x-kom hosting

Excel - problem z zapisem SUMA.JEŻELI

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Anawa ,
tomson218
utworzono
utworzono

Siema, mam problem z zapisem formuły SUMA.JEŻELI. Wszystkie wartości mam w polach od G2 do G6, W Polu G7 chciałbym obliczyć sumę dla wartości zapisanych w zakresie G2-G6. Jeśli suma byłaby większa od 120 zł, to chciałbym, aby wartość tej sumy została pomniejszona o 15 zł. Jak tego dokonać? 

 

mój "mądry" pomysł:

=SUMA.JEŻELI(G2:G6; G7>120, G7-15; G2:G6)

 

Wiem, że pewnie w kryteriach jest błąd, a nie mam pojęcia, jak to zapisać, aby spełniało wymagany i opisany wyżej warunek. Bardzo proszę o pomoc ;) 

Anawa
komentarz
komentarz

W składni funkcji SUMA.jeżeli masz 3 argumenty:

  • zakres
  • kryteria
  • suma_zakres

SUMA.JEŻELI(zakres;kryteria;[suma_zakres])

 

Cytuj

mój "mądry" pomysł:

=SUMA.JEŻELI(G2:G6; G7>120, G7-15; G2:G6)

 

Początek masz w porządku, odwołujesz się do zakresu G2:G6

 

W drugiej części dajesz argument, ale tam powinien być po prostu sam argument, bez odnoszenia się do komórki wynikowej, czyli to byłoby ">120" (pamiętaj o cudzysłowach!)

 

G7-15 to nie jest argument. Chcesz dokonać modyfikacji wyniku, więc formułka musi być po funkcji albo w innej komórce.

 

Ostatnia część też jest w porządku (G2:G6).

 

Gotowa formuła byłaby następująca:

=SUMA.JEŻELI(G2:G6;">120";G2:G6)-15

 

Opis funkcji: https://support.office.com/pl-pl/article/suma-jeżeli-funkcja-169b8c99-c05c-4483-a712-1697a653039b

tomson218
komentarz
komentarz

Coś jednak jest źle. To tak jakby sprawdzało, czy w zakresie występuje liczba od 120 zł, a jeśli tak, to ta kwota zostaje zmniejszona o 15 zł. 

 

Ogólnie suma tych wartości jest równa 313,65 zł. Więc  z funkcją SUMA.JEŻELI powinno wyjść 298,65 zł. 

 

 

Excel.JPG

  • Rekomendowana odpowiedź
Anawa
komentarz
komentarz

Dobrze. Zrozumiałem, że chodziło o to, aby zsumowało tylko komórki z zakresu G2:G6, których wartość jest powyżej 120 i odejmowało od wyniku (sumy) -15.

 

Natomiast co do twojego zadania, to wystarczyłaby sama funkcja =JEŻELI

 

=JEŻELI(SUMA(G2:G6)>120;SUMA(G2:G6)-15;SUMA(G2:G6))

  • Dziękuję 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.