładkach Mainboard, Memory oraz SPD).
Takie informacje są niezbędne do założenia tematu. Również potrzebujemy informacje o zasilaczu. Sposób na pozyskanie info o zasilaczu jest w punkcie 3 :)

2.
- Sprawdzenie stanu sterowników jest bardzo proste. Wchodzimy ponownie w menedżer urządzeń. Jeżeli jakieś urządzenie będzie miało żółty wykrzyknik obok siebie to oznacza to brak sterownika. Wtedy trzeba udać się na stronę producenta laptopa / płyty głównej i zainstalować sterownik/sterowniki. Jeżeli w menedżerze urządzeń nie ma wykrzykników to i tak powinniśmy zainstalować najnowsze sterowniki jakie są dostępne (oczywiście na stronach producentów).

3.
- Informacje o modelu i firmie zasilacza możemy sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Odłączamy komputer od prądu i wyłączamy zasilacz przyciskiem z tyłu komputera. Następnie odkręcamy i wyciągamy panele boczne. Zasilacz to jest mała zazwyczaj srebrna skrzynka o wielkości 15x9x14cm. Wychodzi z niej dużo kabli. W starszych komputerach często jest umieszczona na górze komputera a w nowszych sprzętach jest umieszczona na dole. Zasilacz na jednej stronie powinien mieć sporą naklejkę a na niej tabliczkę znamionową. Na tej naklejce jest napisana firma, model zasilacza oraz jego moc. Jeżeli nie jesteś pewny gdzie to się znajduje to zrób zdjęcia zasilacza dookoła a forumowicze na pewno będą wiedzieć jaki to jest zasilacz :)

4.
- Jak kupiliśmy lub złożyliśmy nowy sprzęt to warto go przetestować. Do tego potrzebujemy W/w HWMonitor, FurMark, oraz OCCT. Włączamy program HWMonitor i monitorujemy temperatury. Nie powinny przekraczać takich wartości:
Procesor CPU: ~78 stopnie
Karta graficzna: ~75 stopnie

W programie FurMark klikamy GPU Stress TEST a w OCCT ustawiamy test nazwany OCCT. Uruchamiamy testy i czekamy minimalnie 30minut. Najlepiej włączyć testy w OCCT oraz FurMark na raz.
Jeżeli chcesz zrobić test używanego komputera przez 2-3lat lub więcej to robisz to w dokładnie taki sam sposób, lecz temperatury mogą być wyższe o maksymalnie kilka stopni. Nie mogą przekraczać 85 stopni! :)

Gdy sprawdziłeś cały ten temat i nie znalazłeś problemu bądź rozwiązania to sprawdź swoją specyfikację, załóż temat i opisz swój problem.

Temat będzie na bieżąco aktualizowany kiedy tylko znajdę więcej czasu. Jego końcowa wersja będzie na 100% dłuższa :)
 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.